GündemİlçeManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’nün çiftçi eğitimleri yoğun ilgi görüyor

4 ay ago

Bölgesel kalkınma odağı olarak; “hayvancılığı” belirleyen, son üç yıldır hayvancılık alanında çok ciddi çalışmalar gerçekleştiren, sahaya inerek projeler hayata geçiren, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) “çiftçi eğitimleri” ile de sıkça adından söz ettiriyor.

Hayvancılık sektörünü misyon edinen, ihtisaslaşma çabası içerisinde olan MAKÜ için, çiftçi eğitimleri çok önemli bir yer tutuyor.

Rektör Korkmaz: “Odaklanmak, bir davranış biçimi”

“Odaklanmak, bir davranış biçimi. biz kalkınmaya odaklanmış bir üniversite olmak derdindeyiz. Kalkınmanın önemli bir yerel ayağı olma istiyoruz. Üniversiteyi; kalkınma için, akıl, bilgi ve proje üreten bir merkez haline getirmeyi hedefliyoruz” diyen MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, bu sözlerle hayvancılık projesinin ana çerçevesini, ana hatlarını özetliyor…

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenmekte olan “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında, sahada akademisyenler ile üreticiyi buluşturan MAKÜ yönetimi, çiftçiler için yoğun eğitim faaliyetlerini sürdürüyor.

Büyük bir başarı içerisinde devam eden eğitimler kapsamında hayvancılık ve tarım faaliyetlerinde halka inmeyi başaran MAKÜ 2019 yılı içerisinde 4933 kişiye eğitim verdi.

Burdur Gelişim Merkezi’nin açıkladığı istatistiki bilgilere göre; yeri geldiğinde ilçeler ve köylere giden, yeri geldiğinde üniversite içerisinde yetiştirici ve üreticileri konuk eden MAKÜ’den Sürekli Eğitim kapsamında 1734 kişiye 733 saat, Hayvancılık Sektöründe 3049 yetiştiriciye 169 saat, tarım sektöründe ise 103 çiftçi 9 saat eğitim aldı.

Burdur’un en ücra köylerine ulaşılacak

Hayvancılık projesi ile Burdur’un en ücra köşelerinde yaşayan yetiştiricilere dokunduklarını belirten MAKÜ Rektörü Korkmaz, küçük dokunuşlarla yetiştiricilerin bilgi düzeyinin pekiştirildiğine dikkat çekti.

Üretici ve yetiştiricilerin doğru bildikleri yanlışlar ya da bilmedikleri konular da 7 başlıkta 7 hafta programı ile her köye ulaşıldığının altını çizen Rektör Korkmaz, bu eğitimler sonrasında ise katılımcılara ‘Bilinçli Yetiştirici Sertifikası’ verdiklerini dile getirdi.

2019 yılından bugüne 65 köyde yetiştiricilere ulaştıklarını hatırlatan Rektör Korkmaz, Kemer ilçesinin tamamlandığını, Karamanlı’da çalışmaların sürdüğünü, Merkez köylerin de kampus içerisinde eğitimlerinin devam ettiğini söyledi. rektör Korkmaz, 2020 yılı içerisinde Altınyayla’nın en ücra köyüne kadar ulaşarak, çiftçi eğitimlerinde yüzde 70’ler seviyesine gelmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Proje çalışmaları kapsamında sahaya inildiğini de hatırlatan Rektör Adem Korkmaz, bu noktada en güçlü ayaklarının yetişmiş ve bilinçli üreticiler olacağını söyledi. Projenin İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları ve Tarım İl Müdürlükleri ile birlikte koordineli şekilde yürütüldüğünü söyleyen Korkmaz, doğru bir organizasyonla 2020 yılı içerisinde, çiftçi eğitimlerinde Burdur’un tamamının bitirilebileceğini de ifade etti.

‘Bilinçli Çiftçi’ eğitimleri bütün hızıyla sürüyor

MAKÜ’nün çiftçi eğitimleri kapsamında bazen akademisyenler köylere giderken bazen de köylüler kampüse geliyor. Geçtiğimiz hafta Kökez, Bayındır, Bereket ve Soğanlı köylerindeki üreticiler, çiftçiler MAKÜ’nünü Örtülü mevkiindeki İstiklal Yerleşkesine gelerek, eğitim çalışmasına katıldılar. Karamanlı ilçesinde de  hayvan yetiştiricileri için Örsan Güngör tarafından ‘döl verimi’ eğitimi gerçekleştirildi. Karamanlı’da yetiştiriciler, MAKÜ’nün eğitim programına yoğun ilgi gösterdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive