ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’nün BALKANLAR bağı güçleniyor (Novi Pazar Devlet Üniversitesi Rektörü Kostıc Burdur’a geldi)

2 sene ago

Balkan coğrafyası ile yakın ilişkiler içersinde olan, Balkan ülekeleri başlattığı iş birliği atağını her geçen gün büyüten, diyalog zeminini geliştiren Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin Balkan açılımında Sırbistan Novi Pazar önemli bir yer tutuyor.

Burdur Mehmet Akif Üniversitesi ile Sırbistan’da bulunan Novi Pazar Devlet Üniversitesi arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Novi Pazar Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Miladin Kostıc ile eşi Slavica Kostıc, önceki gün ilimize gelerek Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin konuğu oldular.

Balkanlarda Sancak bölgesindeki Novi Pazar- Yeni Pazar şehri, öne çıkan bir Boşnak kenti. Sancak bölgesinin Sırbistan bölümünde kalan kısmında olan, bir Anadolu kentinden farkı olmayan, gönül ve kültür bağlarımızın da olduğu Novi Pazar ile ilişkilerini güçlendiren MAKÜ yönetimi, önümüzdeki süreçte yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Novi Pazar, Burdur gibi hayvancımk faaliyetleri ile öne çıkan bir bölge. MAKÜ, Novi Pazar Devlet Üniversitesi ile kurduğu yapıcı ilişkelire başta hayvancılık projeleri olmak üzere daha geniş, kalıcı bir iş birliğine dönüştürmeyi hedefliyor.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından makamında ağırlanan Rektör Kostıc, dost ve kardeş ülke Türkiye’de ve Burdur’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek iki üniversite arasındaki işbirliğinin giderek daha somut hale geldiğinin altını çizdi. Burdur’a ve üniversiteye hayran kaldığını ifade eden Rektör Kostıc, Türkiye’nin güçlü bir devlet olduğunu ve eğitime ne kadar önem verdiğini  MAKÜ İstiklal Yerleşkesi ile bir kez daha gördüğünü belirtti.

Ziyaretten duyduğu mutluluğu ifade eden Rektör Prof. Dr Adem Korkmaz ise iyi niyetlerle iki üniversite arasında atılan adımların bugün çok daha sağlam temellere dayandırılarak ilişkilerin güçlendirilmesinden memnuniyet duyduğunu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık alanında işbirliğini artırmak amacıyla hazırlanan protokolün imzalanması ile birlikte akademik anlamda da güçlü bir işbirliğinin ortaya konulacağını ifade etti.

Resmi görüşmelerin ardından Rektör Korkmaz, günün anısına konuklara hediye takdim etti. Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Acar, Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Dursun Köse, MAKÜ Tarım Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şenol Güzel ile Dr. Öğr. Üyesi İlhan Gün ve Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç da yer aldı.

Ziyaret sonrası Rektör Kostıc, MAKÜ İstiklal Yerleşkesinde bulunan MAKÜ çiftliği, Teknokent, Spor Tesisleri, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu Otel inşaatı, yeni kütüphane binasını ve yerleşkeyi gezerek, Rektör Korkmaz’dan bilgiler aldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive