ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’nün “BALKAN AÇILIMI” GENİŞLİYOR (Arnavutluk ile ilişkiler de gelişiyor)

2 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) “Balkan açılımı” yeni iş birliği, diyalog kanalları ile devam ediyor. Burdur, bölgemiz ve ülkemize hizmetin yanısıra gönül coğrafyalarımıza da ulaşmaya çalışan MAKÜ, Balkanlar’da gönül köprülerini genişletiyor.

MAKÜ yönetimi’nin Balkan’larda ilişkilerini geliştirmeye çalıştığı ülkelerden biri de Arnavutluk. Güney Avrupa’da yer alan Arnavutluk, bir zamanlar Balkanlar’da Osmanlı’nın hüküm sürdüğü dönemde önemli merkezlerden biri idi… Resmi dilin Arnavutça olduğu, halkın yüzde 56’sının Müslüman olduğu Arnavutluk’un, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi için ayrı özel bir önemi daha bulunuyor. İsmini aldığı büyük dava ve fikir adamı Akif’in Arnavut kökenli olması, Balkanlarda Akif’in bağımsızlık fikirlerine duyulan ilgi, MAKÜ’yü Kosova, Karadağ, Makedonya, Sırbistan coğrafyasına yönlendiriyor…

Nitekim; bu ülkelerle, Balkan ülkelerinin önde gelen üniversiteleriyle ortak projeler, iş birliği çalışmaları gerçekleştiren MAKÜ, Arnavutluk ile de somut adımlar atıyor. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz iki gündür Arnavutluk’ta çeşitli temaslar yürütüyor. Arnavutluk’un başkenti Tiran’da ziyaretler gerçekleştiren MAKÜ yöneticileri, Tiran ile ortak çalışmalara imza atacak.

MAKÜ’nün Arnavutluk atağında bir diğer özel nokta da; ilk’i 11 Mart 2016 tarihinde Burdur’da yapılan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Uluslararası Mehmet Akif Bilim ve Sanat Ödülleri’ni Balkanlara taşımak… Uluslararası bir boyut taşıyan Akif Bilim ve Sanat Ödülleri programlarından birinin, Milli Şairin memleketi Arnavutluk’ta düzenlenmesi hedefleniyor. Akif için geniş kap- kapsamlı bir etkinliğini yapılacağı bir diğer stratejik noktanın da Türk Dünyasının kilit ülkelerinden Azerbaycan olması bekleniyor.

MAKÜ Rektörü Korkmaz, Arnavutluk gezisinde, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar’ı ziyaret etti. Tiran Üniversitesi ile iş birliği protokolüne imza koydu. Arnavutluk’ta kültür ve eğitim faaliyetleri yürüten ALSAR Vakfı yöneticileriyle bir araya geldi. Tiran temaslarını sosyal medyada twitter hesabından paylaşan Rektör Korkmaz şu paylaşımlarda bulundu: “Tiran Büyükelçiliğimizi ziyaret ederek Büyükelçimiz Hidayet Bayraktar Bey ile fikir alışverişinde bulunduk. Tiran Üniversitesi ile işbirliği protokolünü imzalayarak karşılıklı işbirliği sürecini başlattık. Arnavutluk’ta insani, kültürel ve eğitim faaliyeti yürüten ALSAR vakfını ziyaret ederek vakfın çalışmaları ve işbirliği imkanlarını konuştuk.”

Kodlama : SadeMedia Interactive