GündemManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’nün artan öğrenci sayısı hedefleri; NÜFUSUMUZA DA YANSIMALI

3 sene ago

MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz’ın 23 Ağustos 2016 Salı günü düzenlediği basın toplantısında, MAKÜ’nün gelecek projeksiyonunda açıkladığı; 7 yıl sonrası için 2023’te koyduğu 60 bin öğrenci hedefi, Burdur’un geleceği açısından bizlere yeni fırsatlar, kentin yarınlarına dair yeni umutlar sunuyor…

7 YILDA ŞEHİR MERKEZİNDE 20 BİN ÖĞRENCİ DAHA OLACAK, 2023’TE ŞEHİRDE NEREDEYSE HER İKİ KİŞİDEN BİRİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ OLACAK

3 Hepinizin bildiği gibi; Burdur şehir merkezinin en öncelikli temel sıkıntılarının başında “nüfus” geliyor. Burdur’un yaşadığı bu demografik sorunu aşması, ‘100 bin psikolojik eşiğini’ aşması için ne yapıp edip kentin nüfusunu artırması gerekiyor. 
İşte; bu noktada kısa ve orta vadede en etkili enstrümanın üniversite öğrencileri olacağı apaçık ortada… 
Çok değil 7 yıl sonra Burdur merkezde üniversiteli öğrenci sayısı 16 bin 500’den 37 bin’e yükselecek. Yani; 20 bin öğrenci artışı demek.
 Burdur’un şu anda 80 bin civarında olan şehir merkezi nüfusunun da 7 yıl sonrası 85-90 bin olacağını öngörürsek; 2023’te 90 bin nüfuslu şehirde 37 bin öğrenci olması demek, neredeyse her iki kişiden birinin MAKÜ’de okuyan öğrenci olması anlamına geliyor…
 Öğrenci sayısının yükselmesini Burdur şehir merkezi fırsata dönüştürmek istiyorsa, bu öğrencileri nüfusa eklemenin yolunu bulmalı, çarelerini üretmeli..

ÖĞRENCİLERİN İKAMETLERİNİ BURDUR’A ALMALIYIZ

Eğer; önümüzdeki süreçte 7 yıllık sürede şehrimize gelen üniversite öğrencilerinin ikametlerini Burdur’a alabildiğimiz takdirde, şehir merkezi nüfusu 80-90 bin bandında değil, 100 binleri aşan 110-120 bin’li rakamlara dayanması mümkün olabilir.İller Bankası’nın Belediyelere gönderdiği pay’dan tutun pek çok gösterge ve alanda merkez nüfusunun artmasının faydalarını, olumlu yansımalarını göreceğiz.

ÖZENDİRİCİ TEŞVİK EDİCİ  UYGULAMALARI HAYATA GEÇİRİLMELİ

Öyleyse; Burdur’da kentin tüm dinamikleri, bileşenler, bu hedefe kanalize olmalıyız. Başta; Belediye olmak üzere Valilik, sivil toplum kuruluşları topyekün öğrencinin Burdur şehir merkezine ikametini aldıracağı uygulamaları hayata geçirmeliyiz, özendirici, teşvik edici kampanyalar düzenlemeliyiz. (Su aboneliği indirimi, toplu ulaşım hizmetleri indirimi, esnafların barınma, gıda hizmetlerinde sunduğu indirim imkanları gibi. Bu tip önerileri çeşitlendirmek, yaygınlaştırmak mümkün)

Burdur’da bu hamlenin başlatılmasında biz basın mensuplarına da büyük görevler düşüyor. Ayrıca Burdur Gazeteciler Cemiyeti de kamuoyunu harekete geçirecek bir çalışmaya öncülük etmeli. Burdur’un bu fırsattan yararlanması için hep birlikte elimizi taşın altına koymalıyız!..

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive