ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’den umut dolu yeni bir başlangıç (Rektör Korkmaz’dan çarpıcı mesajlar)

3 sene ago

Burdur’un gururu, yükselen değeri Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) 2017-2018 eğitim-öğretim yılına 11 Eylül 2017 Pazartesi günü düzenlenen açılış programıyla umut dolu bir başlangıç yaptı. 11 yılı geride bırakan, bu süreçte Burdur’a kattığı kazanımlar, ekonomik, sosyal ve kültürel katkılarla isminden sıkça söz ettiren, gelişim trendini artırarak sürdüren MAKÜ, yeni eğitim dönemine de iddialı giriyor.

34 bin öğrenci, 11 Fakülte, 13 MYO, 6 Yüksekokul, 4 Enstitü

34 bin’e ulaşan öğrenci sayısı, 11 Fakülte, 13 Meslek Yüksekokulu, 6 Yüksekokul ve 4 Enstitü ile hizmet veren MAKÜ’nün İstiklal Yerleşkesi  Rektörlük binası önünde düzenlenen programda konuşan Rektör Adem Korkmaz, MAKÜ hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak bütün çabamız hep birlikte, sizlerle beraber ülkemizin çok daha güçlü olması, güçlenmesi, bulunduğu coğrafyada varlığını koruyabilmesi bakımından çok çalışmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum” diyen Rektör Korkmaz, MAKÜ’nün 11 yıllık sürede orta ölçekli bir üniversite noktasına geldiğini, bunun yeterli olmadığını belirterek, “biz bir anlamda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bu topraklarda, bu Cumhuriyette Mehmet Akif’in ruhuyla güçlenen, filizlenen bir misyonu da temsil ediyoruz. Yani özgürlük ve var olma misyonu da başka bir değerimiz. Ülkemizdeki her kurumumuz bu anlamda bu değer ve bilinç sahibidir. Mehmet Akif Ersoy’un ismini taşıyan bir üniversite mensupları olarak da elbette bizim farklı bir heyecan yaşamamız gerekiyor. Göreve geldiğimiz andan itibaren ‘bir üniversite nedir?’ sorusuna cevap bulmaya çalışıyoruz. Hep beraber bunun için de bir yön bir yol bulmaya gayret ediyoruz. Öncelikle bir üniversitede akademik bilgi üretilmesi esastır, yani bilginin günümüzde üretileceği yegane kurumlar üniversitelerdir. Misyon itibariyle, ontolojik yapı itibariyle esas bilginin üretileceği günümüzün çağdaş yapıları üniversitelerdir. Diğer taraftan içinde bulunduğumuz coğrafyada yani Ortadoğu coğrafyasında özgür ve bütün kalabilmenin yolu da güçlü olmaktan geçiyor” dedi.

“Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin her bir birimi, her bir bireyi, her bir kişisi, her bir personeli bu üniversitenin mensubu olmaktan öncelikle mutluluk duymalı” diyen Rektör Korkmaz, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ülkenin her meselesine çözüm üretmeye çabalayan bir üniversite olması gerektiğini ve bunun için de daha çok çalışması gerektiğini dile getirdi. MAKÜ’nün hayvancılık projesi, spor kompleksi gibi yatırımlarına da değinen Korkmaz, gençlere yapacakları katkının da altını şu sözlerle çizdi: “Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin misyonunu soyut kavramlardan çıkarıp, Akif’in Asım’ın Nesli olarak somutlaştırmamız gerekiyor. Mehmet Akif’in ismini taşımak güzel bir şey. Bu güzel ülkede sloganik ya da soyut sembolik ifadelerin içini açıp, bunu somut performans proje ve sonuçlarla ortaya koymamız gerekiyor. Bizim milli değerlerimiz, milli sembollerimiz çok çok önemli. Bayrağımızın dalgalanması, ezanlarımızın okunması, sınırlarımız içerisinde özgürce yaşamamız çok güzel. Ama bunları kalıcı hale getirmek için en başta üniversitemizin, akademik camiamızın çok çalışması lazım. Bu enerjiyle bu heyecanı hep beraber taşıdığınıza inanıyorum.  Bu heyecanla öğrencilerimize yaklaşmamız gerekiyor. Bizim geleceğimiz şu anda sizlerin ellerinde. Bugün üniversitemizdeki öğrenci sayımız 34 binlere yaklaştı. Bu ülkenin geleceği ve bu ülkeyi kurtaracak olan bu çocuklar.”

Kodlama : SadeMedia Interactive