GündemManşetSağlıkÜniversite-MAKÜMAKÜ’den TEKNOLOJİ HAMLESİ; CORONA HIZLI KİTLERİ, MAKÜ’DE ÜRETİLECEK

3 hafta ago

Türkiye, COVİD-19 hızlı test kiti üretimi için 4 değişik üniversiteden oluşan 8 kişilik bir bilim adamı ekibi ile düğmeye bastı.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi önderliğinde, Sağlık Bilimleri Üniversitesi,  Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Çankırı Karatekin Üniversitesinden Veteriner Hekim, Biyolog ve Kimyager akademisyenlerin bulunduğu alanlarında yetkin bilim adamlarından oluşan 8 kişilik heyet Türkiye’de ilk kez milli hızlı COVİD-19 test kit üretimi için görevlendirdi.

Proje ekibinde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Prof. Dr. Özlem Özmen, Dr.Öğr. Üyesi Hidayet Tutun ve Dr. Öğr. Üyesi Burcu Menekşe Balkan, Fen Edebiyat Fakültesinden Prof. Dr. M. Fatih Emen ile Bilimsel ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinden Öğr. Gör. Ceren Yaman, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Eczacılık Fakültesinden Prof.Dr.Yusuf Tutar, Çankırı Karatekin Üniversitesinden Dr.Öğr. Üyesi Ruken Esra Demirdöğen ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinden Dr.Öğr. Üyesi Burcu Biterge Süt bulunuyor.

Sağlık Bakanlığına bağlı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TUSEB)’dan 440 bin TL ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin para desteği ile 700 bin TL bütçe ayrılan proje 8 ayda tamamlanacak.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi Patoloji Ana Bilim Başkanı Prof. Dr. Özlem Özmen’in yürütücülüğünde devam edecek proje Haziran ayında çalışmalarına başlayacak.

İlk milli COVID-19 hızlı test kitleri üretilecek

Virüs’ün dünyada bilinen üç tipinin bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özlem Özmen, üretilecek olan iki hazır kitin Türkiye koşullarına uygun olduğunu söyledi. Özmen “Bu anlamıyla ilk milli hızlı test kitini üreteceğiz” dedi

İki tip hızlı kit üretilecek

İki tip hızlı kit üretileceğini söyleyen Prof. Dr. Özlem Özmen, bu proje ile hem antikor hem de antijen saptanmasına yönelik test kitleri geliştirilmeyi amaçladıklarını belirtti.  Böylece hem virüsü taşıyan hem de hastalığın erken devresinde olan hastalar ile aktif olarak hasta bireylerin tespitinin yapılacağını ifade etti. Testler için burun sürüntüsü veya parmak kanı örnekleri kullanılacağını belirtti.

15 dakikada sonuç alınacak

Test sonuçlarının 15-20 dakikalık bir süre içinde çıkacağını belirten Prof.Dr. Özlem Özmen, testi pozitif çıkan kişilerin kısa sürede izolasyonlarının yapılabilecek olması bu testlerin en önemli avantajı olacaktır dedi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bünyesindeki Tanı Teknolojileri Merkezi laboratuvarlarının alt yapısının çok iyi olduğunu dile getiren MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz “ Türkiye’de ilk milli COVID-19 hızlı tanı kitlerini üretecek olmanın gururunu yaşıyoruz. 4 ayrı Üniversiteden alanlarında yetkin hocalarımızı da bünyemize alarak oluşturduğumuz 8 kişilik bilim heyetimiz çalışmalarına Haziran ayında başlayacak. İlk üç ay dış ülkelerden gelecek kimyasallar için süre belirledik. Kalan 5 ayda Türkiye hastalarına uyumlu iki hızlı tanı kiti üretip saha çalışmaları, bilinen testlerle doğrulama testleri yaparak son halini verip Sağlık Bakanlığı’na seri üretim için teslim edeceğiz. Ekibin çalışma koşulları hazır, iyi bir performans gösterecek ekibimiz ile kitlerin yapımını belki daha erken de sağlamamız mümkün olabilir” diye konuştu.

Kitler ucuza maledilecek

Rektör Prof. Dr. Korkmaz “Ülkemizde çok da güvenli olmayan Çin kitleri kullanmak zorunda kaldık. Üreteceğimiz kitler daha güvenli ve ucuza mal edilmiş olacak, böylece aile hekimleri veya küçük hastanelerde bile bu kitler olaylıkla kullanılabilecek, ayrıca testlerin üniversiteler, okullar ve iş yerleri gibi insanların toplu olarak bulundukları yerlerde tarama amaçlı kullanımları da mümkün olacaktır” dedi.

Kaynak: GÜR HABER

Kodlama : SadeMedia Interactive