GündemManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’den sert tepki!

4 sene ago

15 Temmuz darbe girişimine karşı Burdur’da en kararlı duruşu sergileyen isimlerden biri olan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Adem Korkmaz ve MAKÜ ailesi, darbeye karşı hemen ertesi gün Cumartesi günü Senato bildirisi yayınlamıştı…

MAKÜ, Rektör Korkmaz imzasıyla kamuoyuna açıkladığı ikinci bildiride ise; darbe girişimine karşı tepkisini sert ifadelerle yenilerken, “Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, sahip olduğu vizyon, misyon ve taşıdığı ismin sorumluluğunu bilerek FETÖ/PDY’nin üniversitemizin hücrelerine sinmiş bütün noktalarını tek tek tespit ederek imha etme azim ve kararlılığındadır” ifadeleri bildirinin en dikkat çeken, çarpıcı yönlerinden biri oldu.

MAKÜ’nün açıklaması şöyle:

“15 Temmuz 2016 akşamı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığına ve bekasına, Türk milletinin iradesine el konulmaya teşebbüs edilmiştir. Millet iradesini hiçe sayan, içerden pek çok hainin ve dış güçlerin desteğiyle gerçekleşen bu teşebbüs. Türk insanın ve O’nu temsil eden siyasi iradenin kararlı duruşuyla püskürtülmüştür. FETÖ yapılanmasının gözü dönmüş asker kıyafetli teröristleri, demokrasiye sahip çıkmak isteyen insanımıza kurşun sıkmaktan haya etmemiş, devletin birçok kurumuna bomba yağdırmış, pek çok polis, asker ve vatandaşımızı şehid etmiştir.

Olayın vuku bulduğu ilk saatlerden itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısını emir telakki ederek Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yönetimi ve personeli meydanlardaki yerini bir saniye bile düşünmeden alarak, milletine çevrilen namluların, devletine kast eden hainlerin ve paralel ihanetin karşısında durduk ve hala tüm yönetim ve personelimizle bu nöbete devam etmekteyiz. Milletvekillerimiz, siyasi parti temsilcileri ve Burdur’un nerdeyse tamamına yakın STK’ları ile birlikte bu büyük çağrıya uyarak meydandaki yerimizi aldık ve halka hitaben demokrasinin, devletimizin yanında ve emrinde olduğumuzu beyan ettik. Ayrıca olayın gerçekleştiği saatlerde ilk manifestomuzu üniversitemiz resmi sayfasından paylaştık ve akabinde gece yarısı olağanüstü ve özel gündem maddesi uyarınca üniversite senatosunu toplantıya çağırdık. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Senatosu ikinci bir ağır manifesto yayınlayarak Türk milletinin vicdanını yaralayan bu alçakça girişimi lanetlemiş ve sonuna kadar demokrasinin ve halkın iradesinin yanında olduğunu oybirliği ile beyan etmiştir.

Bu kararlı duruşu, sahip olduğu isimden ve “İstiklalden İstikbale” düsturundan alan üniversitemiz “Asım’ın Nesli” olmanın gerekliliğini tereddüt etmeden göstermiştir. Mehmet Akif’in ilkelerini ve ahlakını benimseyen üniversitemiz, onun Çanakkale Şehitlerine şiirinde haykırdığı:

“Asım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek

İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek!!!”

mısralarının canlı ve hayata geçmiş şeklini korkmadan ve inançla göstermiştir.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, sahip olduğu vizyon, misyon ve taşıdığı ismin sorumluluğunu bilerek FETÖ/PDY’nin üniversitemizin hücrelerine sinmiş bütün noktalarını tek tek tespit ederek imha etme azim ve kararlılığındadır. Bu konuyla ilgili asla müsamaha gösterilmeyecek olup devletin varlığına ve birliğine kast eden bu paralel yapının bütün teröristleri Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde asla barınamayacaktır.

Kanaatimiz; millet iradesinin temsil edildiği TBMM’yi bombalayan, kendi vatandaşlarını hunharca katleden, Genelkurmay Başkanını ve kuvvet komutanlarını esir alan, cumhurun reisinin, Sayın Cumhurbaşkanımızın canına kast edip, suikast tertip eden bu hainlerin bütün devlet kurumlarından el çektirilmesi ve hak ettikleri en ağır cezanın verilmesidir.

Bu menfur ve alçakça gerçekleşen olayda hayatını kaybeden bütün şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Necip Türk milletinin başı sağ olsun.”

 

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive