ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’den hemşehrimiz Nail Olpak’a fahri doktora

3 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) kuruluşunun 10. yılı etkinlikleri kapsamında dün düzenlediği programda, ülkemizin ve ekonomi dünyasının önde gelen kuruluşlarından biri olan 45 bin işletmeyi temsil eden, yaklaşık 1 milyon 600 bin kişiye istihdam sağlayan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak’a Üniversite Senatosu’nca layık görülen fahri doktora payesi takdim edildi.

İş aleminin öncü sivil toplum kuruluşlarından dünyada saygın bir Türkiye hayali, yüksek ahlak-ileri teknoloji düsturuyla çalışan, maddi kalkınmanın yanısıra manevi değerlerden ödün vermemeyi savunan MÜSİAD’ın başkanı Makina Mühendisi-İşadamı Nail Olpak Burdur’un yetiştirdiği kıymetli isimlerden biri…

Gölhisar İbecik’li Olpak için düzenlenen törene; Vali Şerif Yılmaz, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, daire amirleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, siyasi partilerin yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan MAKÜ Rektörü Prof Dr. Adem Korkmaz; “Şehirler, iller sadece coğrafi ve doğal yapıları ile değil, ürettikleri ürünler, üretim kapasiteleri, sanayideki yapıları ve çok daha önemlisi yetiştirdikleri insan gücü ve insan kalitesi ile öne çıkar. O anlamda Burdur esasında Burdur dışında kalmış Burdur’un sınırlarını aşmış ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda yetişmiş insan gücüne sahip nadir illerden bir tanesi. Nail Bey’de değişik nedenlerle Burdur ilinden çıkmış, ama Burdurla ilişkisini hiç kesmemiş Burdur’a katkılarını sürdürmüş, Burdur’un dışarıdaki gücü olarak ifade edebileceğimiz biri. Varlığı Burdura güç katıyor” diye konuştu.

Rektör Korkmaz konuşmasına şu sözlerle devam etti: “MAKÜ bildiğiniz üzere 2006 yılında kuruldu, 10. yılını kutluyoruz. Eğitim Fakültesi’nin öğretmen yetiştirme okulundan başlayan süreçte 51 yıllık bir geçmişi var, 90’lı yıllarda veteriner fakültesi ile sürecini devam ettiren 2006 yılında da 3 fakülte ile kurulan ve kuruluş sürecini hızla devam ettirerek 2015 yılında 6 fakülte ile eğitim öğretimine devam eden MAKÜ göreve geldiğimiz bir buçuk yıl içerisinde 4 yeni fakülte ve MYO’lar ile gelişimine devam ediyor. Üniversitemizin önümüzdeki iki yıl içerisinde fiziksel anlamda her türlü teknik alt yapısını tamamlamış ve çok daha akademik derinlikli çalışmalar yapmaya ve yapacak kapasiteye gelmesini hedefliyoruz. Esasında MAKÜ kurulduğu andan itibaren de akademik gücü ve kalitesiyle her zaman kendisiyle beraber kurulan üniversiteler içerisinde eşsiz ve önde yer almasını da bilmiştir. Başarılar bir dönemlik veya bir zamanlık olması bir şey ifade etmez. Eğer biz bugün devraldığımız üniversiteyi geçmişte yapılan çalışmaları emekleri yok sayarsak yarın da bir başkası bizim emek ve çabalarımızı yok sayar. Eğer biz bugüne kadar yapılan çalışmalara ve projelere sahip çıkmazsak bizden sonra gelenler de bizim projelerimize sahip çıkmazlar, sonuçta üniversite ve şehir bundan kaybeder. MAKÜ’nün tüm imkanlarını akademik alt yapısını, yerel kalkınma odaklı birvizyona oturtmaya çalışıyoruz. Şimdiye kadar Burdur’da üniversite projesi için 1 milyar dolara yakın bir harcama yapıldı. Onun için Burdur adına bir anlamı olmalı bu üniversitenin.”

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın konuşmasının ardından Nail Olpak için hazırlanan sinevizyon gösterisi katılımcılarla paylaşıldı. Rektör Korkmaz MÜSİAD Başkanı Nail Olpak’a fahri doktoralık belgesini sundu, binişini giydirdi.

Kendisi için hazırlanan özgeçmişinin anlatıldığı sunumda ve biniş giyerken oldukça duygusal anlar yaşayan Nail Olpak; “Elbette bir üniversitenin senatosunun kararı ile fahri doktoralık payesi almak önemli gurur verici. Hem de bu Burdur Mebusu İstiklal Marşımızın Şairinin adını taşıyan Burdur’umun üniversitesi olunca daha da anlamlı. Eğitimimi farklı şehirlerde tamamlasam bile Burdur doğduğum şehir, baba ocağım. Son başa dönmektir derler. Çünkü insan kendisinden başlar ve kendinde biter. 4 yıl önce 18 Aralık 2012’de de yine üniversitemizin daveti üzerine gençlerimizle yapmış olduğumuz söyleyişiden sonra bana bu coşkuyu tekrar yaşattığınız için teşekkür ediyorum” ifadeleriyle konuşmasına başladı.

“Makine mühendisiyim ve enerji alanında mastır yaptım. Hem bir iş adamı hem de Türkiye ekonomisini temsil eden MÜSİAD’ın genel başkanı olarak karşınızdayım. Yıllardır iktisadi hayatın içerisinde yer alıyorum. Konumum itibari ile de yoğun ve etkin bir şekilde yer alıyorum” diyen Olpak konuşmasında ekonomiye hakim olan güçlerin ahlakı, maneviyatı dışlayan felsefesini şu sözlerle anlattı:

“Hakikat bir bütündür. Onu anlamaya çalışırken parçalara ayıran bizleriz. Dahası bütünü parçalara ayırdıktan sonra aralarındaki bağlantıyı unutarak sanki her parçayı müstakilmiş gibi yaklaşan da biziz. Oysa hiçbir uzuv tek başına olamaz. Hiçbir bilim dalı da kendi başına anlamlı değildir. Bütünden ayırdığınızda anlamını yitirir.

Bu noktada iktisadi anlamda yapılan hatalardan birisi ekonominin sosyal boyutundan ahlaki tarafından ayrılarak sadece matematik kurallara indirgenmesidir. Matematik modellemeler aslında çok önemlidir. Bir mühendis olduğum için bunu gayet iyi biliyorum. Aslında buna hata demek doğru olur mu ondan da çok emin değilim. Bana göre hata. Fakat kendini dünyanın hakimi olarak konumlandıranlara öyle görünüyor ki; aslında bu indirgeme gerekli. Çünkü; insanları tanımlanmış bir alan içinde tutabilmek için adımların sadece matematik olarak hesaplanması ve insan ve toplumların hayatlarını bu hesapların dışına çıkmadan sürdürmeleri gerekiyordu onlara göre. Sonra yapılan hesaplamalar doğru çıksın diye o modeller doğrultusunda insan numuneleri oluşturulması düşünüldü. Doğmanın tesadüf, yaşamanın çatışma, ölümün son olduğunu dayatan bu anlayış her birimizi daha fazlasına sahip olmaya daha fazlasına da tüketmeye çağırdı. ‘Dünyadan tat almaya bak nasıl olsa yok olacaksın’ dedi. ‘Güçlü olan hayatta kalıyor ölmeye cesaret edemiyorsan öleceksin’ dedi. Her birimizi bir gladyatöre, dünya hayatını da savaş alanı arenasına çevirmek için biçimlendirmeye başladı.

Bu anlayış nedeniyle 20. yüzyılda iki dünya savaşı uzun bir soğuk savaş dönemi sayısız askeri darbe ve kriz yaşadık. Tarihte benzerine rastlanmamış hadiseleri bir yüzyıla sığdırdık. Maalesef biz yakaladığımızı zannettiğimizde bile kötülüğün kılık değiştirdiğini gördük. 20. yüzyılda bireylerin zincirlerinin toplumların ayaklarına vurulduğunu gördük.”

Tören sonunda MAKÜ fahri doktoralık payesi verilen MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak’a Vali Şerif Yılmaz, ilimiz Milletvekili Bayram Özçelik tarafından çiçek ve anmalık takdim edildi.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive