GündemManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’den ANLAMLI 15 TEMMUZ ETKİNLİĞİ (15 Temmuz Gazileri yaşadıkları o kabus dolu geceyi anlattılar)

4 sene ago

Yaklaşık dört aydır ülke ve Burdur gündemini meşgul eden 15 Temmuz kalkışması hakkında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) dün örnek bir program düzenledi. FETÖ’nün askeri darbe görünümlü, terör saldırısı, işgal girişiminin yaşandığı o kabus dolu 15 Temmuz gecesinin canlı tanıkları, 15 Temmuz gazileri  3 Kasım 2016 Perşembe günü Burdur’a gelerek, MAKÜ’nün organize ettiği etkinlikte konuştular. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Kültür ve Sosyal Araştırmalar Topluluğu tarafından “Bir Milletin Direnişi 15 Temmuz” adlı sergi açıldı ve panel düzenlendi.

Programa; Vali Şerif Yılmaz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, 15 Temmuz gazileri Safiye Bayat, Mehmet Emin Ertaş, Kazım Çakır, Abdullah Sezgin, Ahmet Arık, daire müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz; “Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız emniyet güçlerimiz ve Türk milletinin iradesi ve eşsiz mücadele gücü ile darbe girişimi senaryosu bunu hazırlayan hainlerin elinde patladı. Bundan sonra böyle bir şeye asla cesaret edemeyeceklerini görmüş oldular. Bir şey daha gördüler Türk milletinin tarihteki milletler gibi zaman zaman sıkıntıya düştüğü durumlar olacak, olmuştur. Osmanlının çöküşünde de böyle bir dönem yaşanmıştır. Ancak Türk milleti tarihin tüm dönemlerinde ayakta kalmasını bilmiştir. Liderlerinin etrafında toplanmasını bilmiş ve yok olmaktan başkalarının boyun duruluğu altında yaşamaktansa ölmeyi göze almayı bilmiştir. Kurtuluş Savaşında Mustafa Kemal’n önderliğindeki kurtuluş mücadelesinde aynı mücadeleyi göstermiş 15 Temmuz’da da yine aynı şekilde liderinin işareti ile sokaklara inmiş ve varlığını uluslararası senaryo yazanların senaryosuna teslim etmeyeceğini ortaya koymuştur” dedi.

Vali Şerif Yılmaz da konuşmasında; “15 Temmuz ile ilgili çok fazla konuşmamıza gerek yok. Bizzat o kurşunların o topların tankların altında parçalarını uzuvlarını kaybeden gazilerimiz bugün bizimle beraber. Bugün eğer; bu topraklar üzerinde yaşıyor isek, bu salonda bu toplantıyı yapabiliyor isek yine bugün bu coğrafya üzerine bayrağımız dalgalanıyor ise; bu topraklarda ezanlar okunabiliyor ise; bilinki 15 Temmuz’daki şehitlerimizin, bilinki 2194 gazimizin, ve sokağa çıkan binlerce gazimizin sayesindedir. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır.

Biz Burdur ilinde o gece Garnizon Komutanımız, Belediye Başkanımız, Jandarma Alay Komutanımız, Başsavcımız, Emniyet Müdürümüz, Milletvekillerimiz ile birlikte konakta toplantı yaptık. Burdur ilinde hiçbir askerimiz ve güvenlik gücümüzün olmadığını arkadaşlarımız ifade ettiler. Belli bir saatten sonra Cumhurbaşkanımızın talimatları ile meydana geldik.

Bu üniformayı hak etmeden giyen hain ve şerefsizlerin Ordunun içinden temizlenmesi ve buna destek veren vatan hainlerini bu vatan topraklarında dahi yaşatmamak için her türlü tedbirin alınacağını devletin bu konuda hem iradesinin hem gücünün ve kuvvetinin olduğunu ifade ediyorum. Siz öğrenci arkadaşlarım üniversiteye girmek için yıllarınızı verdiniz, o kadar emek sarf ettiniz, bileğinizin hakkıyla bu sıralara geldiniz. Ama hırsızlık yaparak, bu milletin ve sizlerin hakkını gasp ederek bir yerlere gelmiş o hain ve şerefsizlerin elde etmiş olduğu sıfat ve unvanların tamamı adalet çok gecikmeden yerini buldu onlar geldikleri yere gittiler. Ve özellikle önlerine düşen bunların başında gözükenler bu milleti yıllarca Müslüman kimliği ve sıfatıyla kandırdılar. Dikkat edin 15 Temmuz’dan sonra gerek kamu gerekse özelde yapılan adli ve idari işlemlerde kaçanların hepsi gayrimüslim ülkelere gittiler. Bizim gidebileceğimiz hiçbir yer yok” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından panelist olarak katılan 15 Temmuz Gazileri Safiye Bayat, Mehmet Emin Ertaş, Kazım Çakır, Abdullah Sezgin ve Ahmet Arık öğrencilerin ve programa katılanların alkışları ve ‘Türkiye sizinle gurur duyuyor’ sloganıyla sahneye davet edildiler.

15 Temmuz’un kadın kahramanlarından, simge isimlerinden Safiye Bayat o gece yaşadıklarını gözyaşları içinde şu sözlerle Burdur’da katılımcılara anlattı:“15 Temmuz ikram gecesidir. Allah’ın bize tecelli ettiği çok güzel bir gecedir. Anlayana o ruhu yaşayana çok özel bir gecedir. O gece çok şey kaybettik. İlahi adaletin tecellisini sonunda gördük, ama o gece gerçekten duygularımızı kaybettik. İnandığımız değerlere, inançlarımıza, sevdiğimiz bazı şeylere ihanet ettiler. Önce çaldılar, sonra ihanet etiller. Bizim bayrağımızı bayrak yapan gerçekten üzerindeki kandan başka bayrak bilmiyorum. Toprak uğrunda ölecek var ise vatandır. Ben bu toprağın hamuruyum, bu toprağa aitim. Hepimiz farklı olabiliri,z ama son sarıldığımız şey kefendir. Metresi hepimizin aynı, çukurumuzun metresi aynı. Önemli olan unutmamak ve unutturmamak. O gece bizden gibi görünüp bizim her şeyimizi çaldılar. Duygularımız, değerlerimizi çaldılar. Askerimizden , tanklardan bizleri soğuttular. O hainler öncelikle hırsızdırlar.”

Safiye Bayat darbe akşamı İstanbul’da köprüye gidişini ve orada darbe girişiminde bulunan askerlerle arasında geçen konuşmaları, vurulduğu anı gözyaşları içerisinde aktardı.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive