GündemSağlıkÜniversite-MAKÜMAKÜ’de ‘uyuşturucu’ konferansı

5 sene ago

Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu Başkanı Kaya Muzaffer Ilıcak, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencilerine ‘Uyuşturucuyla Mücadelede Tek Yol Spor’ konulu konferans verdi.

MAKÜ Tarih, Bilim ve Ekonomi Topluluğu tarafından düzenlenen konferans, Üniversite Konferans ve Sergi Salonunda gerçekleşti. Uyuşturucuyla Mücadelede Tek Yol Spor ko-nulu konferansa Rektör Prof. Dr. Mustafa Saatcı, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu Başkanı Kaya Muzaffer Ilıcak konuşmasının başında esas işinin gazetecilik olduğunu bahsederek, aynı zamanda spor yazarlığı yaptığını kaydetti. Mücadele sporları ile ilgilendiğini aktaran Ilıcak, uyuş-turucu ile savaşta tek çare spor olduğunu vur-guladı.

Ilıcak, çalıştığı bir gazetede uyuşturucu kullanma yaşını araştırıp ve 13 yaş düştüğünü yazdıklarını bildirerek, ama bu yaşın 11 yaş olduğunu sonradan öğrendiklerini ve yanlış yazdıkları ifadesini kullandı. Şimdi ise uyuş-turucu yaşının 6-7 olduğunu üzüntüyle söyleyen Ilıcak, çeşitli uyuşturucu maddelerin zararla-rından ve insan vücuduna neler yaptığından bahsetti. İnsan yüzleri ile örnekler veren Ilıcak, uyuşturucu kullanmadan önceki ve sonraki fotoğrafları öğrencilere gösterdi.

Günümüz dünyasının büyük tehlike içeri-sinde olduğunu kaydeden Ilıcak, son zaman-ların zehiri Bonzai’nin uyuşturucu olmasının yanı sıra zehir olduğunu dile getirdi. Bonzai konusunda bütün dünyada panik olduğunu kaydeden Ilıcak, Bonzai’nin en uyuşturucu, en öldürücü, en sinsi bir madde olduğunu vur-guladı. Bonzainin artık ilk okullara başladığını söyleyen Ilıcak, çeşitli gazetelerde çıkan Bonzai kurbanı çocukların haberlerini gösterdi.

Türkiye’de tehlikenin adı bonzai vurgusu yapan Ilıcak, “önceden engelli vatandaşlara uyuşturucu satıyorlardı. Bazı aileler engelli çocuklarına uyuşturucu veriyorlardı. Böyle aileler kalmadı. Devlet son 10 yılda uyuşturucu ile mücadelede büyük başarılar sağladı. Engelli vatandaşlarımız daha değerli hale geldi”

Uyuşturucuyla mücadelede etkin rol oynayan başarılı sporcularımızdan örnekler sunan Ilıcak, öğrencilerden son derece hassas konuya karşı duyarlı olmalarını isterken bu konuyla ilgili yeterli bilince sahip olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Konferansın kapanış konuşmasını yapan Rektör Saatcı ise öğrencilerin uyuşturucu bağımlılığı konusunda büyük bir bilince sahip olduğunu, bu gibi zararlı alışkanlıkları ellerinin tersiyle itmeyi bildiklerini, Mehmet Akif Ersoy adını taşıyan üniversite öğrencilerinin Mehmet Akif Ersoy’un görmek istediği ideal gençlik olan Asım’ın Gençliği niteliklerini taşıdığını bu nitelikler doğrultusunda hareket ettiğini ifadelerine yer verdi.

Konferans sonunda Rektör Mustafa Saatcı, Kaya Muzaffer Ilıcak’a günün anısına üniversi-tenin anmalığını hediye etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive