KültürManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’de “Türk Dünyası’nın Ortak Alfabe sorunu” konuşuldu

1 sene ago

Türk Dünyası ile yakından ilgilenen, Orta Asya’daki Türk Devletleri ile iş birliği, bütünleşme çabalarına önem veren Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde, kültür etkinlikleri devam ediyor.

İşte; bu etkinliklerden biri de Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Türkoloji Topluluğu tarafından “Türk Dünyasının Ortak Alfabe Sorunu” konulu konferans oldu. MAKÜ Avşar Han Sinema Salonunda düzenlenen konferansa Türkoloji Topluluğu akademik danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Himmet Büke akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Akar tarafından verilen konferansta, “Türk Dünyasının Ortak Alfabe Sorunu” konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Konferansta alfabenin bir dil olmadığını belirten Prof. Dr. Ali Akar; “Uygur Alfabesinin Türk Kültüründeki yeri çok önemli. Türklerin yerleşik yaşama geçtikten sonra kullandıkları ilk alfabedir. Türklerdeki yazı kültürünün gelişmesini sağlamıştır. Uygur Alfabesi çok uzun yıllar kullanılmıştır. Türkler Müslümanlığı kabul ettikten sonra bile 1400’lü yıllara kadar kullanılan bir alfabedir” dedi.

Türk Dünyasındaki alfabelerden de bahseden Akar, Türklerin 4-5 tane ayrı alfabe kullandıklarını, ilkinin Köktürk Alfabesi olduğunu söyledi. İdeal alfabenin 35-40 harften oluşması gerektiğini, insanoğlunun standart çıkarttığı ses sayısının 35 ile 45 arasında değişmekte olduğunu aktardı.

Konferans sonrasında topluluk akademik danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Himmet Büke Prof. Dr. Ali Akar’a hediye takdim etti. Hediye takdiminden sonra Prof. Dr. Ali Akar kendi kitaplarını imzaladı.

Kodlama : SadeMedia Interactive