GündemManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’de Standardizasyon ve Belgelendirme Toplantısı Yapıldı

3 ay ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Tarım ve Hayvancılıkta Standardizasyon ve Belgelendirme Merkezi tarafından yürütülmekte olan “Burdur Tarım ve Hayvancılık Sektörü Standartlarının Belirlenmesi ve Belgelendirme Çalışmaları” başlıklı proje kapsamında standardizasyon ve belgelendirme faaliyetleri ile ilgili toplantı gerçekleştirildi.

Rektörlük Senato Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Daire Başkanı Dr. Ender Burçak, Veteriner Hekim Haluk Furtana, Altyapı ve Çevre İzleme Daire Başkanlığı’ndan Önder Alçar ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner ve Standardizasyon ve Belgelendirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Onur Sungur ile akademisyenler katıldı.

Hayvancılık sektöründe verimliliği arttırmak için izlemek ve belgelendirmek gerektiğini, bu amaçla da MAKÜ’de Standardizasyon ve Belgelendirme Merkezi’ni kurduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, “Belgelendirme süreçlerinde kimi zaman dijital teknolojilerden kimi zaman da yüz yüze çalışmalardan besleniyoruz. Eskiden insanlar, firmalar belgeyi belki bir ihaleye teklif vermek, ihaleye giriş şartlarından biri, gerekli bir evrak yaklaşımı olarak gördükleri için alıyorlardı. Fakat iş dünyamız uluslararası rekabete açıldıktan sonra özellikle de imalat sektöründe birçok problemle karşılaşınca bunun önemini ve belgenin içinde taşıdığı anlama yoğunlaşmasını sağladı. İmalat sektöründe, hizmetler sektöründe bir şeyi belgelendirmek çok da zor değil. Tanımlı alanda tanımlı işleriniz oluyor. Ama tarımsal üretim dediğimizde hem tarımda hem de hayvancılıkta o kadar da kolay olmuyor. Birçok kriter karşınıza çıkıyor. Bunlar içinde teknik imkânlar, farkındalık, bilinç düzeyi, işletmelerin düzeyi, işletme sahiplerinin sosyo-kültürel yapısı gibi etmenlerin belgelendirilme aşamasında hizmetler sektöründeki kadar kolay olmadığını gördük. Üniversitemiz de belgelendirme aşamasında önemli çalışmalar yaptı. Çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Daire Başkanı Dr. Ender Burçak ise yaptığı konuşmada “Sayın Rektörümüz ile daha önce Ankara’da görüşmüştük ve bir davette bulunmuştu. Bu davete icabet ederek sizlerle buluşma imkânı bulduk. Önemli ve gerçekten ülkemiz adına ileriki yıllarda gerçekleşecek bir projenin burada 2 yıl öncesinde başladığını öğrendik. Belli bir noktaya gelinmiş bir emek verilmiş. Biz de bu noktada Bakanlık olarak bu projeye nasıl bir katkıda bulunabiliriz bunları konuşmak için bugün buradayız. Burada yapılan çalışmanın Bakanlığımız tarafından hayvancılık alanında çıkarılan mevzuatlarla da birebir uyumlu olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla Üniversitemizin Bakanlık ve üreticimiz arasında bir köprü olduğunu görmekteyiz. Umarım bizler de Bakanlık olarak sizlerle bir araya gelerek ortak akıl çerçevesinde bu projede neler yapabileceğimizi konuşarak verimli bir toplantı gerçekleştirmiş oluruz.” şeklinde konuştu.

Toplantıda daha sonra Standardizasyon ve Belgelendirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Onur Sungur tarafından belgelendirme süreçleri ve yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler verildi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive