ManşetSağlıkÜniversite-MAKÜMAKÜ’de sağlık kongresi

11 ay ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) 2. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi’ne ev sahipliği yaptı.

24-25 Nisan 2019 tarihlerinde MAKÜ Avşar Han Sinema Salonunda gerçekleştirilen kongreye MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Türkiye’de ilk çift kol nakilini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, MAKÜ öğretim üyeleri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kongre, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın “Kongreye İz Bırakanlar Afişine” el izini bırakmasıyla başladı. Kongrenin ilk konuşmasını Hsiang CHENG Tayvan Temsilcisi Yaser Thai yaptı. Kongrenin açılış konuşması kongre başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mümin Polat tarafından yapıldı. Kongreye destek veren herkese teşekkür eden Polat, konuşmasında kongrenin her geçen yıl daha iyi yerlere geldiğini söyledi.

Kongreye ev sahipliği yapmaktan gurur ve mutluluk duyduğunu ifade eden Rektör Korkmaz, “Üniversiteler bulunduğu toplumun sorunlarına ve insanların temel problemlerine çözüm üretme sorumluluğu içinde olmalılar. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi de bu anlamda her alanda çalışma içerisinde. Kongreler bilim dünyasının esasında buluşma noktalarıdır. Sağlık Bilimi sağlığın önemi konusunda insan olarak hepimizin ortak noktası. Sağlık dünyaca önemli bir konu. Biz yeni bir üniversiteyiz. Genç bir üniversiteyiz ama hemen hemen her anlamda olgun, gerek fiziksel, gerek teknik ve gerek akademik anlamda yetişkin bir üniversite olduğumuzu düşünüyorum. Yapmış olduğumuz bu kongrenin de bunun bir ispatının olduğunu görüyoruz. Bu gelişmişliği, yetişkinliği ve olgunluğu niteliksel olarak ortaya koyduğumuz çalışmalarla göstermekteyiz. Üniversitemizin artık gerek ulusal düzlemde, gerek uluslararası düzlemde yetişmiş üniversite, olgun üniversite noktasına geldiğini ve bundan sonra da bunu istikrarlı bir şekilde devam ettireceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Son konuşmayı ise Prof. Dr. Ömer Özkan yaptı. Özkan konuşmasında; “Bir ülkenin, kurumun nasıl yönetildiğini anlamak için vatandaşlarına bakarsınız. Yüzleri gülüyorsa iyi bir yöneticidir. Kısacası ben bu alanda pozitif bir dönüt aldım. Rektör bey üniversiteyi çok geliştirmiş, iyi yönetmiş. İçeriğin çok iddialı olduğunu posterlere bakarak da gördüm. İlgi duyduğum konular var. Size verilen alt yapıda tüm olanakların çok iyi bir şekilde kullanıldığını görüyorum. Biz tıbbi olarak dünyanın birçok yerinden ilerideyiz. Bunu büyük bir mutlulukla söylüyorum. Sağlık Bilimleri dediğimiz koruyucu ve yardımcı hizmetler veya ek hizmetlerde ne kadar daha refah yaşayabiliriz, hastalıksız ne kadar yaşayabiliriz veya tıbba biz ne kadar yardım edebiliriz dediğimiz zaman posterlere baktığımızda birçoğunun anlamını görüyoruz. Gelecekte bu posterlerin bize çok önemli çalışmalar olacağını görüyorum. Bu çalışmaların buralarda kalmamasını, daha ilerilere götürülmesi gerektiğini ve bu kongrelerin ilerisinin bir öncekinden ileriye gittiğini inşallah görme şansımız olur. Kongrenin çok verimli geçmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra kongreye gönderilen bin 200 bildiri arasında 4 dalda 10 katılımcıya ödül verildi. Genç Araştırmacı Kategorisinin birincilik ödülünü Akdeniz Üniversitesi’nden Büşra Cesur aldı. İkincilik ödülünü Süleyman Demirel Üniversitesinden Dilek Deniz alırken, üçüncülük ödülünü Çanakkale 18 Mart Üniversitesinden Suat Çakına aldı.

En iyi Poster Bildiri Kategorisinin birincilik ödülünü Eskişehir Teknik Üniversitesinden Sevilay Yapıcı aldı. İkincilik ödülünü Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesinden Emine Aşık Canbaz alırken, üçüncülük ödülü de Süleyman Demirel Üniversitesinden Ömer Aysan ve Bülent Dede’ye verildi.

En İyi Sözel Bildiri Kategorisinin birincilik ödülünü Necmettin Erbakan Üniversitesinden Suray Pehlivanoğlu aldı. İkincilik ödülü Hitit Üniversitesi ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinden Serbülent Yiğit, Ayşa Feyda Nursal, Filiz Özsoy ve Nevin Karakuş’a verildi. Üçüncülük ödülü ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Mesut Göçer, Erdal Kurtoğlu ve Ferda Yanır’a verildi.

Daha sonra Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından Prof. Dr. Ömer Özkan’a “IHSLC 2019 Yaşam Boyu Başarı” ödülü verildi.

Verilen kokteyl ile sona eren kongrenin ardından Hsiang CHENG Tayvan Temsilcisi Yaser Thai Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ı makamında ziyaret etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive