Hayvancılıkta ihtisaslaşan MAKÜ'nün Fen-Edebiyat Fakültesi'nde kurduğu Mikroalg Biyokütle Üretim Merkezi Laboratuvarı'nda bilim dünyasında geleceğin besini ve astronot yiyeceği olarak bilinen "mikroalg" üretimine başlandı.

Laboratuvardaki havuzlarda çoğaltılan; protein, vitamin ve mineral bakımından zengin mikroalg, bölge hayvancılığına katkı sunmak amacıyla kanatlı hayvan yemi üretiminde kullanılacak.AA-20240124-33520253-33520251-MAKUDE_MIKROALGTEN_YUKSEK_PROTEINLI_KANATLI_HAYVAN_YEMI_URETILECEK

Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Biyoteknoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Füsun Akgül, gazetecilere yaptığı açıklamada, ürettikleri algleri, ilk aşamada kanatlı hayvan yemi ve yem katkı maddesi olarak kullanacaklarını söyledi.

Mikroalgin günümüzde gıda ve gıda katkı maddesi olarak kullanıldığını belirten Akgül, "Biz projemizde kanatlı hayvanlara besin üretmek için deneyeceğiz. Mikroalgin, kanatlıların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, yumurta kalitesini artırdığını, yumurtanın Omega 3 içeriğini zenginleştirdiğini biliyoruz." ifadelerini kullandı.

Akgül, mikroalg üretiminde Türkiye'nin başlangıç seviyesinde olduğuna değinerek, yeni yeni çalışma yapıldığını anlattı.

AA-20240124-33520253-33520249-MAKUDE_MIKROALGTEN_YUKSEK_PROTEINLI_KANATLI_HAYVAN_YEMI_URETILECEK

- "Tarım ürünlerine alternatif"

Bu alanda ülkenin dışa bağımlılığını azaltacak çalışmaların denemelerini üniversitede yaptıklarına dikkati çeken Akgül, şöyle konuştu:

"Katma değeri yüksek ürün mikroalgler, diğer tarım ürünleri gibi büyük oranda tarım arazisi işgal etmiyor. Çok fazla gübreye ve ilaca ihtiyaç duymadan doğal bir şekilde üretilebilen canlı grubudur. Bu yönüyle mikroalgler tarım ürünlerine alternatif. Şu an günümüzde hem toprak hem de su kirliliği çok fazla ve su kaynaklarımız gün geçtikçe azalıyor, bu açıdan düşünüldüğünde alg üretimi alternatif bir gıda maddesi, yem ve yem katkı maddesi oluyor."_DSC8238

KOSGEB tarafından desteklenen bir projeyle selenyum, magnezyum ve çinko bakımından zenginleştirilmiş Spirulina (siyanobakteri türü) ürettiklerini de aktaran Akgül, projenin AR-GE çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

Kaynak: AA