EğitimEkonomiGündemİlçeManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’de Mezuniyet Coşkusu

4 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) 2015-2016 Akademik yılı mezuniyet töreni geçtigimiz Cuma günü yağan yağmura rağmen coşkulu geçti. MAKÜ’de bu Akademik öğretim yılında 805 Akademisyen, 24.623 öğreci eğitim görmüş olup, 5 bin 300 öğrenci mezun oldu.

Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ile devam etti. Ardından mehteran takımı eşliğinde kortej yürüyüşü ile Gazi Atatürk Stadyumu’na geçildi.

Gazi Atatürk Stadyumu’ndaki törene; Vali Hasan Kürklü, 58. Piyade Eğitim Alay Komutanı Albay Metin Karagöz, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, ilçe kaymakamları, kurum ve kuruluş temsilcileri, iş adamları, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci velisi katıldı.

Gazi Atatürk Stadyumu’ndaki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Daha sonra 2008’den 2015’e kadar katıldıkları Üniversiteler arası halkoyunları yarışmalarında her yıl derece alan Uzman Nurgül Mıhladız tarafından hazırlanan MAKÜ Halk Oyunları Ekibinin hazırlamış olduğu gösteri gerçekleştirildi.

Tören 2015-2016 Akademik Yılı Lisans mezunları adına İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğrencisi Özgün Şanlı’nın konuşması ile devam etti. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden mezun olmanın büyük bir gurur olduğunu vurgulayan Özgün Şanlı, ‘Mehmet Akif Ersoy’un adını taşıyan bir üniversiteden mezun olmak bizler için övünç kaynağıdır. Bizler Türkiyenin çeşitli bölgelerinden gelen öğrenciler olarak MAKÜ ile tanıştık ve unutulmayacak dostluklar edindik. Öğrencilik hayatımız boyunca zorlu sınavlardan geçtik ve uykusuz geceler yaşadık. Tek bir amacımız vardı öğrendiğimiz bilgiler ışığında milletimize layık birer insan olmak” dedi.

Daha sonra Özgün Şanlı, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencisi Sümeyra Çevik ile birlikte mezuniyet yaş kütüğüne plaka çaktı.

Ardından konuşan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz: “MAKÜ bu yıl 10. kuruluş yılını kutluyor. 1950-60’lı yıllarda kız öğretmen okulu ile başlayan süreç eğitim fakültesi ile devam etmiş. Burdur Üniversitesi ile kurumsal olarak 2006 yılında tanışmış olabilir ama Kız Öğretmen okulundan başlayarak gerek Veterinerlik fakültesinden gerek MYO’dan başlayan süreç yaklaşık 50 yıl içerisinde 48 bin 200 mezun vererek neredeyse Burdur nüfusuna yakın mezun vermiştir” dedi

Rektör Korkmaz mezun olan öğrencilerin ailelerine seslendi ve; “Sevgili aileler bizlere emanet ettiğiniz en değerli varlıklarınızı daha donanımlı daha hayata hazır şekilde sizlere teslim ediyoruz. Emanetlerinizi geleceğe en iyi şekilde hazırlanması için her türlü imkânı seferber ettiğimizi bilmenizi isterim” dedi.

Rektör Korkmaz zor şartlar altında vatani görevlerini yerine getiren Mehmetçiklerimizi de unutmadı ve yağmur altında gerçekleşen mezuniyet töreninden dolayı şu ifadeleri kullandı: “Şu anda yağmur yağıyor. Güç koşullar altında gözlerini kırpmadan canları pahasına bizleri koruyan Mehmetçiklerimizi, gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi biraz anlamış ve hatırlamış oluruz belki diye düşünüyorum. Onun için birazcık yağmur yağarsa da affınıza sığınıyorum” dedi.

Öğrencileri ve ailelerini tebrik eden Vali Hasan Kürklü: “Her zaman gurur duyduğumuz Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin 10. yılını kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi kuruluşunun 10. Yılını kutluyor ve sizler kuruluşundan bu yana her yıl büyüyen, gelişen ve gerek altyapı gerekse insan kaynakları bakımından hızlı bir şekilde ilerleyen bir üniversiteden mezun oluyorsunuz. Büyük bir bölümünüz Burdur’dan ayrılıp aldığınız bilgi ve irfan ile vatanın farklı bölgelerinde iş hayatına atılacaksınız. Nerede hizmet verirseniz verin unutmayın ki sizler Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin bayrağını taşıyorsunuz.Üniversitenizi çalışma hayatınızda da yücelteceğinize şüphem yok. Hepinize bundan sonraki hayatınızda başarılar dilerim” şeklinde konuştu.

Tören, dereceyle mezun olan öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verilmesi ile devam etti. Ardından 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokul birincilerine Protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Daha sonra Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kılınç eşliğinde MAKÜ Mezuniyet Andını okudular.

Daha sonra mezun olan yaklaşık 5.300 öğrenci Üniversitenin kuruluşunun 10. yılı olması dolayısıyla 10’dan geriye doğru sayarak hep birlikte keplerini havaya fırlattı.

Öğrencilerin gözlerindeki mutluluk, ailelerin de tribünlerden sahaya inmesiyle ikiye katlandı.

Mezuniyet anını fotoğraflarla ölümsüzleştiren öğrenciler, aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte mezun olmanın coşkusunu halk müziğinin güçlü sesi Turgay Başyayla’nın vermiş olduğu konser ile doyasıya yaşadılar.

Mezuniyet coşkusunu yağmur altında yaşayan öğrenciler, Turgay Başyayla’nın birbirinden güzel seslendirdiği türkülere hep bir ağızdan eşlik ettiler, birlikte halaylar çektiler. Konser sonunda Milletvekili Bayram Özçelik ile Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından Turgay Başyayla’ya Üniversite Anmalığı, çiçeği ve hediye takdim edildi.

MAKÜ mezuniyet töreni şehrimiz esnaflarının işlerini canlandırdı

Geçtiğimiz Cuma günü yapılan MAKÜ 2015-2016 öğretim yılı mezuniyet töreni şehrimiz esnaflarının işlerini canlandırdı.

2015-2016 MAKÜ Mezuniyet töreni için Burdura gelen öğrenci aileleri Burdur’dan ve Üniversiteden çok memnun kaldıklarını belirttiler.

Hataydan, Konyadan, Kırıkkaleden,Kırşehirden yani Türkiyenin bir çok ilinden gelen aileler MAKÜ’de öğrenim gören ve mezun olan çocuklarının mezuniyet töreni için Burdur’da buluştu.

Farklı kültürlere sahip olan aileler Burdur’da aynı duyguyu yaşadılar. Çocuklarının mezun oluşlarını görmek ve onların sevinçlerine ortak olmak için gelen aileler en az çocukları kadar heyecanlı, duygulu ve mutluydular.

Çocuklarının mezuniyeti için Burdur’a gelen Durmuş Söylemez, Halil İbrahim Altundaş, Turgut Coşkun, Semra Yavuz ve Lütfiye Tilki “ Çocuklarımız Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi gibi çok güzel ve kaliteli bir üniversiteyi bitirdiler. Bizler çocuklarımızın Burdur’da öğrenim gördükleri süre içerisinde Burdur, Burdur halkı ve üniversitemizden özellikle de hocalarından çok memnun kaldık. Burdur ekonomik olarak küçük bir şehir. Çocuklarımızı bizler burada çok yüklü maddi harcamalar yapmadan okutabildik. Esnafı da çok anlayışlı ve insancıl. Üniversite sınavına girecek olan yakınlarımızın çocuklarına Burdur ve MAKÜ’yü gönül rahatlığı ile tavsiye edeceğiz. Bugün çok mutlu ve gururluyuz. Allah her anne ve babaya bu gururu yaşatsın” dediler.

Burdur Sıcak Durak Kafe İşletmecisi Haydar Topateş “MAKÜ mezuniyet töreni işlerimizi 2 gündür hızlandırdı. Bedelli askerler gittikten sonra Burdur esnafı zor günler yaşadı. Üniversitenin Burdur esnafına oldukça çok faydası var. En azından sıcak para dönüyor. İki gündür aileler sayesinde Burdur esnafının yüzü gülüyor. Üniversitenin esnafa yüzde seksen faydası var. Bu sene yaz okulu da olacakmış. Bu da bizi çok sevindirdi” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive