ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’de konuşan Kurtulmuş: “Asım’ın nesline yeni görevler düşüyor”

3 sene ago

Burdur’un yükselen değeri, ilimizin gelişmesi, kalkınma noktasında önemli roller ve misyon üstlenen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), 21 Ekim 2016 Cuma günü düzenlenen (MAKÜ) 2016-2017 akademik yıl açılış töreninde Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’u ağırladı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş yaptığı konuşmada; günümüz modern dünyasında bilginin önemine, geldiği noktaya dikkat çekerek, bilgi çağında insanların halen mutlu olamadığının altını çizdi.

Kurtulmuş, “Bu kadar bilgi, teknoloji ve eşyaya sahip olan insanoğlu, diğer taraftan savaşlar, işgaller ve fakirlikler yaşıyor. Dünyanın bir tarafı büyük zenginlikler yaşıyor ve diğer tarafında ise yarım bardak temiz suyu olmayan, yarım dilim ekmeği olmayan milyonlar mevcut. Dünyada her şey var ama maalesef barış yok, adalet yok, hakkaniyet yok, paylaşım, huzur ve saadet yok. Esas üniversitelerimizin ve bilgi ile uğraşması gerekenlerin tam da üzerinde durması gereken nokta burasıdır. Asım’ın neslini karşımda gördüğüm için bunları söylüyorum. Asım’ın nesli olarak bu eksikliği gidermek durumundayız. Bilgi tek başına yeterli olmuş olsaydı şu anda 7 milyarı aşkın insan mutluluk ve huzur içinde yaşardı. Bilginin sonuçlarını üretmek tek başına yeterli değildir. O zaman Asım’ın nesline bilginin yanında dünyada şimdi eksik olan ne varsa onları yeniden üretmek ve onların üzerinden insanoğluna huzurlu bir hayatı sunmak düşüyor” dedi.

Kurtulmuş konuşmasında tek başına bilginin yeterli olmadığını anlatarak, büyük bir medeniyet birikiminden süzülüp gelen bu coğrafyada bilgiye hikmeti, irfanı ve aksiyonu eklemek gerektiğini, ilmin güçlü, hikmetli, irfanlı ve aksiyonlu olması ve insanın önce kendisini bilmesi, ilmiyle insanlara hayırlı ve faydalı olması gerektiğini söyledi.

MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz da konuşmasında; Akif adının sorumluluklarını vurgulayarak; “Mehmet Akif Ersoy’un adını taşımanın mesuliyetini bilerek ve bu mesuliyetin sorumluluklarını yüklenerek 10. yılımızı dolduruyoruz. Elbette üniversite olarak Mehmet Akif ismini taşımak, bu ismi taşıyan üniversitede personel veya öğrenci olmak, bu isimle merhum Akif’in emanetinin bekçisi ve taşıyıcısı olmak bizlere ayrı bir mutluluk vermektedir. Mehmet Akif Ersoy nasıl ki Büyük Millet Meclisinde Burdur’u temsil etmişse bugün de üniversitemiz, onun adını ve Asım’ın neslini titizlikle, gururla ve kararlılıkla temsil etmektedir. Akif, ölmez eserleriyle gönüllerde hürmet ve muhabbetle yaşamaktadır. O yazdıklarıyla bir nesli kurtarmıştır, yazdıklarıyla bir milletin buhranına ve bunalımına son vermiştir. Bugün bu coğrafyanın makûs talihi Akif’in idealiyle felaha, feraha ve mutluluğa erecektir” ifadelerini kullandı.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive