GündemManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’DE İKİNCİ ADEM HOCA DÖNEMİ

1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Korkmaz’ı Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne ikinci kez Rektör atadı.

2006 yılında ili- mizde kurulan “Burdur’un gururu, yükselen değeri” Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) yeni dönem Rektör ataması yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Mayıs 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı atama kararnamesiyle mevcut Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ı ikinci kez MAKÜ’ye Rektör atadı.

2019/132 karar numarası ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Rektör Korkmaz ile birlikte diğer 10 Üniversite’nin Rektör atamaları da gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan söz konusu atamaları 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun (YÖK) 13. ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2. 3. ve 7. maddeleri gereğince yaptı.

Dört yıl önce 14 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörlüğüne getirilen Adem Korkmaz, 23 Mayıs 2019 tarihinde ise; ikinci kez Rektör oldu. Korkmaz, MAKÜ tarihinde ilk defa üst üste ikinci kez atanan Rektör oldu.

MAKÜ kurulduğunda tüzel kişiliğini kazanmadan önce dönemin SDÜ Rektörü Metin Lütfü Baydar’ın geçici bir süre Rektörlük yapmasından sonra Prof. Gökay Yıldız MAKÜ kurucu Rektörlüğüne getirilmişti… Rektör Yıldız’ın 4 yıllık görev süresinin ardından MAKÜ Rektörlüğüne dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Prof. Dr. Mustafa Saatcı’yı atamıştı. Mevcut Rektör Saatcı’nın görev süresini tamamlamasının ardından 2015’te Adem Korkmaz Rektör olmuştu..

Burdur’da yeni dönem, dördüncü Rektör atamasında sürpriz yaşanmadı. Mevcut Rektör Korkmaz’ın yeniden atanması en güçlü ihtimal, beklenen gelişme idi…

Dört yıllık görev süresi içersinde MAKÜ’nün gelişimine, büyümesine, ilerleme çizgisine öncülük eden, liderlik yapan Adem Korkmaz, özellikle büyük ölçekli yatırımlarda çıtayı, seviyeyi yükselten isim oldu. İstiklâl Yerleşkesi’nde birbiri ardına yükselen yapılar, fiziki yatırım atağı, modern Kütüphane, Teknokent hamlesi, yakından takip ettiği spor kompleksi projeleri, hayvancılık alanındaki ihtisaslaşma ve misyon edinme çabaları, yeni açılan fakülteler, artan öğrenci ve akademik personel sayıları, Rektör Korkmaz’ın ilk görev döneminde iz bırakan, damga vuran konular oldu…

Prof. Dr. Adem Korkmaz:

Burdur’un Ağlasun İlçesinde 1971 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimimi aynı ilçede, lisans eğitimimi ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde 1993 yılında ta- mamladı. Yüksek Lisansımı 1996 yılında Cumhuriyet Üniversitesinde, Doktora çalış- masını ise 2001 yılında İstanbul Üniversitesinde tamamladı. 2007 yılında Doçent, 2012 yılında da Profesör unvanı aldı.

Çalışma hayatının temel sorunlarına yönelik akademik çalışmalar yaptı, sosyal politika, iş hukuku, ücret konularında akademik çalışmalar yaptı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bünyesinde yer alan Ağlasun Meslek Yüksekokulu’nda MAKÜ’nün kuruluş süreci dönemi olan 2003-2006 yılları arasında müdür yardımcılığı ve müdürlük görevinde bulundu. 2008 yılında da Isparta Aksu Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü yaptı. Değişik kurul ve komisyonlarda, üniversite senatörlüğü ve yönetim kurulu üyeliklerinde görevler yaptı.

2009 yılında Çalışma Bakanlığı Ulusal İstihdam Stratejisi hazırlık komisyonunda İnşaat Sektör raportörü olarak, 2012-2013 yıllarında 10. Kalkınma Planını hazırlığı sürecinde İstihdam ve Çalışma Hayatı özel ihtisas komisyonu raportörü olarak görev yaptı. Türkiye İş Kurumu Genel Kurulu üyeliği, Kosgeb Proje Değerlendirme Kurulu Üyelikleri ve TÜBİTAK proje değerlendirme kurullarında görevler yaptı.. İş dünyasında da aktif görevlerde bulundu.                                        

2009-2012 yıllarında Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nda Genel Sekreterlik görevini yürüttü. 2013 yılında Ak Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı-Kent Ekonomileri Forumlarında Burdur ve Hatay Sorumlusu olarak görev yaptı. Ekonomi İşleri Başkanlığı -Ekonomi Danışma Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) adına Burdur Bölgesi Odalar ve Borsalar Akademik Danışmanı olarak görev yaptı.

Mayıs 2015 yılından bu yana Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde Rektörlük görevini yürütüyor.

Evli ve 3 çocuk babası.”

Kodlama : SadeMedia Interactive