ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’DE ENERJİ KONFERANSI; “Enerji üretim teknolojilerinde önemli değişiklikler olacak”

2 sene ago

Enerji’ bilindiği gibi; günümüz modern dünyasının en temel konu başlıkları arasında zirvede yer alıyor. Günümüzde pek çok mücadelenin, devletler, ülkeler arasında çıkar, paylaşım kavgalarının ana sebebi enerji üzerine, enerji kaynaklarına sahip olmak için veriliyor. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) yönetimi de enerji meselesinin hayati yönünü dikkate alarak, enerji temalı konferans, panel türü akademik etkinlikler gerçekleştiriyor, bu tür toplantılara ev sahipliği yapıyor. Özellikle de yenilenebilir enerji, güneş enerjisi, rüzgâr enerjisine yönelik çabalara destek olmaya çalışan MAKÜ, son düzenlediği organizasyonda ise; enerjideki yeni gelişmeleri ve önerileri ele aldı.

Geçtiğimiz Perşembe günü MAKÜ İstiklal Yerleşkesi Avşarhan’da “Türkiye’nin Enerji Dosyası – Yeni Gelişmeler ve Öneriler” paneli gerçekleşti.Oturum Başkanı Burdurlu Süperiletken Profesörü Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Gencer olurken, panelistler de Japonya Kyoto Üniversitesi’nden Prof. Dr. Naoyuki Amemiya, Kocaeli Üniversitesinden Prof. Dr. Özcan Gündoğdu ve Çukurova Üniversitesinden Prof. Dr. Bekir Özçelik oldu. Panelde salonu dolduran üniversite öğrencileri ve akademisyenler ile protokol mensupları “Süperiletkenlik, nükleer enerji, Türkiye’nin enerji kaynakları,  enerji kullanımı, dünyadaki nükleer santraller, tıp sektöründeki nano teknolojik araçlar, nanoteknoloji ve çok yüksek hızlı tren” konularında bilgilendirildi. Panelde her konuşmacı kürsüden sunumunu yaparken, oturum başkanı Gencer de sunumları sonuca bağladı.

ENERJİ KONUSUNDAKİ GELİŞMELER

Panelin açılış konuşmasını Türkiye’nin enerji ve enerji tüketiminin tarihçesinden bahsederek yapan Prof. Dr. Gencer, tüm dünyada olduğu gibi Orta doğu’da da tüm gelişmelerin enerji tabanlı olduğunun altını çizdi. Gencer, önümüzdeki 20- 30 yıl içerisinde enerji üretim teknolojilerinde değişiklikler olacağını da vurguladı.

NANOTEKNOLOJİ KONUSUNDAKİ GELİŞMELER

Prof. Dr. Özcan Gündoğdu da nanoteknoloji ile halk arasında mucize diye tabir edilen teknolojik gelişmelerden çeşitli örnekler verdi. Gündoğdu; arabaya alınan 100 TL’lik sıvı akaryakıtın sadece 25 TL’lik kısmının aracın hareketinde kullanıldığını ve kalan 75 TL’lik kısmının da ısıdan buharlaştığını kaydederek, Türkiye’nin enerji konusunda yüzde 70 oranda dışa bağımlı olduğunu söyledi.

Nanometrenin tanımı

Gündoğdu; 1 metrenin milyarda birinin 1 nanometre olduğunu belirterek, nanoteknolojinin somut örnekleri arasında askeri alanda kumaş elbiseler gibi çelik yelekler olduğunu, bunun da üretimine Denizli’de başlandığını belirtti.

NÜKLEER SANTRALLER

Paneldeki sunumunda gelişmiş ülkelerden ABD’de 99 nükleer santral, Belçika’da 7, İsviçre’de 5, Japonya’da 45, İspanya’da 9, İngiltere’de 17 adet nükleer santral olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bekir Özçelik Türkiye’de ise Sinop ve Mersin illerine 2 adet nükleer santral yapılmasının planlandığını belirtti ve Mersin’deki Akkuyu santrali için verdiği detayda İlk ünitenin 2022 yılında ikinci ünitenin de 2023 yılında aktif hale geleceğini, 20 milyar dolarlık Akkuyu Nükleer Enerji Santralinin maliyetini Rusya karşıladığını ve 60 yıl süreyle yap- işlet- devret usulüyle Rusya’nın çalıştırıp, yıllık yüzde 20 karı Türkiye hazinesine kalacağını belirtti. Özçelik, Akkuyu’daki santralin tamamen güvenilir ve yeni nesil olduğunun da bir hayli çok detaylarını verdi.

ÇOK YÜKSEK HIZLI TREN 500 KM/ SAAT HIZ YAPTI

Panelistlerden Kyoto Üniversitesinden Prof. Dr. Naoyuki Amemiya da Japonya’da Nagoya ve Tokyo arası yapılan çok yüksek hızlı trenin saate 500 km hıza ulaştığını ve denemek için 140 bin kişinin bu hızda yolculuk yaptığını belirtti. Çok Yüksek Hızlı Tren hakkında detay vermeye devam eden Amemiya, bu treninin havada hareket ettiğini ve 2027 yılında tamamen aktif hale getirileceğini söyledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive