EğitimGündemManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’de eğitim modeli belli oldu! 12 Ekim’de eğitim başlıyor!

3 ay ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde 2020-2021 eğitim ve öğretimin nasıl yapılacağı belli oldu. Üniversite Senatosu, MAKÜ’de eğitim ve öğretimin nasıl yapılacağına dair bir dizi kararlar aldı.

Üniversite senatosunun aldığı kararları MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz sosyal medya hesabı twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile açıkladı.

Rektör Korkmaz, paylaşımında; “Üniversite senatomuz 2020-2021 öğretim yılı güz döneminin 12 Ekimde hibrit (karma) bir yöntemle eğitime başlama kararı almıştır. İlkemiz; uygulama ağırlıklı bölümlerin eğitim kalitesini gözetmek ve tüm sağlık tedbirleri ışığında uygulama derslerinin yüz yüze yapılabilmesini sağlamak oldu. Teorik ağırlıklı programlarda ise pandeminin gelişim seyri ve Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri doğrultusunda uzaktan eğitim yöntemini tercih ettik. Bu zorlu süreçte “pandemi” koşullarında mümkün olan en geniş yüzyüze eğitim kararı alan senatomuza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın açıkladığı senato kararları şöyle: “Değerli Öğrenci Arkadaşlarım, 2020-2021 eğitim ve öğretim güz yarıyılındaki eğitim yöntemimize dair, pandemi koşullarını dikkate alan bir dizi karar aldık. Bu süreçte birimlerimizle ve ilgili komisyonlarla yaptığımız çok sayıda toplantı ile hangi bölümlerimizde ve hangi sınıflarda yüz yüze eğitimin gerçekleşmesi gerektiğini ve gerçekleşebileceğini değerlendirdik. İlkemiz; uygulama ağırlıklı bölümlerin eğitim kalitesini gözetmek ve tüm sağlık tedbirleri ışığında uygulama derslerinin yüz yüze yapılabilmesini sağlamak oldu. Teorik ağırlıklı programlarda ise pandeminin gelişim seyri ve Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri doğrultusunda uzaktan eğitim yöntemini tercih ettik.
Bu bağlamda Üniversite senatosu olarak 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz dönemindeki eğitim yöntemimizin tasarımına dair, senatomuzun almış olduğu kararlar aşağıda bilginize sunulmuştur.
1. Lisansüstü eğitimin (yüksek lisans, doktora) tüm derslerinin yüz yüze gerçekleştirilmesine,
2. Aşağıda belirtilen uygulama ağırlıklı bölüm ve sınıflardaki “uygulamaların” seyreltilerek şubeler şeklinde, tüm sağlık tedbirleri alınarak yüz yüze gerçekleştirilmesine,

Ders Uygulamalarının Yüz Yüze Gerçekleştirileceği Fakülte, Bölüm ve Sınıflar
FAKÜLTE BÖLÜM SINIFLAR*
Veteriner Fakültesi Veteriner 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf
Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi 2.Sınıf, 3.Sınıf
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 2.Sınıf, 3.Sınıf
Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi 3.Sınıf, 4.Sınıf
Hemşirelik 2. Sınıf, 3. Sınıf
Bucak Sağlık YO Acil Yardım ve Afet Yönetimi 3.Sınıf
Hemşirelik 2. Sınıf, 3. Sınıf
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik YO Gastronomi ve Mutfak Sanatları 1.Sınıf, 2.Sınıf
Türk Müziği ve Devlet Konservatuvarı Müzik Teknolojileri 3.Sınıf
Burdur Gıda Tarım ve Hayvancılık MYO Aşçılık 1.Sınıf, 2.Sınıf
Yeşilova İsmail Akın MYO Aşçılık 1.Sınıf
Gölhisar Sağlık Hizmetleri MYO Optisyenlik 2.Sınıf
İlk Acil ve Yardım 2.Sınıf
Burdur Sağlık Hizmetleri MYO İlk Acil ve Yardım 2.Sınıf
Fizyoterapi 2.Sınıf
Ağız ve Diş Sağlığı 2.Sınıf
Altınyayla Mehmet Tuğrul MYO Acil Durum ve Afet Yönetimi 2.Sınıf
Sivil Savunma ve İtfaiyecilik 2.Sınıf
Çavdır MYO Yaşlı Bakım 2.Sınıf
İş Sağlığı ve Güvenliği 2.Sınıf
* İlgili bölümlerdeki ve sınıflardaki uygulama dersleri seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze gerçekleştirilecektir.
Aynı sınıflardaki derslerin teorik kısımları uzaktan eğitim ile gerçekleştirilecektir.

3. Yukarıdaki liste dışında kalan tüm ön lisans ve lisans düzeyindeki eğitim-öğretimin uzaktan eğitim ile gerçekleştirilmesine,
4. Akademik birimlerimizin teklifleri doğrultusunda ihtiyaç duyulması halinde dönem sonunda veya yaz döneminde, yüz yüze takviye eğitimler planlanmasına,
5. Pandemi sürecinde, HES kodu doğrulanması ve sosyal mesafe kurallarına uymak koşuluyla, Üniversitemiz kampüslerinin tüm öğrencilerimizin erişimine açık olmasına karar verilmiştir.

Süreçlere ilişkin detaylı bilgilendirme önümüzdeki günlerde yapılacaktır.
Tüm bu kararların yanında, pandeminin seyrine göre öğretim yönteminde (uzaktan, yüz yüze) değişiklik yapılabilecektir. Bilmenizi isterim ki sizin sağlığınıza dair kaygılarımız önceliğimiz konumdadır. Tedbirlere uyarsak; kavuşabiliriz, başarabiliriz. Sağlıkla kalın.”

-Muhammet Fatih Başcı

Kodlama : SadeMedia Interactive