EğitimEkonomiManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’de çifte kutlama (Rektör Korkmaz, konaklama ve ulaşımda çözüm için atılan adımları anlattı)

5 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, geciken Kurban Bayramlaşması’nı bir kokteyl ile gerçekleştirdi. Üniversite’nin akademik, idari tüm kadroların katıldığı kokteylde, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, personelinin hem yeni eğitim öğretim yılını hem de Kurban Bayramı’nı kutladı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin İstiklal Yerleşkesi’nde 1 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilen bayramlaşma etkinliğine, üniversitenin yaklaşık 750 civarındaki akademik personeli ile idari personeli katıldı. Rektör Korkmaz, personelinin tek tek elini sıkarak, bayramlarını kutladı ve 2015-2016 eğitim öğretim yılı’nın hayırlı olmasını diledi.

Bayramlaşmanın ardından, düzenlenen kokteyle katılan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, masaları dolaştı ve öğretim görevlileri ve diğer personelle sohbet etti.Gazetecilere açıklama yapan Rektör Korkmaz, “Bunlar kurumları bir aile olarak geliştirmemizde çok katkı veren şeyler. Yatay ve informal, resmi olmayan ortamlarda daha rahat konuşulur, çözüm bulunabilir. Biz genellikle kurumsal, hiyerarşik yapılar içerisinde sorunları çözmeye çalışırız ama esasında bu ortamdan çıksak, farklı bir sosyal ortamda bu meselelerin basit meseleler olduğunu hepimiz gözlemleyebiliyoruz.” dedi.

YENİ GELEN ÖĞRENCİLERE ‘HOŞGELDİN’ PROGRAMI

Üniversiteye yeni kaydolan öğrencilere ‘hoşgeldin’ demek için de program düzenleyeceklerini açıklayan Korkmaz, “Öğrencilerimizden de ilk defa gelenler bir ‘hoş geldin’ demek istiyoruz program çerçevesinde. Bunlar kurumların soyut ve kendilerini öne çıkarma bağlamında önemli olduğunu düşünüyoruz. Onun için böyle bir program tertip ettik.” diye konuştu.

MAKÜ REKTÖRÜ KORKMAZ O SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALARI ANLATTI

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, üniversite öğrencilerinin konaklama ve yol ulaşımı gibi sorunların çözümü için yaptıkları çalışmaları gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’e anlattı. Bu yıl, Başbakanlığa bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait iki Yurdun devreye girdiğini hatırlatan Rektör Korkmaz, iki Yurt’un1600’ün üzerinde kapasitesi bulunduğu belirtti ve önemli bir konaklama sorununun kendisine ulaşmadığını anlattı.

KYK’NIN İKİ YURDU DEVREDE

30 Eylül 2015 tarihli gazetemizde ‘Öğrenci Burdur’a Canlılık Getirdi’ başlıklı haberimizde, bazı esnaflar öğrencilerin konaklama sorununun kendilerine iletildiğini dile getirmişlerdi. Haberimizden sonra, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi akademik ve idare personeline yönelik düzenlenen kokteylde sorularımız yanıtlayan Rektör Korkmaz, “Bu sene ilk defa gelen öğrenci sayımızdan daha fazla Yurtlarımız devreye girdi. Bu yıl iki Yurt hizmete girdi. Kredi Yurtlar Kurumu’nun bünyesindeki iki Yurt’ta 1600’ün üzerinde kişilik iki yurt devreye girdi. Bunların tamamı dolu değil, Yurtlarda boşalma da var. Demek ki sektör anlamında çok büyük bir sıkıntı yok ama bu ‘konaklama sorunu yok’ anlamına gelmez. Konaklama sorununu iki türlü düşünmek lazım, birincisi; mutlak talep anlamında. Öğrenci için yeterince konaklayacak yerimiz var mı? Burada problem olmadığını düşünüyorum. İkincisi; acaba bu konaklama ortamı nitelikli mi değil mi? Burada çok büyük bir problem ulaşmadı ama bu biraz da zaman içerisinde çözülüyor.” dedi.

ULAŞIM SORUNU DA ÇÖZÜLÜYOR

Bu sene konaklama sorununun olacağını düşünmediğini aktaran Rektör Korkmaz, öğrencilerin üniversiteye ulaşımı ile ilgili sorunların çözümü ile ilgili olarak, “Sadece iki Yurdumuz devreye girdiği için bu yurtların ulaşımla ilgili problemleri var. Kredi Yurtlar Kurumu, Başbakanlığa bağlı bir kurum. İki tane Yurdun yollarını şu an acil ulaşım açısından geçen yıl ihale ettik. Rampalar çok kötü çünkü, onlar yapılıyor” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz Perşembe günü Yurtla, Üniversite arasına ring seferlerinin başladığını açıklayan Korkmaz açıklamasında; “biraz sonra Belediye Başkanımızla, erkek öğrenciler buraya gelince, onların şehre transferi meselesini ve Meslek Yüksekokulu’na giden öğrencilerimiz var. Bunlarla ilgili sayın başkanımızla görüşeceğiz. Ulaşım sorununu da çözüyoruz. Kalıcı olanın halk otobüsleri güzergahıyla birlikte bir ring içerisinde, şehirden çıkıp, oradaki 1500 öğrencinin gerek buraya gerek şehre transferi ile ilgili sorunları çözüme ulaştırmak.” ifadelerini kullandı.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive