Başkan Bilal Özel: "Süt Üreticilerinin Bayramı Zehir Oldu" Başkan Bilal Özel: "Süt Üreticilerinin Bayramı Zehir Oldu"

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilimdalı’nda görevli Dr. Öğr. Üyesi Hanife Ülgen danışmanlığında “Bağımlıkta Öz Yeterlilik ve Yarar-Zarar Algısı Akran Farkındalık Etkinliği” gerçekleştirildi.

Etkinlikte ortak seçmeli ders kapsamında açılmış olan “Bağımlıkta Öz Yeterlilik ve Yarar -Zarar Algısı” dersini alan öğrencilerin akran farkındalığını arttırmaya yönelik hazırlamış oldukları afiş ve broşürler ile bilgilendirme standı açıldı. 

Yapılan çalışmalarda; bağımlılıkla mücadelede bireylerin öz yeterlilik ve zarar algısının yükseltilmesiyle bağımlıktan korunabileceği ve bırakabileceği vurgulanırken, yapılan çalışmalarda bağımlılıkta en önemli risk faktörünün akran grupları olduğu belirtildi. Etkinliğe katılan öğrencilere, öz yeterlilik, öz yeterliliğin gelişmesinde etkili olan faktörler, bağımlılıkta yarar/zarar algısı ve bu etkenlerin bağımlığa etkileri konusunda bilgilendirme yapılarak ve broşür dağıtıldı. 

Ekinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Öner, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Ayşegül Mutlu Gülmemiş, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

Kaynak: HABER MERKEZİ