EğitimManşetSağlıkÜniversite-MAKÜMAKÜ yüzme havuzu sezona hazır

4 sene ago

Burdur’un gururu Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) güçlü spor alt yapısıyla, bu anlamda kentteki sosyal yaşama sağladığı katkıyla da dikka çekiyor. MAKÜ’nün şehre sağladığı katkılardan biri de Örtülü İstiklal Yerleşkesi’ndeki Yüzme Havuzu…

MAKÜ Spor Kompleksi içerisinde yer alan 5 kulvarlı 680 bin metreküp su kapasiteli Yarı Olimpik Yüzme Havuzu öğrencilerin yanısıra Burdurlulara da hizmet veriyor…

Yaz sezonunda Burdurlu vatandaşların da yoğun ilgisini çeken havuzda olası boğulma vakalarının önüne geçmek için görev alacak cankurtaranlar sınava tabi tutuluyor.

Havuzda boğulma tehlikesi geçiren kişiye nasıl müdahale edileceği konusunda eğitimler alan cankurtaranlar zor bir sınavdan geçiyor.

Eğitimler hakkında bilgi veren Öğr. Gör. Ahmet Ali Karaca, “Yaz döneminde havuzumuzda part time çalışan Cankurtaran belgesi olan arkadaşlarımızı sınava tabi tutuyoruz. Bu sınav kapsamında boğulma tehlikesi geçiren kişiler nasıl kurtarılır, ilk yardımın A,B,C’si hakkında neler yapıyorlar. Bunlar hakkında arkadaşlarımızı sınava tabi tutuyoruz” dedi.

Cankurtaranlara düzenli eğitim verildiğini, deniz ya da havuzda en çok boğulmaların ise şakalaşmalar yüzünden olduğunun altını çizen Üniversitenin Merkez Yüzme antrenörü Bahar Ünal’da; “öncelikli kuralımız yüzme bilmeyen kişileri havuza almıyoruz. Öncelikle kursa dahil ediyoruz. Sonrasında üyeliğini yaptırıyor daha sonra yüzmeye devam ediyor” diye konuştu.

Su ile şaka olamaz diyerek vatandaşları uyaran Ünal, “özellikle birbirleriyle kesinlikle şakalaşmalara yer vermezler ise boğulmalarında bu oranda dindirmiş olabiliriz” dedi.

İpek Çakır isimli öğrenci; “Su Altı Federasyonlarının düzenlediği illerde düzenlenen kurslar dolayısıyla gümüş ve bronz cankurtaranlık belgelerimizi aldık. Bende iki tanesi de bulunmakta. Gümüş belgelerimiz denizde de cankurtaranlık yapmamıza yardımcı oluyor. Bronz belgemiz havuzda. Kendimi hazır hissediyorum. Gerekli çalışmaları yaptığımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

İki yıldır cankurtaranlık yaptığını dile getiren Bilal Dinçer isimli öğrencid e cankurtaranlık sertifikası almak için kursa kaydolduğunu belirterek; “biz zaten sürekli burada insanları kurtarıyoruz. Pratik halindeyiz çünkü. Onun dışında ilk yardım eğitimi aldık. Yüzme bilmeyen insanların gelip direkt olarak havuza atlaması hem bizler için hem de kendileri için büyük bir tehlike oluşturuyor” diye konuştu.

Sınava tabi tutulan 2’si kız 8 öğrenci yaz döneminde havuzda Cankurtaran olarak görev yapacak.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive