GündemManşetMAKÜ yönetiminden örnek organizasyon; BÖLGE BASINI ZİRVEDE BULUŞTU

3 sene ago

Burdur’un değerleriyle yakından ilgilenen, ilimizin sahip olduğu değerleri işleyerek, Burdur’un potansiyelini büyütmeyi hedefleyen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) yönetiminin öncelikli hedefleri arasında Burdur’un tanıtımı ve turizmi geliştirmek de yer alıyor… Burdur’da turizm aktivitelerini geliştirmek, turizm pastasını büyütmek için akademik çalışmaların yanı sıra inisiyatif alarak öncü rol üstlenmek isteyen MAKÜ, geçtiğimiz hafta sonu Pazar günü ilimiz Yeşilova ilçesindeki Salda bölgesini, Salda Kayak Merkezini tanıtan örnek bir organizasyon gerçekleştirdi. Burdur, Isparta ve Antalya’da görev yapan gazeteciler “Bölgesel Basın Buluşmasında” doğal güzelliğiyle “Türkiye’nin Maldivleri” olarak bilinen Salda’da bir araya geldi. MAKÜ, bölge tanıtımına verdiği önemi bir kez daha göstererek, örnek bir organizasyona imza attı.

Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğü’nün desteğiyle Burdur, Isparta ve Antalya’da çalışan gazeteciler, “Bölgesel Basın Buluşmasında” ilimiz Yeşilova ilçesinde MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın ev sahipliğinde Salda Gölü ve Salda Kayak Merkezinde güzel bir gün geçirdiler..  Burdur merkez Taşoda’da Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kılınç tarafından karşılanan basın mensupları Yeşilova gezisinde ilk olarak Yeşilova İsmail Akın Meslek Yüksekokulu’nu ziyaret ettiler. Yeşilova Kaymakamı Abdülhamit Karaca, Belediye Başkanı Nuri Özbek ve Yeşilova İsmail Akın Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uyumaz arafından karşılanan ekip, kokteyl eşliğinde konuklarla sohbet etti.

Yeşilova İsmail Akın Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uyumaz, bu gezinin hem üniversite’nin tanıtımı, hem de Yeşilova’nın tanıtımı açısından son derece önemli olduğunu vurgulayarak; “Bu yıl turizm ile ilgili programlara ilk öğrencilerimizin kayıtlarını alacağız. Bu programların açılması hem ilçemiz için, hem de üniversitemiz için önemli bir gelişme. Turizm potansiyeli yüksek olan Yeşilova ilçemiz bu bölümlerin açılması ile yerel dinamiklerle üniversite buluşmasını en iyi şekilde sağlamış olacağız” dedi.

Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek de, MAKÜ’ye ve basın mensuplarına bu ziyaretlerinden ve ilçeyi tanıtma açısından önemli bir hamle olan bu gezinin Yeşilova Salda Kayak Merkezine düzenlenmesinden dolayı teşekkür etti.

Basın mensuplarına ve Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’a Yeşilova’ya yaptıkları ziyaretten dolayı teşekkür eden Kaymakam Karaca “Üniversitemize buraya yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. İlçemizde üniversitemizin bir okulunun olması Yeşilova’nın tanıtımını ve kalkınmasını sağlayacaktır. Hepinizin ilçemizin tanıtımında emeği geçeceğine inanıyorum” dedi.

İLÇELERDEKİ MYO’LAR KONSEPT ÜZERİNE KURGULANACAK

Rektör Korkmaz, Yeşilova İsmail Akın Meslek Yüksekokulu’ndaki konuşmasında şunları söyledi: “Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ilçelerdeki açılan Meslek Yüksekokullarını önümüzdeki dönemlerde belli konseptlere yoğunlaştırmak istiyoruz. Bu çerçevede Çavdır daha çok sosyal hizmetler alanındaki programlarla geliştiriliyor, Yeşilova da artık konseptini turizm üzerine odaklıyor. Hem sahip olmuş oldukları doğal güzellikler ve turistik değerleri ifade ediyor. Bu sene ilk açtığımız program da turizm rehberliği programı. Bundan sonra da turizmle ilgili diğer programlar açılmaya devam edecek. Yeşilova bu yıl ilk öğrencisini almış olacak. Yeşilova Meslek Yüksekokulunu uzun bir uğraştan sonra yaklaşık 1,5 yıl sonra açabildik. Bundan sonra Üniversitenin eğitim ve kültür tesisleşmesi bakımından göl kenarında ve Salda bölgesinde çalışmalar yürütüp, alt yapı bakımından önemli bir değer ifade edeceğini düşünüyoruz. O nedenle bugünkü bu çalışmamamızın ve siz değerli basın mensuplarını burada ağırlamamızın bir sebebi de bu düşüncemize bölgesel anlamda bir destek görmek.”

‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak bilinen ve 185 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin dünyanın ise en derin üçüncü gölü olma özelliğini taşıyan Salda Gölü berraklıyla basın mensuplarını cezbetti. Ellerindeki fotoğraf makineleri ile en güzel manzara fotoğrafını çekmek isteyen gazeteciler renkli görüntülere de neden oldu. Salda Gölü kadar Salda Kayak Merkezide gazetecilerin ilgisini çekti. Burdur’un tek kayak merkezi olma özelliğini taşıyan kayak merkezinin zirvesine gazeteciler ise kar ezme makinesi ile çıktı.Hafta sonu yoğunluğunun yaşandığı Salda Kayak Merkezinde kaymanın ve kızaklara binmenin keyfini çıkaran gazeteciler geziden memnun kaldıklarını dile getirdiler.

Esen Diler’den Salda değerlendirmesi

Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürü Esen Diler, “Salda Kayak Merkezi bölgemizin önemli değerlerinden birisi. Sayılı kayak merkezi var bölgemizde. Salda da bunlar arasında. Hem doğasıyla, hem de mevsimin uzunluğuyla önemli merkezlerden birisi. Biz bölge basını olarak Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörümüzün ev sahipliğinde burada buluştuk. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Üniversite, basın ve şehir kaynaşmasının en önemli örneklerinden birini gördük” şeklinde konuştu.

Rektör Korkmaz’dan farkındalık vurgusu

Salda Kayak Merkezinde de bir açıklama yapan Rektör Korkmaz; “Isparta, Burdur ve Antalya’daki basın emekçilerimizi bugün burada misafir etmek, bu güzel beldemizin varlığını ve farkındalığını hatırlatmak ve bir arada bulunmak amacıyla buradayız, Salda’dayız, Salda Kayak Merkezindeyiz, burası gerçekten dünyanın en güzel noktalarından bir tanesi hem kış turizmi bakımından, hem de kayak potansiyeli amatörler, acemiler ve profesyoneller için ayrı ayrı pistlere sahip olması bakımından çok önemli, bunun dışında da yaz içinde alternatif turizm bakımından da dikkate değer bir nokta. Biz Üniversite olarak özellikle Yeşilova Meslek Yüksekokulumuzu turizm programlarıyla güçlendirerek, buradaki konaklama altyapısına da yakın gelecekte destek verip, turizme kalıcı ciddi bir destek oluşturmak istiyoruz. Bu anlamda bizim bu programımıza destek veren  Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürü Esen Hanıma ve Üniversitemiz çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive