ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ yönetimi, Şehit Anneleri için özel program hazırladı

4 sene ago

 

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Anneler Günü’nde şehit annelerini unutmadı.

Anneler günü dolayısıyla Burdur il ve ilçelerinde ikamet eden tüm şehit annelerine bizzat davetiye gönderen MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, şehit annelerini bir günlükte olsa farklı bir ortamda ağırlamak üzere Antalya EXPO 2016 ve Düden Şelalesini de kapsayan gezide ağırladı. Sabah erken saatlerinde Rektörlük görevlileri ve bir sağlık görevlisi refakatinde Burdur’dan hareket eden iki otobüsle Antalya giden şehit anneleri önce 22 Nisan’da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açılışı gerçekleştirilen, teması “çiçek ve çocuk”, sloganı “gelecek nesiller için yeşil bir dünya” olan EXPO 2016 Antalya’yı ziyaret ettiler.

100,7 metre uzunluğunda olan EXPO Kulesi önünde fotoğraf çekilen şehit anneleri daha sonra alanda bulunan Osmanlı eserleri hakkında yetkililerden bilgi aldı. 110 bin dönüm arazi üzerine kurulu olan EXPO alanında bulunan İl ve Ülkelere ait stantları da ziyaret eden şehit annelerine il ve Ülkelerin yöresel tatları ikram edildi.

EXPO sonrası Antalya Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla Düden Şelalesini de gezen şehit anneleri şelaleyi ilk kez gördüklerini, EXPO alanını da beğendiklerini ve geziden çok memnun kaldıklarını, kendilerine bu güzel, anlamlı günde böyle bir güzel etkinliğe vesile olması nedeniyle Rektör Adem Korkmaz’a teşekkür ettiklerini belirttiler.

Şehit anneleri gezi sonrası ise Bucak Kent Ormanında MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından verilen yemeğe katıldılar. Programa Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın eşi Şerife Korkmaz, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Hüseyin Dalğar ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kılınç da katıldı. Şehit anneleri ile tek tek ilgilenen Rektör Korkmaz, “bugün bize bir gününüzü ayırdınız. Belki bir kısmınızın işi vardı. Bu yoğunluğunuzun içinde bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Bugün ülkemizde her gün vatan savunmasında ülkemizin bağımsızlığını korumak için Mehmetçiklerimiz ülkemizin dört bir tarafında canlarını siper ediyorlar. Üzülerek acı duyarak bu şehitlerimiz halini tabiî ki onların annelerini, babalarının, eşlerinin, çocuklarının yakınlarının acılarına gönülden ortak oluyoruz ama elbette onların çekmiş olduğu acıyı hiç birimiz yakından sizler kadar hissetmemiz mümkün değil. Bu nedenle bugün sizlerin bizimle beraber olmanız, programımızı onurlandırarak bize şeref ve mutluluk verdiğinizi ifade etmek istiyorum. Ayrıca gezide katkısı bulunan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e ve ekibine de teşekkür ediyorum” dedi.

Rektör Korkmaz, “Tabi ebetteki devletimiz birçok desteklerde yardımlarda bulunuyor. Belli şeyleri şehitlerimiz ve şehit yakınlarımız için yapıyor ama belki bizler de devletimizin bir parçası olarak bir günde olsa hep birlikte birbirimizi hatırlamış olmak açısından desteğin önemli olduğunu düşünüyorum. Maddi destekler kadar manevi ve moral desteğinin de çok önemli olduğunu çok yakından biliyorum. Onun için bugünkü bizim programımıza katılmanız bizleri bu anlamda da oldukça mesut etti, mutlu etti, ben çok teşekkür ediyorum.

Sizlerin duaları sayesinde inşallah evlatlarımızın, kardeşlerimizin bu ulaşmış oldukları mertebelerde yarın bizler ebediyete intikal ettiğimizde inşallah onların şefaatlerine nail oluruz. Peygamberlerden sonraki en yüksek makama sahip olan gençlerimizin yakınları olmak gibi bir şerefe nail olmuş olmakta ayrıca büyük bir gurur vesilesi sizler için” diye konuştu.

Program sonunda şehit annesi Vesile Alyanak oğlu için yazdığı şiiri okudu. Tüm şehit annelerini duygulandıran şiir sonrası Rektör Korkmaz ve eşi Şerife Korkmaz şehit annelerinin ellerini öperek hediye takdim etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive