Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ile Burdur Belediyesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

MAKÜ Yeşilova Meslek Yüksekokulu turizm programlarında eğitim gören öğrenciler ve akademisyenlerin Burdur Belediyesi’nin tesislerinden yararlanmaları açısından öğrencilerin belediye tesislerinde staj ya da iş yeri eğitimlerini tamamlamaları, akademisyenlerin de tesislerde uygulama eğitimlerini verebilmeleri için yapılan iş birliği protokolüne Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ömer Tekşen ve akademisyenler katıldı.

Protokol öncesi konuşan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e iyi niyet gösterdikleri için teşekkür etti. Belediyenin imkanlarını ve üniversitenin akademik gücünü birleştirme noktasında böyle bir protokolün imzalanmasından duyduğu memnuniyetini dile getiren Rektör Korkmaz; “Üniversitemiz ile belediyemiz arasında bir iş birliği protokolü için bir aradayız. Yeşilova Meslek Yüksekokulumuzda turizm programlarımız var. Bu programlarımız da çok değerli öğretim elemanlarımız var, öğrencilerimiz var.  Öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin Burdur Belediyesi ve tesislerinden gerek uygulama, gerek staj, gerek işyeri eğitimi programlarına katılmaları, yine öğretim elemanlarımızın uzmanlık alanları ile ilgili bu tesislerde uygulama yapabilmeleri ve gerektiği zaman danışmanlık hizmetleri verebilmeleri için böyle bir protokole imza atıyoruz. Üniversite olarak sahip olduğumuz akademik gücümüz, imkanlarımızla, yerel yönetimlerimizle etkin iş birliği içerisindeyiz. Aynı zamanda da mezun olan öğrencilerimizin çalışma hayatında birikimlerini artırarak ve daha deneyimli birer işgücü olarak hayata atılmaları bakımından da eğitim döneminin içerisinde aktif uygulamalara katılmaları bizim için büyük önem taşıyor. Bu sebeple başkanımızdan böyle bir ricamız oldu. Kendisi de belediye işletmelerinde özellikle konaklama işletmelerinde bu öğrencilerimizin ve akademisyenlerin uygulama yapmasını sağlamaları konusunda iyi niyet gösterdikleri için de ben teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun inşallah” diye konuştu.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de protokol töreninde yaptığı konuşmada; “Biz büyüyen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin tüm gücünden ilimiz olarak faydalanmak istiyoruz. Hem bilimselliğin, hem insan gücü, hem de akıl gücünün ne kadar kıymetli olduğunun farkındayız.  Bu anlamda da bu yapacağımız iş protokolü ile gençlerimizin bize katkı vermesini, bizim de gençlerimizin stajlarını yapabileceği olanakları sağlamayı planlıyoruz. Tabii hedef bu kadar kısır ve basit değil. Birlikte bir şeyleri daha büyütüp Burdur’un yeni açılımlara ve yeni iş kaynaklarına sahip olabilmesini hedefliyoruz. Son dönemde Salda Gölü’ne artan ilgi, küresel salgın ile birlikte bir takım alternatif turizm yöntemlerinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gelişmiş olması, beraberinde birçok turizm olanağını ilimize sağlamış durumda.  Biz bunu biz bunu fırsata çevirmek istiyoruz. Bu noktada da üniversitemizin gücünden faydalanmak istiyoruz. Bu iş birliği protokolü zaten karşılıklı sürekli istişare ile bir şeyler yapabilmenin ve bunu başarabilmenin hazzına varmış iki kurumun elini daha da güçlendirecek diye düşünüyorum. Bundan sonra bu konuda emeği olacak tüm değerli akademisyenlerimize, staj yapacak gençlerimize ve üst yönetimimize, rektör hocamıza bende teşekkür etmek istiyorum, inşallah herkes için hayırlısı olsun.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tarafından iş birliği protokolünün imzalanması ile protokol töreni sona erdi.