EkonomiManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ üretiyor: Honamlı Keçi projesi başarıyla ilerliyor

4 sene ago

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı, MAKÜ  tarafından yürütülen proje kapsamında yetiştirilen yeni doğumların başladığı Honamlı sürüsünde incelemelerde bulundu. Rektör Saatcı, MAKÜ bünyesinde yetiştirilen Honamlı keçileri sürüsünde oğlak doğumlarının başladığını, bu sayede artış gösteren sürünün yürütülen projenin hedeflerine ulaşmasına büyük bir katkı sağladığını belirtirken; Üniversite olarak üretimin ve üretmenin verdiği mutluluğu hep birlikte yaşadıklarına vurgu yaptı.

MAKü’nün önemli markalarından biri olan Honamlı keçisi, TÜBİTAK projesinden elde edilen bilimsel bilgiler doğrultusunda ırk tesciline bir adım daha yaklaşıyor…

Rektör Prof. Dr. Mustafa Saatcı’nın danışmanlığını yaptığı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı öğretimüyesi Doç. Dr. Özkan Elmaz’ın yürütücüsü olduğu ve TÜBİTAK tarafından desteklenen Üniversitenin en büyük TÜBİTAK bütçeli projesi “112R031 nolu Honamlı keçi ırkının üreme, süt verimi, karkas özelliklerinin belirlenmesi ve bu ırkın anatomik özelliklerinin osteolojik yönden Kıl Keçisiyle karşılaştırılması” isimli proje ikinci yılını tamamlamak üzere. Proje 2013 yılında başlamış olup 3 yıl sürecek. Projenin ikinci doğum sezonunda çiftleşen 65 dişinin hepsi doğum yapmış ve çoklu doğum oranı (ikiz ve üçüz doğurma oranı) % 65 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu çoklu doğum oranı birinci doğum sezonunda da elde edilmiştir. Bu bilimsel veriler Honamlı keçi ırkının döl verimi yüksek bir ırk olduğu bilgisini bize vermektedir. Yine bu proje kapsamında 2014 yılında doğan oğlakların büyüme özellikleri takip edilmekte olup 120 günde 29,1 kg canlı ağırlığa ulaştıkları tespit edilmiştir. Bu bilimsel verilerle, Honamlı keçi ırkı, dünyanın en iyi döl verimi ve büyüme hızı yüksek ırklar arasında değerlendirilecek.

Honamlı keçilerinin 2014 yılında incelenen laktasyon süt verimi ve laktasyon uzunluğu 107 kg ve 190 gün olarak bulundu. Süt’te yapılan analizler sonucunda somatik hücre sayısı diğer keçi ırklarında bulunan değerlerden çok daha düşük düzeyde bulundu. Somatik hücre sayısının azlığı süt’ün kalitesini ve süt fiyatını etkileyen önemli bir parametre.

Proje kapsamında; Honamlı keçisi ile Kıl Keçisi arasındaki farklı anatomik özelliklerin ortaya konması, Honamlı keçisinin üreme özellikleri ve karkas özellikleri gibi Honamlı keçisinin daha önce çalışılmayan verim özellikleri de ortaya konacak.

 

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive