EğitimİlçeManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ, üreticiler ile iç içe

6 ay ago

Kemerli Yetiştiricilerden MAKÜ Yerleşkesi’ne ziyaret

Hayvancılık alanında ihtisaşlaşma çabası içerisinde olan, hayvancılığı misyon edinen, bu alanda örnek çalışmalar gerçekleştiren Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) üreticilerle iç içe olmaya devam ediyor.

MAKÜ’nün hayvancılık projelerinde, en temel noktayı, ana ekseni, çiftçi eğitimleri oluşturuyor. Sahada akademi ile üreticiyi buluşturan çalışmalar, hayvancılık sektöründe ölçek ekonomisini büyütmeyi amaçlıyor.

“Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” kapsamında Burdur’un potansiyelleri ile üniversitenin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak tarım ve hayvancılıktaki rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, yetiştiricilerle bir araya gelmeye devam ediyor.

Bu kapsamda Burdur Kemer ilçe merkezi ve tüm köylerinden büyükbaş hayvan yetiştiricileri Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin konuğu oldu.

Yetiştiriciler ile birlikte Kemer Belediye Başkanı İsmail Özay, Köy Koop Başkanı Osman Bütüner, Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Gencer ve kooperatif başkanlarının da bulunduğu ziyarette konuklar, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından karşılandı.

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Ömer Tekşen ve Doç. Dr. Ali Murat Alparslan, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner, MAKÜ Çiftliği Müdürü Prof. Dr. Şenol Güzel ve öğretim üyeleri de eşlik etti.

MAKÜ Veteriner Fakültesi ile Hayvan Hastanesini gezen yetiştiriciler, burada yürütülen projelerle ilgili detaylı bilgiler aldılar.

ÜNİVERSİTE – TOPLUM BÜTÜNLEŞMESİ,

Rektör Korkmaz’dan eğitim vurgusu

Yetiştiriciler daha sonra Rektör Korkmaz ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Yemek sonrasında konuşan Rektör Korkmaz, “Geçtiğimiz hafta kemerde 194 çiftçiye yönelik gerçekleştirdiğimiz sertifika programından sonra sizleri üniversitemizde de ağırlamak istediğimizi söylemiştik. Öncelikle bugün burada sizleri ağırlamaktan duyduğumuz mutluluğu dile getirmek istiyorum. Üniversite ile toplumun bütünleşmesi çok önemli. Çocuklarınızın okuduğu yerleri bu vesileyle görmüş oluyorsunuz. Çocuklarınız bu mekânlarda eğitim görüyor, buralar sizin, toplumun yerleridir. Sizlerin adına da bizler burada bu görevi yapıyoruz. Hem merkez yerleşke hem de ilçe merkezlerindeki birimlerin alt yapılarını büyük oranda bitirdik. Bundan sonra MAKÜ, ülkemizin geleceğine hizmet edecek gençleri çok daha iyi şekilde hayata aktaracak. Hem kendi mesleki geleceklerini şekillendirecek hem de o ülkemizin nitelikli insan kaynağına katkılar sunarak ülkemizin gelişiminde rol oynayacak. Bunun eğitimden başka yolu yok. Sizler de yürüttüğünüz faaliyetleri daha iyi nasıl yapabiliriz diye her hafta eğitimlere katıldınız.

Kodlama : SadeMedia Interactive