ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz: “BURDUR’UN EN ÖNEMLİ PROJESİ, ÜNİVERSİTE PROJESİDİR”

5 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, 15 Aralık Salı günü ilimizde görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileri ile Taş Oda’da tertip edilen sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Göreve geldiği günden itibaren yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler veren Korkmaz, yapılacak projeler ile ilgili de basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“Basın Bizim 3. Gözümüz”

Basın mensuplarının eleştiri, yorum ve isteklerine yol gösterici nitelikte baktıklarını belirten Korkmaz, “Yapılan her çalışmada dikkatimizden kaçan olaylar olabiliyor. Basın mensupları bu konuda bizim 3. gözümüz gibi. Bizim göremediğimiz, atladığımız şeyleri fark etmek gibi bir yeteneğiniz var. Bu bizler için çok önemlidir. Sizlerden gelen her türlü eleştiri, yorum veya fikir bizler için değerlidir. Sizlerden gelen her yapıcı eleştiri ve yorumu dikkate alıp önemsiyoruz.” dedi.

Burdur’un Üniversite projesi rayına girdi

Burdur’un gelişiminde en önemli etkenlerden birinin Üniversite olduğunu belirten Rektör Korkmaz, “Burdur’da Üniversite projesi rayına girdi. Bundan sonra neler yapabilirizi konuşmamız gerekiyor. Üniversitelere birçok yatırım yapılıyor. Devlet açısından üniversitelerin ayrı bir önemi var, çünkü; buralarda araştırma geliştire çalışmaları yapılıyor. Bu yüzden hiçbir sektöre Burdur’da bu kadar doğrudan ve nitelikli yatırım yapılmadı.” diyerek Anadolu’da üniversitelerin sosyo-ekonomik önemine vurgu yaptı.

MAKÜ bünyesinde toplam 25 bin öğrencinin olduğunu, bu sayının merkezde 14 bin ilçelerde ise 10 bin’i geçtiğini belirten Rektör Korkmaz, 6 Fakülte, 4 Yüksekokul, 10 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitü bulunan MAKÜ’de yeni bölümlerin de açılacağını basın mensupları ile paylaştı. Açılan yeni bölümler ile ilgili bilgiler veren Korkmaz, bu bölümler içerisinde Bucak İşletme Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi (Sağlık Yüksekokulu), Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, Burdur Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun  yer aldığını, Yeşilova’ya Pazarlama Bölümü, Altınyayla’ya Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı, Bucak İşletme Fakültesi İşletme Bölümü, Gölhisar MYO Mimari Restorasyon (Kbriya Antik Kenti ile Entegreli), Çavdır MYO Sosyal Hizmetler Programları ile de ilçelere yeni bölümler kazandırıldığını ifade etti.

Spora ve sporcuya her zaman destek veren ve bu alanda da birçok başarıya imza atan MAKÜ’de spor alanında da yeni projelerin hazırlandığını; bunların arasında Alternatif Spor ve Kamp Merkezi Projesi ile Motor Sporları Eğitimi ve Antrenman Alanları, Dağ Bisikleti, Spor Kampı Merkezi, Atletizm ve Yağlı Güreşleri Spor Kompleksi gibi birçok projenin de hazırlandığını vurguladı.

Rektör Korkmaz, “Şehir ile her zaman iletişim içinde olan Üniversitemiz yine şehrin kazanımı için Bilimsel ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (Teknokent), Burdur Gelişim Enstitüsü, Burdur’un hayvancılık sektörünün geleceğine yön verecek projelerden biri olan Süt Teknolojileri Araştırma Merkezi ile her zaman olduğu gibi şehrinin gelişimi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

YÖK’e açılması teklif edilen bölümler ile ilgili çalışmaların yollandığını vurgulayan Korkmaz, bu bölümler arasında Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Bucak Teknoloji Fakültesi, Gölhisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Çavdır MYO Bilgisayar Programcılığı isminin Adli Bilişim Programı olarak Değiştirilmesi, Gölhisar MYO Ormancılık ve Orman Ürünleri İ.Ö. Programının açılması, Mehmet Tuğrul MYO kurulmasının da yer aldığını dile getirdi.

MAKÜ’nün 10. kuruluş yıldönümü olmasından dolayı da birçok etkinliğin yapılacağını belirten Rektör Korkmaz “Mehmet Akif Ersoy’un gururla taşıdığımız adını Üniversitemizin bu yıl 10. Kuruluş yıldönümü olması dolayısıyla da taçlandırmak istiyoruz. Bu kapsamda Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri, Üniversitemizin katkılarıyla Mehmet Akif Ersoy Evinin canlandırılması, Burdur Valiliği ile birlikte bu evin ziyarete açılması ve ziyaretçilere Mehmet Akif Ersoy’un anlatılmasının yanı sıra öğrenci toplulukları ile çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetler düzenlenecektir.” ifadelerini kullandı.

REKTÖR KORKMAZ’DAN 1 YILIN DEĞERLENDİRMESİ

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, dün Taşoda’da düzenlediği toplantıda 2015 yılının değerlendirmesini yaptı. Rektör Korkmaz, 2015 yılında üniversite bünyesinde toplam 25.047 öğrenci olduğunu açıkladı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, düzenlediği toplantıda 2015 yılı içerisinde   üniversite bünyesinde açılan yeni bölümler, açılması planlananlar, öğrenci sayıları, üniversitenin 2016 yılı hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

‘AKADEMİSYENLERİN ÇALIŞABİLECEĞİ MUTLU VE HUZURLU ORTAMLARI YARATMALIYIZ’

Toplantıda, Burdur merkezinde 14.110, ilçelerde ise 10.937 olmak üzere toplam 25.047 öğrenci bulunduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, üniversitenin bilimsel yayınlar indeksi ile ilgili olarak; “Üniversitemiz kendi kulvarındaki üniversitelerde yarışır vaziyette. Tabiki bir ODTÜ ya da Bilkent Üniversite ile kıyaslayamayız. Ama kendi kulvarında iyi gidiyor. Ama akademisyen çalıştığı ortamda kendisini mutlu hissetmezse, huzurlu olmazsa, akademisyenin motivasyonu olumsuz etkilenecektir. Bir kere akademisyenin ‘kadro veriliyor verilmiyor’ gibi bir endişesi, kafasında soru işaretleri olmamalı.   Çünkü, burası akademisyenlerin alın terleri ile hak ettiği bir yer. Akademisyenlerin çalışabileceği, akademik iklimi temin edersek, tabiki çalışmalarını destekleriz.” dedi.

Rektör Korkmaz, toplantıda Burdurlu’nun uzun zamandır beklediği ve gündemde olan Tıp Fakültesi yapımı ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu ile ilgili alt yapı çalışmaları tamamlandıktan sonra, Tıp Fakültesi’ni gündeme alacaklarını aktaran Korkmaz, bu yatırımın, özellikle şehir merkezinde uzun zamandır beklenilen, istenilen bir yatırım olduğunu belirterek, üniversitenin stratejik programının Hükümet programı ve politikalarıyla bağdaşmak durumunda olduğunu da dile getirdi.

‘ERASMUS PROGRAMIYLA AVRUPA’YA ÖĞRENCİ GÖNDERDİK’

Erasmus değişim programı ile ilgili istatistiki verileri de paylaşan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz; “ Yerli ve yabancı birçok üniversite ile ortak çalışma yürüten üniversitemizde Erasmus Değişim Programı kapsamında 557 öğrenci, 255 personelimiz Avrupa’nın farklı üniversitelerine gönderilmiştir. Yurt dışından gelen öğrenci sayılarına bakıldığında ise Bu sayı 62 öğrenci, 70 personel; Mevlana Değişim Programı kapsamında 32 farklı ülke ve 134 yabancı uyruklu öğrencisi ile uluslar arası bir üniversite olma yolunda kararlılıkla ilerlemektedir.” dedi.

Yeni bölümler hakkında konuşan Rektör Korkmaz, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Üniversitemizde Türk Devlet Konservatuvarı, Burdur Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Altınyayla’ya Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı programı, Bucak İşletme Fakültesi İşletme Bölümü, Gölhisar MYO’ya Mimari Restorasyon, Çavdır MYO Sosyal Hizmetler programı ile de ilçelere yeni bölümler kazandırıldı.

TEKNOKENT 2016’DA DEVREYE GİRİYOR

Teknokent’i MAKÜ bünyesinde mutlaka hayata geçirme kararlığı taşıdığını, 2016 hedefleri arasında Teknokent projesinin başı çektiğini vurgulayan MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz, “Teknokent olmazsa olmazımız.Üniversite ile sanayici burada buluşacak. Yine yeni kütüphane yapımı da olmazsa olmazımız. MAKÜ’nün modern bir Kütüphaneye ihtiyacı var. Gerekli girişimleri başlattım” dedi.

ŞEHRİN KAZANIMLARINDA MAKÜ KATKISI

Rektör Korkmaz, “Şehir ile her zaman iletişim içinde olan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin yine şehrin kazanımı için Bilimsel ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (Teknokent), Burdur Gelişim Enstitüsü, Burdur’un hayvancılık sektörünün geleceğine yön verecek proje olan Süt Teknolojileri Araştırma Merkezi ile her zamanki gibi şehrinin gelişimi için çalışmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Toplantının sonunda Burdur, Bucak ve Isparta‘dan gelen gazeteciler ile MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz,Taş Oda’nın önünde toplu fotoğraf çektirdiler.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive