ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ Rektör Adayı Kürşat Özdaşlı: “Üniversite’nin üç temel misyonunu yerine getirmek için adayım”

1 sene ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) her dört yılda bir işleyen Rektörlük belirleme süreci 12 Nisan 2019 tarihinden itibaren başladı. 26 Nisan’da sona erecek olan adaylık sürecinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MAKÜ Rektörlük atamasını gerçekleştirecek.

MAKÜ’ye yeni dönemde Rektörlük için talip olan isimlerden biri olan MAKÜ’de görev yapan akademisyenlerden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Kürşat Özdaşlı,  15 Nisan 2019 Pazartesi günü Burdur Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek, adaylığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında üniversitelerin üç temel misyonunun bulunduğunu belirterek başlayan Özdaşlı, “Üniversitenin 3 temel misyonu var. Eğitim öğretim misyonu var. Araştırma ve proje üretme misyonu var ve topluma hizmet misyonu var” diyerek bu misyonları yerine getirmek hedefiyle Rektör adayı olduğunu dile getirdi.

MAKÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Kürşat Özdaşlı konuşmasında; “Sizinde malumunuz 12 Nisan’da ilanlar çıktı. MAKÜ Rektör adaylığıyla ilgili başvurular 26 Nisan’da tamamlanacak süreç. YÖK’te mülakattan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesi söz konusu olacak. Önemli olan üniversitemizin, bölgemizin fayda etmesi bu süreçte. Eğer bize nasip olursa da bu faydayı ortaya çıkarabilmek için maksimum seviyede çalışacağıma ve gayret edeceğime söz veriyorum. Üniversitenin üç temel misyonu var. Eğitim öğretim misyonu var. Araştırma ve proje üretme misyonu var ve topluma hizmet misyonu var. Bu topluma hizmet etme misyonunun da temelde Burdur’dan başlayarak böyle bir dalga gibi Burdur’un etrafında bölgesinde yayılarak gidecek, özellikle Batı Akdeniz Bölgesi açısından anlam ifade edecek. Eğitim öğretim misyonu çağın ve mezunları talep edenlerin beklentileri doğrultusunda bir piyasa mekanizması içinde aslında. Bunun değerlendirilmesi gerekiyor ve hem çağın hem mezunları talep edenleri istek ve beklentilerini karşılayan bir eğitim öğretim mekanizması oluşturmak gerekiyor. Diğer tarafta proje ve AR-GE’ler ayağına baktığımızda üniversitede temel araştırmaların ve uygulamalı araştırmaların ciddi şekilde yapılması, temel araştırmalar neticesinde elde edilen bilgilerin uygulamaya aktarılabilmesi.

Topluma hizmet boyutu. Burdur ili, ilçeleri, bölgemiz ve ülkemiz için hem ekonomik anlamda üniversitenin birtakım değerler üretebilmesi,sadece ekonomik olarak konuya bakmayıp, sosyo-kültürel anlamda üniversitenin değerler üretebilmesi, değerleri yaygın hale getirebilmesi gerekiyor. Bunların hızlandırılarak ilerletilmesi gerekiyor. O kültürün daha derinlemesine hem sosyolojik hem psikolojik olarak araştırılması, ortaya çıkarılması ve bu bilginin yaygınlaştırılması ilgili çabalarda yoğunlaşmak gerekiyor diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Liyakat esaslı bir yönetim

Yönetimde liyakat ve sadakatin olması gerektiğini vurgulayan MAKÜ Rektör adayı Prof. Dr. Kürşat Özdaşlı; “Yönetim olgusu insanları ve kaynakları amaçlar doğrultusunda yürütmekse, eğer birtakım ilkelerle yola çıkılır. Biz bu ilkeler doğrultusunda hareket edeceğiz.

Geçmişte Türk milleti büyük devletler kurmuştur. Bu devletlerde biz baktığımızda benim gördüğüm en önemli unsurlardan bir tanesi, liyakat. Liyakatin yanında sadakatinde olması gerekiyor. Diğer unsur adalet. Adalet çok önemli bir mesele. Adil olmak gerekiyor. Adaletin kendi koyduğu ilkelerde devam etmek gerekiyor. Burada adalet konusuna ciddi önem vermek gerekiyor. Paydaşlar da adil olmayan bir durumu gördüklerinde müdahale edebilecekler.

Kamu yararı gözetilmeli

Faydacı ahlâk, toplumun ve kamunun faydasına olan işleri gözetmek gerekiyor. Ama aynı zamanda da erdem ahlâkıyla da hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü; insanlarımız en baştan erdemli davranmayı peşin kabul ederek hareket etmesi gerekiyor. MAKÜ, Mehmet Akif Ersoy’un ismiyle müsemma. Mehmet Akif Ersoy’un yönetimle ilgili söylediklerinden birtakım dersler çıkardığımı düşünüyorum ben. Özellikle yazdığı şiirlerden. O aruz veznini Türkçeyle kullanmış. Bizde yönetimde eskiyi atmadan, eskiyi yıpratmadan, eskiyi alıp, yeniyle harmanlayarak güzel bir sentez yapabileceğimizi düşünüyorum.

Hayalle işimiz olmayacak

Ayakları yere basan,hesap verilebilir, anlatılabilir işler yapmaya gayret edeceğiz. Yönetimde duygulu ve canlı olmak gerekiyor. Sürekli olmak, heyecanlı olmak. gerekiyor. En önemli meselelerden bir tanesi maddi beklenti olmamalı. Sonuç itibariyle MAKÜ ile ilgili yapmayı düşündüğüm, planladığım, yazılı hale getirdiğim projeler var. Yapmak istediğim şeyler var. Eğer görev bize nasip olursa bu bağlamda projelerimi gerçekleştirebilmek için elimden gelen her şeyi yapacağım” açıklamasını yaptı.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, MAKÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Kürşat Özdaşlı’nın ziyareti sırasında yaptığı konuşmada; “MAKÜ, Burdur’da son 13 yıla damgasını vuran şüphesiz Burdur’un ortak değerlerinden birisi. Üniversite sevdamız uzun yıllara dayanıyor. Hakikaten büyük çabalar sarf edildi ve 2006 yılında üniversitemize kavuştuk ve aradan geçen 13 yıllık sürede de beklediğimize değdiği ortaya çıktı. Bu sevda boşuna bir sevgi değilmiş. Çünkü; bizler Burdur’un potansiyeline, Burdur’un bu yatırımı hak ettiğine inanıyorduk.

Bu noktada arkadaşlarım adına gururluyum. Yerel basın, ajanslar, Burdur’da medyanın bütün renkleriyle üniversite projesine sahip çıktığını görüyoruz. Üniversiteye o kadar geç kavuştuk ki üniversite konusunda ben, arkadaşlarımızın da biraz daha hoşgörü, tolerans uygu- ladığını düşünüyorum. Bu arada üniversitenin kendi içinde bir işleyişi var. 4 yılda bir Rektörlük seçimleri oluyor. Şimdiye kadar görev yapan bütün Rektörlerimiz üniversitemize kalıcı katkılar sağladılar. Şimdi de yeni bir seçim arifesindeyiz. İnsanların üniversiteye yönetmeye talibiz demesi, MAKÜ’nün geliştiğinin de başka bir kanıtıdır. Cazip olan bir yere insanlar talip olur. Rekabet güzel bir şey. Umuyoruz ki bu süreçte üniversitemiz için faydalı şeyler çıksın” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive