Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve ekibince hazırlanan, farklı alt disiplinlerde dünyadaki 7 milyon akademisyen arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren 160 bin kişiden oluşan liste Plos Biology Dergisi’nde yayımlandı.

Araştırmada; bilimsel makaleler, atıf oranları, yazar sayısı gibi kriterlerin bilimsel etki endeksleri hesaplanmış ve buna göre hem alan bazlı hem de üniversite bazlı akademisyen listesi yayınlamıştır. Çalışmada, 1996-2019 yılları arasında en az 5 makale yayınlamış olan yaklaşık 7 milyon araştırmacının tüm akademik kariyerleri boyunca yaptığı çalışmalar incelenerek 159 bin 684 bilim insanı listelenmiştir.

Üniversitemizden de enerji alanından Doç. Dr. Ahmet Uyumaz, yapay zeka ve görüntü işleme alanından Dr. Öğr. Üyesi Emrah Hançer, eğitim alanından Doç. Dr. Gökmen Arslan bu listede yer almayı başarmıştır. Ayrıca çok kısa bir zaman öncesine kadar üniversitemiz öğretim üyesi olan Doç. Dr. İlknur Koca da matematik alanından üniversitemiz etiketi ile listede yer almıştır.

Değerli akademisyenlerimize bu gururu ülkemize ve üniversitemize yaşattıkları için teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.