EğitimManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ – NOVİ İŞBİRLİĞİ

6 sene ago

Sırbistan Novi Pazar Üniversitesi ile kardeşlik anlaşması imzaladı

Eğitimdeki kalitesi ile Türkiye’de adından söz ettiren Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) uluslararası platformda da varlığını sürdürüyor. Bu kapsamda MAKÜ ile Sırbistan Novi Pazar (Yeni Pazar) Devlet Üniversitesi arasında bilimsel işbirliği anlaşması imzalandı.

Bilindiği gibi; ‘Balkanlar’ MAKÜ’nün yakın ilgisinde yer alan coğrafyalardan beri… İki üniversite arasında bilimsel, kültürel ve sosyal işbirliğini geliştirmek ve ortak anlayış oluşturmayı amaçlayan anlaşma için MAKÜ’ye konuk olan Novi Pazar (Yeni Pazar) Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Miladin Kostıc ve beraberindeki heyet, ilk olarak MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı tarafından Taş Oda’da gerçekleştirilen kahvaltıya katıldı.

Kahvaltının ardından Üniversite Senato Odası’nda imza törenine geçildi. Kendilerini MAKÜ’de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Mustafa Saatcı, “Adını taşıdığımız Mehmet Akif Ersoy, Sırbistan ile bağlantısı olan bir şair ve o yüzden imzalayacağımız bu anlaşmanın bizim için çok önemli ve özel bir anlaşma olduğunu söylemek istiyorum. Bu anlaşma ile karşılıklı gerçekleştireceğimiz bilimsel çalış-maların adımını bugünden itibaren atmış olacağız.” dedi.

Novi Pazar (Yeni Pazar) Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Miladin Kostıc ise; imzalanan anlaşmanın işbirliğinden çok kardeşlik anlaşması olduğunu vurgulayarak,  “Biz, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine göre küçük bir üniversite sayılırız. Diğer üniversitelerle olan işbirliğimiz üst düzeyde olmasına karşın Türkiye’de Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile böyle bir anlaşma imzalamış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Birlikte köklü ve farklı projelere imza atacağız.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Rektör Saatcı, konuklarını makamında ağırladı ve kendilerine ilimizi ve MAKÜ’yü tanıtan çeşitli hediyeler verdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive