EğitimManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ, Nature İndeks Sıralamasında 8. sırada yer aldı

8 ay ago

Dünyanın en prestijli akademik dergilerinden biri olan Nature yayın grubu tarafından hazırlanan Nature İndeks 2019 Türkiye sıralaması açıklandı. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), Nature İndeks üniversiteler sıralamasında Türkiye’deki en iyi 10 üniversite arasında yer aldı.

MAKÜ, Nature yayın grubunun, Yer ve Çevre, Yaşam Bilimleri, Kimya ve Fizik Bilimleri kategorilerinde 1 Eylül 2018 – 31 Ağustos 2019 tarihleri arasında yayımlanan makalelerin dizinlendiği Nature İndeks 2019 listesinde Türkiye’den seçilen 10 üniversitesinden biri olmayı başardı. Genel sıralamada 8. sırada olan MAKÜ, Devlet Üniversiteleri arasında ise 5. sırada yer aldı.

Nature İndeks tarafından yapılan sıralamada 2 çalışma ile yer alan MAKÜ’nün ilk çalışması “Membran Kaplı Halkasal Kavitelerden (açıklıklardan) Oluşan Küçük Boyutlu Akustik Mercek” başlığını taşıyor. MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Ahmet Çiçek ve Doç. Dr. Nurettin Körözlü’nün imzasını taşıyan çalışma editörün özel olarak seçtiği yayınlardan biri olma özelliğinde. Çalışma uygulamalı fizik alanının en köklü ve saygın dergilerinden biri olan Applied Physics Letters’da (APL) yayınlandı.

“Bir Boyutlu Yüzey Fononik Kristal Halka Çınlacı ve Gaz Algılama Uygulaması” başlıklı ikinci çalışma ise İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Olgun Adem Kaya, MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ahmet Çiçek, Doç. Dr. Nurettin Körözlü, Doç. Dr. Yasin Arslan ve Doktora Öğrencisi Diğdem Trak’ın imzasını taşıyor. Bu çalışma yine Applied Physics Letters (APL) dergisinde yayınlandı.

Nature İndeks Nedir?

Dünyadaki en prestijli veri tabanlarından birisi olarak değerlendirilen Nature İndeks, evrensel düzeyde araştırma çıktılarının bir göstergesi olarak kabul görüyor. İngiliz menşeili olan Nature yayın grubu bir önceki akademik takvim yılında yüksek etki faktörlü ve nitelikli 82 dergi içinde, kaliteli araştırma çıktılarının sayısına dayanan ve yazar bağlantı bilgilerini tablolar halinde yayınlayan bir veri tabanıdır. Dünyanın en prestijli akademik indeks veri tabanlarından biri olan Nature Index kurumsal ve ulusal düzeyde yayın üretkenliğinin bilgisini vermektedir.

Kodlama : SadeMedia Interactive