EkonomiManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ, mesleki eğitimde yeni bir modeli hayata geçiriyor

2 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), eğitim sisteminin en büyük eksikliklerinden biri olan meslek eğitiminde çığır açacak yeni bir uygulama başlatıyor.

SEKTÖRLE İŞ BİRLİĞİ, İŞ BAŞINDA EĞİTİM UYGULAMASI

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi adının verdiği sorumluluk ve bölgesel kalkınma misyonunun bir gereği olarak bulunduğu bölgeye her alanda hizmet etmeye ve yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Bazı Fakülte ve Yüksekokullarda 7+1, Meslek Yüksekokullarında ise 3+1 modeli olarak adlandırılan mesleki eğitimde sektörle işbirliği modeli bunun en güzel örneklerinden biri.

Mesleki eğitimin daha nitelikli hale getirilebilmesi ve öğrencilerin iş deneyimi kazanarak mezun olabilmelerini sağlayacak bu modelde öğrenciler; İş Başında Eğitim Uygulaması adı altında öğrenim sürelerinin bir dönemini işyerinde bizzat uygulamanın içerisinde geçirecekler.

Bu proje ile MAKÜ bir taraftan işsizlik, diğer taraftan işletmelerin aradıkları nitelikte eleman bulamama çelişkisine kendi sorumluluk alanı içerisinde çözüm üretmeyi amaçlamaktadır. Bazı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında uygulanacak olan bu yeni modelin; öğrencilere uygulama becerisi kazandırmada son derece etkili, aynı zamanda öğretim elemanlarını da iş dünyasıyla yakınlaştırarak somut işbirliği projelerini artırdığı bilinen bir gerçek. 3+1 ve 7+1 modeli olarak tanımlanan bu yöntem ile hem ihtiyaç duyulan nitelikli elemanların bizzat günün koşulları içerisinde işletmelerle birlikte eğitilmesi sağlanacak, hem de çalışanların işe başlangıç eğitim yükünden kurtulması sağlanmış olacak.

Proje kapsamında fakülte ve yüksekokullarda verilen eğitimlerin bir dönemi tamamen işletmelerde uygulamalı eğitim olarak gerçekleştirilecektir. Bu çerçevede 9 Nisan 2018 Pazartesi günü Burdur Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasında Burdur ve Bucak Ticaret Sanayi Odaları, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü ve İşkur İl Müdürlüğü ile üniversite arasında Mesleki Eğitimde İşbirliği protokolü imzalanacak.

Kodlama : SadeMedia Interactive