ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ, kongrelere ev sahipliği yapıyor (7. Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi)

2 sene ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) düzenlediği, ev sahipliğini yaptığı kongreler, paneller, bu tür organizasyonlarla da adını duyurmaya devam ediyor.

MAKÜ’nün Burdur’da ev sahipliğini yaptığı son etkinlik, bu yıl yedincisi düzenlenen Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi oldu.

Önceki gün MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda başlayan kongre Lisansüstü çalışmalar yapan araştırmacıların, ortak dil ve yöntem geliştirmelerine imkân ve zemin sağlamayı, Türkiye’de özgün akademik üretim yaklaşımlarını teşvik etmeyi, genç akademisyenlere çok yönlü bir iletişim ve tecrübe aktarımı imkânı yaratılarak, genç akademisyenlerin çalışmalarının zenginleştirilmesi ve akademik dolaşıma sokulmasını amaçlıyor.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem KORKMAZ konuşmasında üniversitelerin bir çok sorumluluğu olduğuna dikkat çekerek “Üniversitemiz taşıdığı misyonu yerine getirmek amacıyla birçok çalışma yapıyor. Kongreler de bunlardan biri. Bu misyon çerçevesinde birçok kongre gerçekleştirdik. Uluslararası boyutta Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu düzenledik. Tarihsel ve akademik misyonu yerine getirmek amacıyla son bir yıl içerisinde 6’sı uluslararası olmak üzere 11 kongre gerçekleştirdik. Üniversiteler olarak bilim üretmeli ve geliştirmeliyiz.

Aksi olduğunda ekonomi başta olmak üzere ülkemizin gelişim alanları kapanır. Türkiye bu anlamda çok büyük ilerlemeler kaydetti. Ülkemiz için yeterli bilgi üretilmeli ve diğer ülkelerde uygulanan ilmi ve bilimin transferi sağlanmalıdır. Bilgiyi, inovasyonu üretebilirsek başka ülkelerin rahatlığını yaşarız.

Gelişimin adımı sosyal bilimlerdir. Kongremizde de sosyal bilimiler ağırlıklı bir kongre. Lisansüstü kariyer yapan siz gençlerin bu kongrenin ana konusu olması çok önemli ve anlamlı. Akademik anlamda en büyük ivmeyi gençlerden bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive