KültürManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ, İstanbul’daki Akif’i anma etkinliklerinin; BİR PARÇASI HALİNE GELDİ

5 sene ago

Akif’in adını gururla taşıyan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Milli Şair’in vefat yıl dönümlerini İstanbul’da mezarı başında anma geleneğini bu yıl da sürdürdü. Artık, MAKÜ İstanbul’daki Akif’in anma etkinliklerinin bir parçası, program ortağı haline geldi.

Mehmet Akif Ersoy’un geçtiğimiz Pazar günü 27 Aralık’ta İstunbul Edirnekapı Şehitliği’nde kabri başına gerçekleşen anma programına; Vali Hasan Kürklü, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, ilimiz Milletvekili Reşat Petek, MAKÜ yöneticileri, ilimizden üniversite öğrencileri katıldı. Akif’i anma etkinlikleri haberlerinde, medyanın, TV’lerde, gazetelerde, Burdur ismine, MAKÜ ve Burdur’dan katılan heyetlere yer vermesi Burdur’un tanıtımına, ‘Akif-Burdur’ isminin özdeşleşmesine katkı sağladı.

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nce düzenlenen anma etkinliğine; Burdur’dan gelen heyetlerin yanı sıra İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen katıldı. MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca Genel Sekreter Yardımcısı Mesut Türkmen, Dekanları, Daire Başkanları, öğretim üyeleri, MAKÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Mustafa Ali Yeniçulha ve yönetim kurulu ile MAKÜ öğrencilerinin oluşturduğu ‘Taşın Altındaki Eller Topluluğu’ katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan anma töreninde öğrenciler Milli Şairin eserlerini seslendirdi.

Törende konuşma yapan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, “Akif deyince tabi çok şey söylenebilir, çok şey yazılabilir. Aslında biz Akif’e bugünden tekrar bakma ihtiyacı duyuyoruz. Bugünkü İslam ümmetinin içinde bulunduğu durum ve o günkü durumla belki tam bir benzerlik göstermemekle birlikte alınacak çok dersin olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Milli Şairin mezarına çelenk bırakıldı. Rektör Korkmaz, Burdur’dan getirdiği toprağı Akif’in mezarının üzerine serpti.

Kodlama : SadeMedia Interactive