EğitimGündemManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ, İİBF Dekanı Prof. Dr. Murat Kayalar, hedeflerini ve projelerini anlattı

11 ay ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı görevine atanan Prof. Dr. Murat Kayalar, hedeflerinden ve projelerinden bahsetti.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sağlık Yönetimi bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Kayalar MAKÜ İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığına atandı. Dekan yardımcıları ise Ümmühan Kaygısız ve Gökhan Kalağan oldu.

İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Kayalar hedef ve projleri hakkında şunları söyledi; Fakültemizde oturmuş bir düzen var yani bürokratik anlamda veya haftalık aylık yıllık rutin işlerin yapılması anlamında böyle bir kurumsallaşmış geleneğimiz var hocalarımla da zaten görev bölüşümünü yaptık kendileri bu rutin işleri yerine getirecekler. Bizim tabii ki bu rutin işler ‘in haricinde çok daha fazlasını yapmamız gerektiğini düşünüyorum şu anda İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesinde 8 Profesör, 12 Doçent, 28 Doktor öğretim üyesi ve 23 araştırma görevlisi hocamızla eğitim-öğretim ve araştırma işlerini devam ettiriyoruz. Öğrenci sayımız ise yaklaşık 3300 civarında aktif öğrencimiz var tam sayı 3293 her 46 öğrenciye 1 akademisyen hocamız düşüyor. Bu sayıyı tabii ki düşürmek amacındayız bunun için Doçent, Doktor Öğretim üyesi ve Araştırma Görevlisi hocalarımız dışarıdan ve içeriden terfi yoluyla hocalarımızı devam ettireceğiz, eğitim-öğretimimizi devam ettireceğiz.

“Haftada en az 1 etkinlik”

Haftalık rutin işlerinin dışında biz vizyonumuzu 3’e böldük kısa vade, orta ve uzun vadede yapacaklarımızı diğer hocalarımızla ve dekan yardımcısı hocalarımızla da konuştuk ve yavaş yavaş icraatlar’a başladık. Şimdi öncelikle kısa vadede yaptığımız en önemli iş öğrenci yakalama anlamında sosyal medya hesaplarımızı aktiveettik. Twitter, Instagram hesabımız sonra web sayfamızı yeniledik. Ayriyeten web sayfamıza öğrencilerimizin ve diğer arkadaşlarımızın, çalışanlarımızın direkt olarak bana yazabilecekleri dekana yazın diye bir ikonumuz var orada öğrencilerimiz veya sorunu olan, önerisi olan kişiler oradan direkt olarak bana yazılabilecekler. Ben onun gerekli cevabını vereceğim. Bunun yanında Yine öğrencilerimiz için düşündüğümüz final sınavları boyunca İİBF kantininde gece saat 9 ile 12 arasında burada çalışan arkadaşlarımız öğrenci arkadaşlarımız finallerine sınava çalışan arkadaşlarımıza çorba ve çay ikramında kantin işletmecisi arkadaşımızın işbirliği ile beraber ücretsiz olarak çorba ve çay ikramında bulunacağız. Kantin işletmecisi Ferhat Şahin arkadaşımızın iş birliği ile beraber ücretsiz olarak ikramda bulunacağız. Bunun yanında yine burada çalışmak isteyen arkadaşlar gece çalışmak isteyen arkadaşlar için 2 tane sınıfımızı açık tutacağız. Mevlana salonu diye bir salonumuz var yaklaşık 50 kişilik bir salon. Şuan açık durumda bunun yanında iki tane daha sınıfı açık bırakacağız. Final sınavları boyunca 24 saat açık kalacak. Fakültemizde hafta da en az 1 sosyal etkinlik planlıyoruz. Bu etkinlikler öğrencilerimize iş hayatını tanıtmak, bizden mezun olmuş, kariyer yapmış arkadaşlarımızı buraya getirip öğrencilerimiz ile buluşturmak gibi haftada en az bir sosyal etkinlik planlıyoruz. Geçen hafta 3 tane sosyal etkinliğimiz oldu. Bu sosyal etkinlikleri organize etmek için Ümmühan Kaygısız hocamın başkanlığında bir 6 kişilik ekip oluşturduk bu ekipteki hocalarımız sosyal etkinlikleri, konferansları, kongreleri organize edecekler. Hem tarih açısından hem diğer organizasyon açısından böyle bir çalışma grubu oluşturduk.

“İİBF Dekanlar Toplantısı Düzenleyeceğiz”

Bu çalışma grubunun ilk çalışması Sayın Rektör hocamızın başkanlığında İİBF dekanlar toplantısı düzenleyeceğiz. Şu anda düşünce aşamasında rektör hocamız daha sonra gerekli açıklamaları daha açık bir şekilde yapacaktır. Önce küçük bir çalışma grubu yani 20-25 dekan burada Lavanta Tepesi otelinde misafir edeceğiz daha sonra sanıyorum Mart ayı içerisinde yaklaşık 200 kişi katılımcılı tüm Türkiye’de ki İİBF Dekanlarını toplayacağımız sayısını şu anda net bilmiyoruz tabii ki Lavanta Tepesi İİBF Dekanlar komitesini toplayacağız. İlk kez gerçekleşecek Rektör Bey gerekli açıklamaları, yeri ve zamanı ile ilgili olarak açıklamaları yapacaktır.  Yine sosyal etkinlik, konferans, kongre anlamında 2020 yılı Ekim ayı içerisinde Uluslararası Sosyal Hizmet Kongresi düzenlenecek. Burdur’da Lavanta Tepesinde yapılacak. Organizasyonla ilgili olarak fakültemizin sosyal hizmet bölümü ve doktor öğretim üyesi Umut Yanardağ hocamız ilgileniyor. Tabii ki bu kongreler, konferanslar bir önceki yıldan hangi Üniversite’de yapılacağı, hangi fakültede yapılacağı kararlaştırılıyor. Mesela 2021 yılı için Finans Sempozyumu düzenlenecek İsmail Çelik hocamız bu sempozyumu aldı. Yine bu organizasyon içerisinde Bankacılık ve Finans Bölümü olarak bunun yanında 2021 veya 2022 yılı için tabii ki o organizasyon ile ilgili olarak Pazarlama Kongresi bir tane KAYSEM- KAYFOR kamu yönetimi ile ilgili Türkiye’de ses getiren önemli iki tane kamu yönetimi ile ilgili kongre ve bunlardan en az 1 tanesini 2021 yılında burada düzenlemeyi düşünüyoruz.  Yine Türkiye’de 2 tane İktisat Kongresi yapılıyor birisi Uluslararası birisi Ulusal Kongre bu kongrelerden de bir tanesini 2021 yılı içerisinde Burdur’da Lavanta Tepesi otelinde düzenlemeyi planladık.

“Burdur Şiş Günleri düzenlemeyi düşünüyoruz”

Öğrencilerimiz ile ilgili olarak fakültelerde düzenlenen mesela siyasalın inek bayramı gibi burada veya pilav günü gibi biz hocalarımızla şöyle düşündük Burdur şiş günü, öğrencilerimize böyle bir aktivite gelenekselleştirmek istiyoruz. Yine orta vadeli planımız 50 bilgisayarlı bir laboratuvar İİBF öğrencilerine yönelik bir bilgisayar laboratuvarı planlıyoruz. laboratuvar içerisinde programlar yani öğrencilerin bilmesi gereken mezun olduklarında iş bulmalarında yardımcı olacak mesela SPSS programı gibi, internet bankacılık otomasyon programı bir tane hastane otomasyonu bunların alt yapısını oluşturuyoruz o konu ile ilgili olarak da doktor öğretim üyesi Yusuf Şahin ve Behiç Çetin hocalarımızı görevlendirdik. Onlar altyapısını oluşturmaya başladılar. Daha uzun vadeden ise bence burada yapmamız gereken İİBF olarak yapmamız gereken bölümleri gözden geçirmemiz lazım hatta yeni bölümler veya birleştirebilecek bölümleri gözden geçirmemiz lazım  bu tabii ki İİBF dekanlar toplantısı sonucunda da şekillenecektir. Bu anlamda daha uzun vadede çalışma yapacağız. Başlangıçta da söylediğim gibi rutin işler zaten yürüyor bir şekilde hocalarımız sağ olsunlar Fakülte sekreterimiz Kemal Bey, memurlarımız rutin işleri yürütüyorlar. Esasında bizim yapmamız gereken bu rutin işlerinin dışında neler yapabiliriz? Çünkü bir yöneticinin her zaman ne yaptığı konuşulmaz ne yapmadığı veya ne yapamadığı da konuşulur. Onun için biz bu kısa, orta ve uzun vadede planlarımızı yaptık, vizyonumuzu belirledik ve çalışmaya başladık. İnşallah Allah’ın izniyle tüm İİBF deki hocalarımızın ve öğrencilerimizin yardımıyla üst yönetimin desteği ile bu planlarımızı gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.

Kodlama : SadeMedia Interactive