Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi ile bilgisini en ücra köylere, çiftçilerin ayağına götüren Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) şimdi de ülkenin dört bir yanında bulunan ve bilgiye ulaşamayan öğrencilerine ders notlarını gönderiyor.

Koronavirüsle mücadele kapsamında okulların kapanması ve uzaktan eğitime geçilmesiyle beraber evlerinde interneti ya da bilgisayarı olmayan öğrenciler derslerinden geri kalmasın diye MAKÜ ders notlarını öğrencilerin adreslerine kargoyla gönderiyor.

MAKÜ her zaman olduğu gibi bilgiye ihtiyaç duyan herkesin yanında olmaya devam ediyor. Pandemi döneminde MAKÜ, öğrencisine hem senkron, hem de asenkron olarak ulaşma kapasitesini hızlı biçimde geliştirdi. MAKÜ’lü akademisyenler de sürece çok hızlı biçimde uyum gösterebildi ki, canlı olarak derse katılan ve kayıttan dersleri sonradan izleyen sayıları, yüklenen ders içerik sayıları bunların kanıtı. Ancak yine de belki %1-2’lik bir kesim de olsa, çeşitli kısıtlar nedeni ile uzaktan eğitim yönetim sistemine ulaşamayan öğrencilerini de çaresizliğe bırakmadı. Kurumsal olarak oluşturulan bir prosedürle teknoloji imkanları kısıtlı (bilgisayarı olmayan, bilgisayarda internet erişim imkanı olmayan) öğrenciler için de ders notlarına erişim imkanı sağlanıyor. Öğrenciler üniversitenin kurumsal sitesinde duyurulan, akademik birim e-posta adreslerine; bölümlerini, derslerini ve kargo adreslerini içeren bir e-posta gönderiyorlar ve bu e-postalar incelenerek ilgili birimler tarafından öğrenciye ilgili ders notları gönderiliyor.

Ülkemizin dört bir yanında Van, Hakkâri, Muğla, Şırnak, Antalya illerinin dağ köylerinde bulunmak durumunda olan öğrenci de eğitiminden, ödevinden, ders notundan mahrum kalmıyor.

Konu hakkında açıklama yapan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz; “Bütün dünyanın yaşadığı ülkemizin de önemli ölçüde etkilendiği bu salgın süreci itibariyle yüz yüze eğitime ara verildi ve uzaktan eğitime geçtik. Üniversitemiz de şu anda bütün eğitimini uzaktan eğitimle çevrimiçi olarak yürütüyor. Ancak öğrencilerimiz bir gecede buradan ayrılmak durumunda kaldılar. Bir kısmının da uzaktan eğitime ulaşma imkanı olmadı. Bu % 1-2’lik küçük bir grup. Ama öyle de olsa kimisi Antalya’nın yayla köylerinde, kimisi Doğu Anadolu’nun ücra köşelerinde olan öğrencilerimiz var. Bunlar bize ulaştılar. Biz de sınav dönemlerine, ödev dönemlerine rahat bir şekilde hazırlanabilmeleri için öğretim elemanları tarafından oluşturulan ders notlarını çıktı alıp kendilerine kargo ile gönderiyoruz. Şu ana kadar 300’e yakın öğrencimize ders notlarını kargoladık. Derdimiz, bu öğrencilerimizin eğitime ulaşmasının önündeki bütün engelleri kaldırmak. Öğrencilerimiz bütün şartlara, zorluklara rağmen eğitimin hiçbir şekilde ihmal edilemeyeceğinin farkında ve bize çok sıcak ve olumlu yaklaştılar. Devletin kendilerine her zaman sahip çıktığını ve destek olduğunu görmeleri bakımından da bu önemli bir davranış olarak şekillendiriyoruz. Çünkü şartlar her zaman istediğimiz gibi gitmeyebiliyor. Ama eğitimden vazgeçmemiz, eğitim imkanlarını nerede olursa olsun öğrencinin ayağına ulaştırmamızı engellemiyor. Bu çok önem verdiğimiz bir çalışma oldu. İnşallah bu süreci hep beraber atlatmış oluruz” dedi.