EkonomiManşetMAKÜ, hayvancılık projeleri için SAHADA; Rektör Korkmaz Yarıköylü çiftçilerle buluştu

9 ay ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) misyon edindiği, ihtisaslaşmaya çalıştığı hayvancılık sektöründe sahada yoğun bir şekilde çalışmaları sürüyor. MAKÜ’nün hayvancılık projesinde, en önemli noktalardan biri de; çiftçilerle sahada buluşmak… MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, merkeze bağlı Yarıköylü çiftçilerle buluştu.

“Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” kapsamında gerçekleştirilen ve Burdur’un potansiyelleri ile üniversitenin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak tarım ve hayvancılıktaki rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ‘Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi’ projesi kapsamında üreticilere sağlanacak yüzde 50 hibe desteğini anlatmak ve MAKÜ’nün bu kapsamda üreticilerle gerçekleştireceği projeleri konuşmak amacıyla Burdur Tarım İl Müdürü Oktay Darcan ile birlikte Yarıköy’ü ziyaret etti.

Hayvancılık alanında yapılacak çalışmalar ile ilgili üreticilerle bir araya gelen Rektör Korkmaz’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ali Murat Alparslan, MAKÜ Çiftlik Müdürü Prof. Dr. Şenol Güzel, Genel Sekreter Ali Nihat Gündüzalp ve proje ekibi eşlik etti.

Yarıköy Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Mustafa Koçhaç ve Yarıköy Muhtarı Musa Şen’in de bulunduğu ziyarette Rektör Korkmaz, Burdur’un potansiyelleri ile üniversitenin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak tarım ve hayvancılıktaki rekabet gücünü artırmayı amaçlayarak köyden göçün önlenebileceğine dikkat çekti.

Rektör Korkmaz üreticilerle yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bir konuda başarılı olunabilmesinin öncelikli adımı bir araya gelmek ve görüş alışverişinde bulunmaktır. Bu konuda Tarım İl Müdürlüğü ile birlikte karşınızdayız. Valilik ile birlikte yürüttüğümüz projelerimizle kurumlarımız bir araya gelmiş oluyor. Daha güçlü adımlar atılıyor. Bir işletmenin belli bir kapasitesinin olması gerekiyor. Bunun da bir sabit maliyeti var. Burada o birim maliyetten en yüksek verim elde etmek gerekiyor. Yüz başlık bir sağım ünitemiz varsa her gün yüz baş geçmemiz şart oluyor. Aile işletmelerimizin ölçek ekonomisi yok.

Devletimizin desteği kadar süren bir hayvancılığın geleceği yoktur. Çocuklarınızın içinde hayvancılığı devam ettirmek isteyen var mı? Yok, olmuyor. Köyden kente göç hızla artıyor. İşiniz çok zor, ekonominin dışında sosyal aktiviteye zaman kalmıyor, yine eğitim de söz konusu, örneğin rahatça tatile çıkabiliyor musunuz? Hayır. O yüzden şu anda burada bulunan nesil bu meslekte son nesil diyebiliriz. Bu işin sürdürülebilirliğini konuşmamız gerekiyor. İşte o zaman gençleri de aile işletmelerinin başına çekmiş oluruz. Bizler de burada projelerimizi sizlerle birlikte gerçekleştirmek ve sürdürülebilirliğe katkı sağlamak istiyoruz.

Öncelikle buranın arazi yapısı, niteliği, işletmelerin ihtiyacı, yem girdileri gibi konuşulması gereken birçok konu var. Bizler teknik destek için her türlü altyapıyı kuracağız. Mevzuat ve yasalar çerçevesinde oluşturulacak kooperatiflerle sütümüzü sağacağız, hayvancılığın sürdürülebilir olmasından ziyade geliştirilmesi konusunda çalışmış olacağız. Örneğin hayvanların ayak hastalıkları ile ilgili bir çalışmamız bitmek üzere. Hayvanın arka ayağına takılacak dijital bir bilezik ile hayvanlarınızda hastalık daha başlama evresindeyken tespit eden ve antibiyotik kullanmadan çözen bir projemiz var, arkadaşlar bitirmek üzereler. Dünyada yapılıyor bunlar. Bunları bizler keşfetmedik, hayvancılık alanında birçok gelişme yaşanıyor.  Hollanda’ya gittik, yerinde gördük, hiç insan girmeden çalışan işletmeler var. Biz tam olarak bunu istemiyoruz insanların da işe ihtiyacı var ama verimli iş olsun istiyoruz. Verimlilik artarsa kazanç artar ve sürdürülebilirlik meydana gelir.”

Burdur Tarım İl Müdürü Oktay Darcan ise; “Bizler kendimizi sizlerin ailesinden biriymiş gibi görüyoruz. Çünkü yıl içinde birçok defa bir araya geliyoruz. Aşılamalar, küpelemeler, yem destekleri gibi çeşitli amaçlarla ahırları, tarlalarınızı ziyaret ediyoruz. Veya çiftçi kayıt sistemi ile ilgili sizleri de ağırlıyoruz. Dolayısıyla birçok devlet kurumuna göre en fazla çalıştığınız müdürlük Tarım İl Müdürlüğü oluyor. Sahadaki çıkan sorunların çözümü için birçok çalışmamız var en büyük sıkıntımız çalışma alanlarımız ile ilgili maliyetlerin yüksek olması ve ürettiğimiz ürünün pazardaki gidişatı ile ilgili önümüzü göremememiz. Her şeyi devletten beklememek gerekiyor. Yeni bir şeyler yapmaya ihtiyacımız var. Üniversite ile son yıllarda önemli bir birlikteliğimiz var ve sahalara birlikte iniyoruz. Özellikle Burdur’da istenen projelerin gerçekleştirilmesi ve sürdürülebilirliği konusunda MAKÜ ile maliyetlerinizi düşürüp kazancınızı artıracak yeni modeller üzerinde çalışıyoruz. Birkaç kooperatif ile bu çalışmalarımızı yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.

Ziyaret kapsamında Yarıköylü üreticiler de merak ettikleri konuları Rektör Korkmaz’a ileterek kafalarındaki soru işaretlerine cevap buldular. Ziyaret toplu sağım merkezinin gezilmesinin ardından son buldu.

 

MAKÜ’nün hayvancılık başarıları bölge medyasında

 

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) hayvancılık alanında yürüttüğü faaliyetler, geliştirdiği projeler, bölge medyasının da gündeminde… 

MAKÜ’nün YÖK ve Kalkınma Bakanlığı’nca aldığı özel desteklerle yürüttüğü farkındalık, misyon projesi ülke, bölge ve Burdur hayvancılığı için büyük önem taşıyor.

MAKÜ yönetiminin hayvancılık sektöründe attığı somut adımlar, üreticiye yönelik dokunuşlar, medyanın, bölge basının da gündeminde… Hürriyet Akdeniz, 28 Ağustos 2019 Çarşamba günkü sayısında manşet haberini, MAKÜ’nün hayvancılık hamlesine ayırdı.

“Köyden Kaçışa Yöresel Çözüm”  başlığıyla verilen, “özel projeyle yöresel üretim, toplu bakım, tersine göç başlayacak” alt başlıklarıyla desteklenen, Hürriyet Akdeniz Antalya Haber Merkezi’nin hazırladığı özel haberde; Burdur Beşkavak Köyü’nde uygulanan ekoturizm projesiyle, yöresel üretimin desteklenip, köy’den kent’e göçün kontrol altına alınmaya çalışılacağı vurgulanarak, MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz’ın hayvancılığa yönelik açıklamalarına yer veriliyor.

Hürriyet’te yayınlanan haber metni şöyle:

“Burdur Beşkavak Köyü’nde uygulanan ekoturizm projesiyle yöresel üretim desteklenip köyden kente göç kontrol altına alınmaya çalışılacak.

BURDUR’da ‘köyden kente göçün’ kontrol altına alınması amacıyla Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), Burdur Valiliği ve Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan ekoturizm projesi, köy kadınlarının kurduğu ‘Turizm Kalkınma Derneği’ çatısı altında hayata geçiriliyor.

KADINLAR KÖYDE DURMALI

Proje kapsamında pilot bölge olarak seçilen Beşkavak Köyü’nde yürütülen çalışmalarla ilgili Hürriyet’e konuşan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, “Ana hedefimiz kadınlarımızı köyde tutmak. Çünkü kadın giderse erkek köyde durmuyor. Köy boşalınca da üretim duruyor” dedi.

YÖRESEL ÜRÜNLER

Projenin yürütülmesi amacıyla üyelerinin tamamı kadın olan Turizm kalkınma Derneği’ni kurduklarını vurgulayan Korkmaz, şöyle devam etti:

“Beşkavak Köyü’nde tamamen geleneksel yöntemlerle üretime geçiyoruz. Derneğin 2,5 dönümlük alanı var. Keçi sütüyle deri peyniri, karında tereyağı üreteceğiz.”

GÜNLÜK KONAKLAMA

“Salamura keçi peyniri, kökez yoğurdunu tüm Türkiye’ye tanıtmak istiyoruz. Köyün bulunduğu alana özel hazırlanmış yönlendirme levhaları koyacağız. Hatta köy evlerinde günlük ağırlamalar yapacağız. Peynir, tereyağı almaya gelen misafirimiz köy evinde kalacak, doğal yaşamı görecek.”

FİZİKİ YAPI GELİŞECEK

Beşkavak Köyü’nün ekoturizm için özel olarak hazırlandığını belirten Korkmaz, “Köyümüzde yaklaşık 300 nüfus var. Hepsi ile görüştük. Köyün fiziksel durumunu da geliştiriyoruz. Ahırlar, sokaklar temizleniyor. Fiziki yapıyı turizm niteliğine uygun hale getiriyoruz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive