EkonomiManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ hayvancılık çalışmaları- YEM SORUNUNU ÇÖZME ÇABASI (Alternatif Kaba Yem – Mera Araştırma Projesi)

6 ay ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) hayvancılık alanında yürüttüğü projelere bir yenisini daha ekledi. Gerek ülkemizde gerek böl-ge ve ilimizdeki hayvancılık seKtörünün en temel yapısal sorunlarından biri olan yem problemini çözmek için, MAKÜ ekipleri sahada akademik bir çalışma başlattı.

Bilindiği gibi; yem maliyetleri üreticinin, çiftçinin önündeki en büyük engellerden, girdi maliyetlerinden biri… Özellikle de geçtiğimiz sene Ağustos ayında baş gösteren dolar- krizi,  dışa bağımlı olduğumuz yem sektörüne bir hayli darbe vururken, artan yem fiyatları üreticiyi zor durumda bırakmaya devam ediyor…

“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” pojesi kapsamında hayvancılık alarnında kapsamlı faaliyetler başlatan MAKÜ yönetimi, yem sorununu çözüm bulmak için de çalışmalar başlattı. ‘‘Alternatif Kaba Yem – Mera Araştırma Projesi” ile üniversite çiftliğine kurulan ve faaliyete geçen ‘Hasılmatik’ incelenerek cihazın çalışma prensibi, kullanımı ve üretim verileri ile ilgili olarak Prof. Dr. Şenol Güzel tarafından bilgilendirme yapıldı. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) arazilerine ekimi yapılan arpa ve tritikale varyeteleri ile korunga, aspir, ayçiçeği bitkilerinin durumları da yerinde incelendi. MAKÜ’den yapılan açıklamada konu hakkında şu bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı:

“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” temalı proje çalışmaları kapsamında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 2016 yılında Hayvancılık alanında pilot üniversite olarak seçilen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde bu alanda çalışmalar hızla devam ediyor. Hazırlanan projeler çerçevesinde ‘‘Alternatif Kaba Yem – Mera Araştırma Projesi” isimli projede belirlenen hedeflere yönelik önemli çalışmalara başlandı.

Bu kapsamda, proje sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Hıdır Gümüş ve proje ekibi Prof. Dr. Fatma Karakaş Oğuz, Prof. Dr. M. Numan Oğuz, Dr. Öğr. Üyesi K. Emre Buğdaycı ve Araş. Gör Dr. Eren Kuter proje ile ilgili olarak Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şenol Güzel eşliğinde yerinde incelemelerde bulundu.

Proje kapsamında üniversite çiftliğine kurulan ve faaliyete geçen ‘Hasılmatik’ incelenerek cihazın çalışma prensibi, kullanımı ve üretim verileri ile ilgili olarak Prof. Dr. Şenol Güzel tarafından bilgilendirme yapıldı. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) arazilerine ekimi yapılan arpa ve tritikale varyeteleri ile korunga, aspir, ayçiçeği bitkilerinin durumları da yerinde incelendi.

Büyük bir heyecanla beklenen sondaj işlemlerinde suya ulaşılması mutlulukla karşılandı. Yürütücülüğünü Dr. Öğretim Üyesi K. Emre Buğdaycı’nın yaptığı, çalışma ekibinde MAKÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim elemanlarının yanı sıra Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nden başta Prof. Dr. Mevlüt Türk olmak üzere öğretim elemanlarının da yer aldığı Mera Projesi’nde mera ıslahı ve besi çalışmalarının suya ulaşılan bölgede gerçekleştirileceği belirtildi ve bu bölgede incelemeler yapıldı.

Farklı bilim disiplinlerini içeren ‘‘Alternatif Kaba Yem – Mera Araştırma Projesi’’ kapsamında kaba yem kalite analiz laboratuvarının yakın zamanda hizmete geçeceği bildirildi. Dr. Öğr. Üyesi Siğnem Öney Birol tarafından yürütülen yöreye uygun tritikale varyetesi üretilmesi, Prof. Dr. Hasan Genç tarafından yürütülen Lathyrus çalışmaları ve Doç. Dr. Rıza Akgül ile Dr. Öğr. Üyesi Füsun Akgül tarafından yürütülmekte olan Sprilinuna çalışmaları hakkında da ileriki dönemlerde bilgilendirme yapılacağı belirtildi.”

Kodlama : SadeMedia Interactive