ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ, hayvancılık birikimini Balkan coğrafyasına taşıyor

1 sene ago

MAKÜ’nün ‘Balkan açılımı’ olgunlaşıyor, büyüyor

Sırbistan Sancak bölgesi Yeni Pazar’da iş birliği 

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) Balkan coğrafyasına yönelik adımları, somut iş birlikleri olgunlaşarak, güçlenerek devam ediyor. MAKÜ yönetiminin Balkan açılımında en önemli, stratejik yerlerden biri de Sırbistan’ın Novi Pazar bölgesi…

MAKÜ, Burdur ve bölgesinde ihtisaslaşmaya çalıştığı, misyon edindiği hayvancılık sektöründe; geldiği noktayı, tecrübelerini, birikimini Yeni Pazar, Sancak bölgesine aktarıyor.

MAKÜ Rektörü Prof. Adem Korkmaz, geçtiğimiz hafta sonu Pazar günü MAKÜ Yerleşkesi’nde gerçekleşen 2 Bakanlı Teknokent binası ve yeni Kütüphane açılışlarının hemen ardından haftaya Sırbistan gezisiyle, Sancak bölgesi temaslarıyla başladı.

MAKÜ heyeti Yeni Pazar’da gıda, tarım ve hayvancılık konularında düzenlenen Çalıştay’a katıldı. Sırbistan Yeni Pazar’da hayvancılık alanında iş birliği imkânları değerlendirildi.

MAKÜ’nün gönül coğrafyasında Yeni Pazar ile iş birliği girişimleri meyvelerini vermeye başladı. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile Novi Pazar Üniversitesi, Novi Pazar Belediyesi ve Sjenica Belediyesi ile Gıda-Tarım ve Hayvancılık alanında iş birliği protokolü imza altına alındı.

Bu gelişmeyi, müjdeli haberi Rektör Korkmaz twitter hesabından şu ifadelerle paylaştı: “Gönül coğrafyamızdaki 3 yıllık çalışmamızı somutlaştırdık. Novi Pazar Üniversitesi, Novi Pazar Belediyesi ve Sjenica Belediyesi ile Gıda-Tarım ve Hayvancılık alanında İşbirliği protokolünü imzaladık. Hayırlı olsun inşallah…”

Sancak bölgesindeki İş Birliği Protokolü ve Proje Ofisi açılışının ardından ‘gıda, tarım ve hayvancılık alanlarındaki sorunlar ve çözüm önerileri’ üzerine oldukça verimli bir Çalıştay gerçekleştirildi, sonuç bildirgesi imzalandı.

“Ecdad yadigarı bu bölgeye hizmet vermek çok değerli” paylaşımında bulunan Rektör Korkmaz, Yeni Pazar’da MAKÜ’den gelecek akademisyenlerin rahatça çalışmalarına imkan sağlayacak Uygulama Projeleri Ofisi için, Novi Pazar Üniversitesi içerisinde bu ofisi tahsis eden Rektör Kostic’e de teşekkür etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive