ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ, bilim başarılarıyla da gündemde (Ahmet Çiçek, ‘Üstün Başarılı Bilim İnsanı’ seçildi)

1 sene ago

2006 yılında ilimizde kurulan, 12 yıllık sürede pek çok başarıya imza atan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bilim başarılarıyla, bünyesindeki akademisyenlerin bilimsel araştırmalarıyla da adından sıkça bahsettiriyor…

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Çiçek, 2018 Yılı Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (GEBİP) ödülünü kazandı. Çiçek ödülünü önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alacak.

Ahmet Çiçek, DHA’ya yaptığı açıklamada; TÜBA- GEBİP Ödüllerinin, Doğa, mühendislik, sağlık bilimleri ile sosyal bilimler alanlarında çalışan üstün başarılı genç bilim insanlarını, bilimsel çalışmalarını Türkiye’de sürdürmeleri, kendi çalışma gruplarını oluşturmaları, Türkiye kaynaklı uluslararası düzeyde nitelikli proje ve yayınlarını ödüllendirme ve teşvik amacıyla 2001 yılından beri verildiğini belirtti.

Çiçek, oldukça ilgi gören program kapsamında, ödül sahiplerine 3 yıl boyunca her yıl 20 bin liralık mali desteğin yanında, tez aşamasındaki doktora öğrencileri için de ayrıca her yıl 6 bin liralık ek destek ve akademi üyelerince danışmanlık ile uluslararası bilimsel etkinliklere katılım desteği de sağlandığını kaydetti.

Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, TÜBA-GEBİP ödülleri ile ilgili olarak; “üstün bilimsel başarıların ödüllendirilmesi, dünyada bilim akademilerin en önemli işlevlerindendir. 2018 yılında titiz bir değerlendirme süreci sonunda Akademi Konseyi’miz tarafından 23 farklı üniversiteden 37 üstün başarılı genç bilim insanı TÜBA-GEBİP Ödülü’ne layık görüldü.

İkisi Telif Eser Ödülü, biri Halil İnalcık Özel Ödülü ve dördü Kayda Değer Eser Ödülü olmak üzere yedi Türkçe Bilimsel Telif eser de TÜBA-TESEP Ödülü’ne layık görüldü. Bu yıl, dört Uluslararası Akademi Ödülüyle birlikte toplam 48 ödül vermiş olacağız. Böylece TÜBA-GEBİP Ödülü kazanan üstün başarılı genç bilim insanı sayısı toplamda 480’e, ödüllendirilen eser sayısı 196’ya; Uluslararası Akademi Ödülü sayısı 13’e, toplam ödül sayısı da 689’a yükseldi.

Bilim dünyasında özel ve saygın bir konuma sahip olan 2018 yılı TÜBA Uluslararası Akademi, GEBİP ve TESEP ödülleri, bu yıl da Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen törenle sahiplerine verilecek.  Ödül kazanan tüm bilim insanlarını kutluyor, ödüllendirme sürecine katkı sağlayan Akademi üyelerimiz, bilim insanları ve çalışanlarımız ile ulusal ve uluslararası paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yüksek himayeleri için de Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı arz ediyorum” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive