EğitimKültürManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ, Akif’in adını her yerde gururla taşıyor

3 sene ago

 

Vatan Şairi, Türk Edebiyatının sembol isimlerinden, İstiklal Marşı’nı yazan, büyük dava ve fikir adamı Mehmet Akif Ersoy, bilindiği gibi; Burdur için çok ayrıcalıklı bir isim… Çünkü; Burdur’da 2006’dan bu yana onun adının gururla taşıyan bir Üniversite var…

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, 11 yıllık süreçte yakaladığı gelişme, büyüme ivmesi, kente sağladağı ekonomik, sosyal ve kültürel katkıların yanısıra ismiyle de özel, müstesna bir yere sahip.

Akif ismi Üniversite’ye, Burdur’a çok şeyler katmaya devam ediyor. Her fırsatta vurguladığımız gibi; “Akif-Burdur” ilişkisi Burdur’un tanıtımı için de büyük bir fırsat. “Akif-Burdur-Üniversite” bağlantılarını güçlendirecek, Akif’i Burdur’la, MAKÜ ile özdeşleştirecek daha büyük ölçekli, içerikli çalışmalara, projelere ihtiyacımız var… Akif’in vefat yıldönümü 27 Aralık, İstiklal Marşımızın TBMM’de kabulü 12 Mart tarihleri Mehmet Akif’in anlatmak için fırsatlar olsa da; Burdur’un bu tür organizasyonları çok daha üst bir çıtaya hatta uluslararası bir zemine taşıması gerekiyor.

Bu noktada; iki yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Burdur’da MAKÜ’nün düzenlemiş olduğu İstiklal Marşı’nın kabulünün 95. yıldönümü dolayısıyla 11 Mart 2016 tarihinde gerçekleşen “1. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri” önemli bir adımdı…

MAKÜ yönetiminin ve Rektör Adem Korkmaz’ın Akif’le ilgili etkinlikleri daha bir üst düzeye taşıma girişimleri devam ediyor. Akif’le ilgili yurt için ve yurt dışındaki sempozyum, çalıştay, konferans ve benzeri etkinliklere katılarak aktif destek veren MAKÜ yönetimi, İstanbul’da örnek bir çalışma gerçekleştirdi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Bağcılar Belediyesi işbirliği ile Mehmet Akif Ersoy Çalıştayı düzenlendi. Çalıştay Öncesi Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’yı makamında ziyaret etti. Ziyarette Başkan Çağırıcı Mehmet Akif Ersoy konusunda her türlü işbirliğine hazır olduklarını ve Belediye olarak üzerlerine düşen bütün görevi layıkıyla yerine getireceklerini söyledi. Ziyarette Rektör Korkmaz Bağcılar Belediye Başkanı Çağırıcı’ya MAKÜ anmalığı hediye etti.

Ziyaretin ardından çalıştaya geçildi.  İlk kez düzenlenen ve 2 oturum halinde yapılan çalıştayın ilk oturumunda Mehmet Akif Ersoy ile ilgili yapılan araştırmalar değerlendirildi. 2. Oturumda ise bu yıl 2. si düzenlenecek olan Mehmet Akif Ersoy Bilim Kültür ve Sanat Ödülleri ile Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu hakkında görüş ve önerilerin değerlendirmesi yapıldı.

Bağcılar Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi’nde yapılan Çalıştaya; Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kılınç, Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Himmet Büke, Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon, Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk, Yazar Beşir Ayvazoğlu, Yazar Mehmet Doğan, Araştırmacı Mehmet Rüyan Soydan, Sebilürreşat Dergisi Sahibi Fatih Bayhan, Akademisyen Prof. Dr. Mustafa İsmet Uzun, İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Yazar İbrahim Öztürkçü, Akademisyen Prof. Dr. Cafer Arabacı, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Gökçek ve Araştırmacı Ömer Hakan Özalp katıldı.

Mehmet Akif Ersoy hakkında çalışmalar yapan önemli isimlerin katıldığı çalıştayda konuşan Rektör Korkmaz, Mehmet Akif Ersoy ile ilgili çalışma yapan araştırmacılarla bir arada olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin bugüne kadar Mehmet Akif ile ilgili yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Daha fazla işbirliği ve görüş alışverişi gerektiğinin altını çizen Rektör Korkmaz, Bağcılar Belediyesi ile böyle bir çalışma yapmanın mutluluk verdiğini ve Türkiye’de Mehmet Akif ile ilgili yapılan bütün çalışmaların merkezinin Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin olması gerektiğini belirtti.

Çalıştayda, katılımcılar; “Böyle bir çalıştayın İstiklal Şairimizin adını aldığı Üniversitenin bünyesinde yapılmış olması, O’nun aziz hatırasına sahip çıkılması gelecek adına bizleri daha da ümitlendirmiştir. Bu anlamlı çalışmada bizler üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız. İştişare  eden mahrum kalmaz, istişaresiz her iş mahrumiyettir. Kur’an ahlaklı şair, edip, üstad, Mehmet Akif için “ahlaklı ve erdemli” insanların “kaygı ve dert sahibi” olanlarla bir araya gelmeleri yeni bir medeniyet örgüsü için umuttur” dediler.

Çalıştayın sonunda Mehmet Akif’le ilgili tüm çalışmaların MAKÜ bünyesinde toplanması gerektiği konusunda görüş birliğine varılarak, yılda en az iki defa yapılmasının kararlaştırıldığı çalıştay, Rektör Korkmaz tarafından katılımcılara katılım belgesi, MAKÜ Anmalığı ve çeşitli hediyelerin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Kodlama : SadeMedia Interactive