EğitimGündemManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ AİLESİ BÜYÜYOR

7 ay ago

2006 yılında kurulan 13 yıllık süreçte pek çok alanda gelişmeler, ilerlemeler kaydeden Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) büyüdüğünün en önemli göstergelerinden biri de; akademik personel sayıları. MAKÜ’de her geçen gün artan profesör, doçent, öğretim üyeleri sayıları MAKÜ’nün gelişme ivmesini doğruluyor.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) 2019 – 2020 yılında Akademik aşama kaydeden 23 Profesör, 33 Doçent ve 71 Dr. Öğretim Üyesi için ‘Biniş Giyme Töreni’ düzenlendi.

Törene, Garnizon Komutanı Piyade Albay Cenk Baburşah, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Özkan Gürdoğan, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz,  İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, MAKÜ Yönetimi, Akademik ve İdari Personel ve aileleri katıldı.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında akademik aşama kaydederek unvan alan öğretim üyelerinin ‘Biniş Giyme Töreni’ ve yılında akademik teşvikten tam puan alan akademik personelin ‘Ödül Töreni, Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören Prof. Dr. Esra Dalkıran yönetiminde hazırlanan MAKÜ Akademik Oda Orkestrasının konseri ile devam etti.

Törende açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz yaptı. MAKÜ’nün gurur günü olduğuna vurgu yapan Rektör Korkmaz; “Bir gurur gününde daha tekrar bir aradayız. Son 1,5 yılda üniversitemizde akademik yükselme payesini almış üniversitemizin de kadro ihdaslarını almış 23 Profesör, 33 Doçent ve 71 Doktor Öğretim Üyesi bugün binişlerini giyecekler. Akademik teşvik değerlendirmesinde ilk üç değerlendiremeye girenlere de ödüllerini vereceğiz. Çalışanları emek verenleri hatırlamak, takdir etmek bu çalışmaların hızlanması ve nitelikli olması bakımından, şehir ile Üniversitenin birleşmesi noktasında önemli olduğunu düşünüyorum. 951 akademik personel, 750 idari personel üniversitede gece gündüz çalış- maktadır. 2000 kişilik dev bir hizmet ordusuyla 2006 yılında kurulmuş veya yeni kurulmuş gibi değil de 15 yaşına gelmiş genç bir üniversite olduğumuzu özellikle ifade ediyorum. 1000 öğretim üyesinin şehri değiştireceğini ihva etmiştim. 2020’nin ilk çeyreğinde 1000’i geçeceğimiz açıktır.” diye konuştu.

‘Barış Pınarı Harekâtı’na da gönderme yapan Rektör Korkmaz; “Şu an ordumuz sınır dışında konuşlanmış durumda. Vatanımızın bölünmez bütünlüğünü korumak için Mehmetçiğimiz eli tetikte bekliyor, bir güvenlik mücadelesi yürütülüyor. Mücadelemizi bilim, ekonomi, sanayi, toplamsal gelişim gibi diğer ayaklarla beslersek gelecekten umutlu olabiliriz diye düşünüyorum. İşte üniversitelerin misyonları da budur. Tüm üniversitelerin sorumlulukları var. MAKÜ’de kendine düşen sorumluluğu özgüvenle bu bilinci yerine getirdiğini belirtmek istiyorum. Bunu sadece motivasyon olarak değil, öğretim üyelerimiz ve idari personelimizin çalışma azmine şahit olan biri olarak görüyorum. MAKÜ’de yaklaşık 35 bin öğrencimiz eğitim görüyor. MAKÜ akademik çalışmalarla Türkiye’de son yıllarda önemli bir ivme elde etmiş ve bu da artık ulusal düzeylerdeki göstergelere yansımaya devam ediyor. Öğretim görevlilerimiz bölgesel kalkınma odaklı projemiz ile köylerde, okullarda gece gündüz çalışmalarını sürdürüyorlar. Burdur’un tüm köylerini tek tek atlamaksızın eğitim süreçlerine dahil ediyorlar. Akademisyenlerimiz bilimsel çalışmalarına devam ediyorlar. MAKÜ’nün toplumsal sorumluluk akademik ve Ar-Ge anlamında önemli çalışmalar yaptığını söyleyebiliriz. YÖK bir karne yayımladı. 5 ana başlıkta kategorilerde sıralamalar yaptı. 128 Devlet Üniversitesi arasında araştırma geliştirme karnesinde üniversitemiz 2. sırada. Desteklenmiş Ar-Ge nitelikli projede 10. sırada. Uluslararasılaşmada öğrenci ve öğretim hareketliliğinde ise 6. sıradayız. Toplumsal katkıda üniversitemizin projeleri ile 2. sıradayız. Kariyer merkezimiz ile 3. sıradayız. Bütçe dışı fonlar bakımından 1.sırada yer alıyoruz ve bu payda Ar-Ge oldukça başı çekiyor. Bu şeffaf bir karnedir. Her yıl stratejik temalar ve yönelimleri belirlemeye çalışıyoruz. Geleceği tasarlamak açısından bu çok önemli. TÜMA olarak Türkiye’deki üniversitelerdeki memnuniyet sıralamasında ise 2018 yılında tüm kategoride ilk 20’de yer alıyoruz. Kurumsal memnuniyette ise 6. Sıradayız. Bu başarıları şuna bağlamak gerekiyor. Akademik bir ekosistem inşa etmek önemlidir. Akademik sistemde akademisyenler burada olmaktan mutluysa o zaman başarılar da birlikte geliyor. Üniversitemizin hassas olduğu diğer bir konu ise akademisyenlerin mutluluğudur ve adil bir yönetim şeklidir. Politik süreçlere dahil olmayı doğru bulmuyoruz, bunun yerine sisteme katkı vermeyi istiyoruz.

Bu tablo bizim gurur tablomuz, bölgesinde yaptığı çalış- malarla hem bölgesine, hem de ülkesine ve ulusana anlamlı çıktılar vereceği, üreteceği modellerle de ülke kalkınmasına ciddi katkılar vereceğine inanıyorum. Mücadelemizin her saf- hada devam ettiğini bilgi ve bilim aşamasının açık ara önde olması gerektiğini biliyoruz. Biz bu ülkede yaşıyoruz ve güçlü olmazsanız yaşam hakkınız olmuyor. Bu bilinçle unvanlarını almış cübbelerini giyecek olan öğretim görevlilerimizi tekrar kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.” ifadelerini kul- landı. Açılış konuşmasının ardından tören, akademik aşama kaydeden öğretim üyeleri için biniş giyme töreni ile devam etti. Öğretim üyelerine binişleri Rektör Prof. Dr. Adem Kork- maz tarafından giydirildi.

Program, Akademik Teşvikten Değerlendirmesinde tam puan alan akademik personelin ‘Ödül Töreni’ ile devam etti. Akademik teşvikte tam puan alan öğretim üyelerine ödülleri Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Garnizon Komutanı Piyade Albay Cenk Baburşah, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Özkan Gürdoğan, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık tarafından verildi.

Ödüllerin ardından tören biniş giyen ve akademik teşvik ödülü alan öğretim üyelerinin hatıra fotoğrafı çekilmesi ve kokteyl ile son buldu.

Kodlama : SadeMedia Interactive