ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ 12 YAŞINDA

2 sene ago

Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’un adını taşıyan 2006 yılında Burdur’da kurulan MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ 12 yaşında… 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5467 sayılı kanunla kurulan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi kısa adıyla MAKÜ, geride bıraktığımız 12 yıllık süreçte pek çok alanda kaydettiği gelişme çizgisi, büyüme ivmesiyle Burdur’un yükselen değeri, il’in lokomotif kuruluşu haline geldi. Ekonomik, sosyal, kültürel katkılarıyla, MAKÜ Burdur’da son 12 yıla damgasını vuran kurum oldu.

MAKÜ’NÜN TARİHÇESİ

Hatırlanacağı gibi; Burdur’a üniversite beklentisi 1990’lı, 2000’li yılların yerel gündeminden en önemli, en öne çıkan konu başlığı idi… Burdurlular, büyük bir sevda ile bekledikleri üniversite yatırımına, bundan 12 yıl önce 2006 yılı Mart ayı içersinde kavuştu…

2006 yılının ilk aylarında AK Parti iktidarının Anadolu’da yeni üniversiteler açma kararı, başlatılan teknik ve hukuki hazırlıkların ardından, içersinde ilimizin de bulunduğu 15 yeni üniversite açılması kanun teklifi tasarısı TBMM’ye sevk edildi. 1 Mart 2016 tarihinde 5467 sayılı kanunla kurulan 15 yeni üniversiteden biri Burdur’daki Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) oldu.

Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Hükümetin yeni kurulan üniversitelerde Rektör atamalarında yaşadıkları sorun, anlaşmazlık nedeniyle 15 yeni üniversitenin resmi, tüzel kişiliklerini kazanması 17 Mart 2016 tarihinde gerçekleşti. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi de 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5467 sayılı kanunla kuruldu. Bu kanunla, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’ne bağlı olan; Burdur Eğitim Fakültesi, Burdur Sağlık Yüksekokulu, Burdur Meslek Yüksekokulu, Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu, Gölhisar Meslek Yüksekokulu, Bucak Emin Gülmez Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Ağlasun Meslek Yüksekokulu ile Antalya Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı olan Burdur Veteriner Fakültesi, kurulan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne devredildi. Fen-Edebiyat Fakültesi MAKÜ ile birlikte kurulan üçüncü Fakülte oldu.

53 YILLIK BİRİKİM

Burdur’da yüksek öğretim, üniversite hayatının geçmişi ise; 2006’da MAKÜ kurulmadan önce ki 40 yıla, 1965 senesine uzanıyor. Burdur’da yüksek öğrenimin köklü bir geçmişi, 53 yıllık alt yapısı var… 1965 yılında “Burdur Kız Öğretmen Okulu” adıyla eğitim öğretime başlayan daha sonra Burdur Eğitim Fakültesi’ne dönüşen akademik birim Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin temelini, çekirdeğini oluşturdu. Burdur’daki Öğretmen Okulu 1977-1978 öğretim yılında iki yıllık Eğitim Enstitüsü’ne dönüştürüldü. 20 Temmuz 1982 tarihinde ise Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlanarak, Eğitim Yüksekokulu adını aldı, 1989-

1990 öğretim yılından itibaren öğretim süresi dört yıla çıkarıldı. Eğitim Yüksekokulu, Burdur Eğitim Fakültesi adını alarak 3837 sayılı yasa ile kurulan Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlandı. Sınıf Öğretmenliği bölümü ile eğitim serüvenine başlayan daha sonra başka yeni bölümlerle gelişen Eğitim Fakültesi, MAKÜ’nün amiral gemisi olurken, bir diğer öne çıkan akademik kurum da Burdur Veteriner Fakültesi oldu. 3837 sayılı kanunla 3 Temmuz 1992 tarihinde Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Burdur Veteriner Fakültesi, 2006 yılına gelindiğinde kurulan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ikinci önemli parçası oldu.

MAKÜ, BURDUR’DA GELİŞMENİN SEMBOLÜ OLDU

Ve; gelelim günümüze 12 yıllık süreçte MAKÜ, öğrenci sayılarından tutun, yeni açılan Fakülteler, bölümler, sürekli artış gösteren akademik, idari personel sayılarıyla, bütçe büyüklüğüyle, her yıl artış gösteren yatırım rakamlarıyla Burdur’da gelişimin, ilerlemenin, kalkınmanın adı, sembolü oldu.

11 FAKÜLTE, 32 BİN’LERE ULAŞAN ÖĞRENCİ SAYISI, 874 AKADEMİK PERSONEL

Başlangıçta 2006’daki 3 Fakülteye, 12 yıllık sürede 8 yeni Fakülte daha eklendi. MAKÜ bünyesinde 11 Fakülte faaliyet gösteriyor. 170’i aşan bölüm-program sayısı, 32 bin’lere ulaşan toplam öğrenci sayısı, 874 akademik personeli, artan idari personel sayıları ile birlikte Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi büyük bir aile…

500 BİN LİRALIK BAŞLANGIÇ BÜTÇESİNDEN 145 MİLYON LİRALIK BÜTÇE BÜYÜKLÜĞÜNE…

2006’daki 500 bin liralık başlangıç bütçesinden, bugün gelinen noktada 2018 yılı itibariyla 145 milyon lira’ya ulaşan bütçe büyüklüğü, Örtülü mevkiinde İstiklâl Yerleşkesinde ise; yükselen binalar, adeta yeniden kurulan, yükselen bir şehir var… MAKÜ’nün başta fiziki yatırımlar olmak üzere gerçekleştirdiği atılımlarda, bütçenin, ayrılan payların, gönderilen ödeneklerin büyük rolü var… 2018 bütçesi içersinde MAKÜ’deki yatırımlarda kullanılmak üzere Hazine Yardımı olarak da 114 milyon 498 bin TL ayrıldı. Bu rakamlar, MAKÜ’nün nasıl büyüdüğünü, gelişme ivmesini net bir şekilde doğruluyor, ortaya koyuyor.

ÖĞRENCİ MERKEZLİ ÜNİVERSİTE HEDEFİ

MAKÜ, eğitimden sağlığa, tarımdan hayvancılığa, mühendislikten temel bilimlere kadar uzanan geniş bir yelpazede yüksek teknoloji altyapısı ve nitelikli akademik-idari kadrosuyla sağladığı eğitim ve araştırma faaliyetlerinin yanı sıra sosyal ve kültürel zenginlikleri ile de öğrencilerine mutlu bir yaşam alanı sunmayı amaçlıyor. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, öğrencilerin bilgi ve beceri düzeyleri yüksek, girişimcilik ve proje üretme kültürüne sahip bireyler olarak yetiştirmeyi amaçlayan ders programlarıyla, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif amaçlarla kurulmuş öğrenci topluluklarıyla, öğrenci merkezli bir üniversite olmayı hedefliyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive