"Mayıs 1919 Kurtuluştan Cumhuriyetin 100’üne Müzikal Bir Yolculuk" teması altındaki konser MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda gerçekleştirildi. Konsere Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Adalet Komisyonu Başkanı Musa Talih, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve ekibi, akademisyenler, öğrenciler ve Burdur halkı katıldı.

Bucak İkiye Bölündü: Bu Kadar Olur mu? Bucak İkiye Bölündü: Bu Kadar Olur mu?

D S C1801

Konsere, Prof. Dr. Zeki Nacakçı yönetimindeki Müzik Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Akademik Orkestrası eşlik etti. Oda müziği formatında seslendirilen türküler ve dans gösterileri, izleyicilerden büyük beğeni topladı. Özellikle Mehmet Akif Ersoy’a ait Prof. Dr. Zeki Nacakçı tarafından bestelenen “Uyan” ve Prof. Dr. Alaattin Canbay tarafından bestelenen “Cenk” şiirleri büyük alkış aldı. Orkestranın başarılı performansıyla birlikte, Türk müziğinin zengin mirası ve Cumhuriyet döneminin önemli eserleri dinleyicilere sunuldu.

D S C1842

Müzikal bir şölenin yaşatıldığı etkinlikte, Türk müziğinin derinliklerine yolculuk yaparak, Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren geçen 100 yılın müzikal izleri izleyicilere aktarıldı. Kültürel bir birikimi ve sanatsal değeri yansıtan konser, Burdur'un müzikal canlılığına ve sanatsal etkinliklere verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi. Ayrıca ilk kez yapılan bir uygulama ile konserde karekod uygulaması sayesinde izleyicilerden gere dönütler alındı.

Kaynak: MAKÜ Basın