Burdur’un uzun yıllar büyük bir özlemle beklediği, bundan 15 yıl önce kavuştuğumuz Milli Şair’imiz Mehmet Akif’in ismini de gururla taşıyan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), bugün 15’nci yaşına giriyor. 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5467 sayılı kanunla Burdur’da kurulan, “Burdur’un yükselen değeri MAKÜ” 14 seneyi geride bırakırken, Burdur’un trafik plaka numarası 15’e, 15. yılına adım atıyor.

“Son 15 yılda Burdur’da neler değişti?” diye bir soru yöneltildiğinde, herhalde hemen hemen toplumun tüm kesimleri ittifakla, “Üniversite – MAKÜ, Üniversite’nin Burdur’a kurulması” cevabını verir. Çünkü; MAKÜ, Burdur’a çok şey kattı, katmaya da devam ediyor… MAKÜ, adeta; Burdur’un son 15 yılına damga vuran, ‘öncü kurum, gelişmenin, ilerlemenin, kalkınmanın sembolü, ekonomik, sosyal, kültürel katkılarıyla ilimizin lokomotif kuruluşu’ haline geldi.

MAKÜ’nün kuruluşu

2006 yılının ilk aylarında AK Parti iktidarının ülkemizde yeni üniversiteler açma kararlılığı ile başlatılan teknik ve hukuki hazırlıkların ardından, içersinde ilimizin de bulunduğu 15 yeni üniversite açılması kanun teklifi tasarısı TBMM’ye sevk edildi. 1 Mart 2016 tarihinde 5467 sayılı kanunla kurulan 15 yeni üniversite’den biri Burdur’daki Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) oldu.

Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Hükümet’in yeni kurulan üniversitelerde Rektör atamalarında yaşadıkları sorunlar nedeniyle 15 yeni üniversite’nin resmi, tüzel kişiliklerini kazanması 17 Mart 2006 tarihinde gerçekleşti. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi de 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5467 sayılı kanunla Burdur’da kurulmuş oldu.

15 yıl önceki rakamlar ile bugünün tablosu

Ve; o günden bu yana 15 yılda MAKÜ, pek çok alanda atılımlar, hamleler gerçekleştirdi. 15 sene önceki kuruluş rakamları ile bugünkü tabloya baktığımızda, MAKÜ’nün kat ettiği mesafeyi, geldiği noktayı çok daha iyi, net bir şekilde anlayabiliyoruz.

3 Fakülte’den 12 Fakülte’ye, 5 Yüksekokul, 13 Meslek Yüksekokulu’na çıkan büyük bir aile MAKÜ

2006 yılında 3 Fakülte ile (Eğitim Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve yeni kurulan Fen- Edebiyat Fakültesi) akademik hayata başlangıç yapan MAKÜ’ye, aradan geçen bu 15 yıllık sürede 9 yeni Fakülte daha eklendi. MAKÜ bünyesinde 12 Fakülte faaliyet gösteriyor. (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik -Mimarlık Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Bucak İşletme Fakül- tesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Bucak Teknoloji Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi) Fakültelerin yanı sıra Yüksekokulları (5 Yükse- kokul), Meslek Yüksekokulları (13 MYO), Araştırma Merkezleri (26 Araştırma Merkezi), Koordinatörlükleriyle (11 Koordinatörlük), 1 Konservatuarı ile 35 bin’i aşan öğrenci sayısıyla, 1000’le varan akademik personeli, sürekli artış gösteren idari ve yardımcı personel sayıları ile birlikte, bugün Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) artık büyük bir aile, Burdur’un önde gelen marka değeri…

Başlangıçta 500 bin lira’lık bütçe büyüklüğü’nden bugün 275 milyon lira’lık bütçe’ye ulaşan MAKÜ

Başlangıç’ta 500 bin liralık bütçeye sahip MAKÜ, bugün gelinen noktada 275 milyon lira’lık bütçe’ye ulaştı. Bütçe’nin yanı sıra ek ödenekler, özel teşvikler (hayvancılık projesi), farklı iş birlikleri (Spor Toto destekli spor projeleri- Stadyum ve Otel) ile pek çok yatırımı hayata geçiren MAKÜ, Burdur’un gelişim simgesine dönüştü.

Burdur’da yüksek öğrenimde 56 yıllık büyük birikim

MAKÜ’nün yakaladığı bu başarı ivmesinde, Burdur’un Üniversite kurulmadan önceki tecrübe- lerini, geçmişi de hatırlamak gerek… Burdur’da yüksek öğretim, üniversite hayatının geçmişi ise; 2006’da MAKÜ’nün kuruluşundaki önceki 40 yıla, 1965 senesine uzanıyor. Burdur’da yüksek öğrenimin köklü bir geçmişi, 56 yıla dayanan alt yapısı var…1965 yılında “Burdur Kız Öğretmen Okulu” adıyla eğitim öğretime başlayan daha sonra Burdur Eğitim Fakültesi’ne dönüşen akademik birim, günümüzde de Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin temelini oluşturmaya devam ediyor.

Burdur’daki Öğretmen Okulu 1977-1978 öğretim yılında iki yıllık Eğitim Enstitüsü’ne dönüştü- rüldü. 20 Temmuz 1982 tarihinde ise Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlanarak, Eğitim Yüksekokulu adını aldı, 1989- 1990 öğretim yılından itibaren öğretim süresi dört yıla çıkarıldı. Eğitim Yüksekokulu, Burdur Eğitim Fakültesi adını alarak 3837 sayılı yasa ile kurulan Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlandı. Sınıf Öğretmenliği bölümü ile eğitim serüvenine başlayan daha sonra başka yeni bölümlerle gelişen Eğitim Fakültesi, MAKÜ’nün amiral gemisi olurken, bir diğer öne çıkan akademik kurum da Burdur Veteriner Fakültesi oldu. 3837sayılı kanunla 3 Temmuz 1992 tarihinde Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Burdur Veteriner Fakültesi, 2006 yılına gelin- diğinde kurulan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ikinci önemli parçası olurken, günümüzde de MAKÜ’nün en öne çıkan birimlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Eğitim Fakültesi ile Veteriner Fakültesi’ne Fen- Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Bucak İşletme Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Bucak Teknoloji Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi eklenmiş durumda.

Rektör Korkmaz’ın öncülüğünde yeni projeler, yeni atılımlar

İki dönemdir Rektörlük görevini üstlenen Prof. Dr. Adem Korkmaz liderliğinde, atılımlarını sürdüren MAKÜ, son zamanlarda iki alanda, bölgesel kalkınma hayvancılık misyon projesi ve spor- turizm (Stadyum, Lavanta Tepesi Oteli) yatırımlarıyla öne çıkıyor.

Pandemi döneminde MAKÜ

Ve; pandemi süreci… Bütün dünyada ve ülkemizde, korona salgın vakaları, pandemi ortamı, eğitimi, üniversiteleri de çok olumsuz etkiledi. Bütün üniversitelerde olduğu gibi, koronavirüs tehdi- dinden dolayı eğitim’de dijitalleşme’ye, uzak’tan eğitime geçildi. MAKÜ, bu yeni süreci hemen hayata geçiren üniversitelerden biri olurken, uzak’tan eğitim başarısının yanı sıra, sonbahar’dan sonra, Mart ayı öncesinde Türkiye’deki kontrollü normalleşme dönemi hazırlıklarında, yüz yüze eğitime geçiş anlamında, en cesur adım atan üniversitelerden biri oldu. Salgınla mücadele döneminde bir yandan uzak’tan eğitim çalışmalarını sürdüren MAKÜ, bir yandan da hibrit modele geçiş, uzak’tan eğitimin yanı sıra yüz yüze eğitim için de çalışmalar gerçekleştirdi. Özellikle uygulamalı alanlarda yüz yüze eğitime en erken geçen üniversitelerden biri olan MAKÜ, 2021 bahar döneminde de uygulamalı alanlarda yüz yüze eğitimin önüne geçen kararı alırken, il genelinde 6 bin civarında üniversite öğrencisinin yüz yüze eğitim almasına öncülük etti.

Rektör Korkmaz’ın “Üniversitemizin 15. Kuruluş Yıl Dönümü” Mesajı

17 Mart 2006 tarihinde kurulan ve adını taşıdığı İstiklal Şairimiz Mehmet Akif’in yüksek idealizminden aldığı sorumluluk bilinci ile “İstiklalden İstikbale” sloganıyla belirlediği hedefler doğrultusunda hızla büyüyen üniversitemiz, bugün 15. yaş gününü Burdur’da bölgesel kalkınmanın lokomotifi olarak kutluyor.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir.” sözleri veMehmet Akif’in “İz bırakanlarla senin aranda basit bir fark var sadece. Onlar ömür boyu gayret ediyorlar; sen ömür boyu hayret ediyorsun.” cümlelerinden hareketle ömür boyu gayret edip içinde yeşerdiğimiz coğrafyada iz bırakan olmak için var gücümüzle çalışıyor, çevremizdeki sorunlara bilimin ışığında çözümler üretmeye çaba sarfediyoruz.

Üniversitemiz 15 yıl önce başladığı yolculuğuna bugün 4 enstitü, 12 fakülte, 1 devlet konservatuarı, 5 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu, 24 uygulama ve araştırma merkezi, 1.000’i aşkın akademik personeli, 32.000’i aşkın öğrencisi ve Türkiyenin insan kaynaklarına kazandırdığı 60.000’i aşkın nitelikli mezunuyla devam ediyor. 15. yılımızı gururla kutlarken, üniversiteleşme sürecindeki katkılarından dolayı ilimizin değerli valilerine, milletvekili ve siyasetçilerine, belediye başkanlarına, Sivil Toplum Kuruluşları’nın başkan ve yöneticilerine, çok kıymetli rektörlerimize, akademik ve idari personelimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak Türkiye’nin yüksek idealleri için yarının dünyasına odaklanıyoruz. Bunu yaparken hem aziz cumhuriyetimizin yüzüncü yılını idrak edeceğimiz 2023 vizyonuna, hem de Anadolu’yu bize vatan kılan atalarımızın bin yıllık sevdalarına layık olmak için 2071 vizyonuna gönül veriyor, o büyük resmin önemli bir parçası olmayı düşlüyoruz.