GenelGündemManşetSağlıkMakine Mühendisleri Odası Başkanı Görkem DEMER’ den  Sağlık Çalışanlarına Siperlik Desteği

2 ay ago

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Görkem DEMER’ den  Sağlık Çalışanlarına Siperlik Desteği

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube, Isparta ve Burdur İl Temsilcilikleri ile birlikte, Covid 19 salgını ile mücadelede sağlık çalışanlarına ‘Tıbbi Kişisel Koruyucu Donanım’ desteği sağlamak için seferber oldu. Ülke genelinde, 3 boyutlu yazıcılar ile sağlık çalışanlarına yüz siperliği imalatı için yoğun çaba sarf eden ve büyük ses getiren ‘3 Boyutlu Destek’ Kolektif Üretim Hareketi’ne Biz de varız diyerek hammadde desteği sağlayan MMO Antalya Şube aynı zamanda Antalya, Isparta ve Burdur’ da 3 boyutlu yazıcısı olan tüm üyelerini de bu oluşuma katkı sunmaya davet etti.

MMO Burdur İl Başkanı Görkem DEMER salgının yaygınlaştığı bu dönemde dayanışmanın önemine vurgu yaparak, odamızca sağlanan hammadde ile Isparta’da yaşayan odamız üyelerinden HasanYÜREKLİ ve Funda YÜREKLİ’nin kendi emekleri ve 3 boyutlu yazıcıları ile üretilen siperlikleri zaman kaybetmeden Burdur’ da görev yapan sağlık çalışanlarına ulaştırmak için seferber olduklarını söyleyerek, ihtiyaç dahilinde üyelerimizce üstlendiğimiz bu fedakarlığı sonuna kadar sürdüreceğiz dedi.

MMO Antalya Şube Başkanı Doç. Dr. İbrahim Atmaca ise, dünyayı etkisi altına alan ve binlerce insanın ölümüne yol açan Korona virüs tehdidine karşı Oda olarak Antalya, Isparta ve Burdur’ da ki meslektaşlarımızla birlikte gerekli hassasiyeti göstermeye çalıştıklarını ifade ederek, “3 Boyutlu Destek Hareketine katkı sağlayarak bu sürecin en önemli kahramanları sağlık çalışanlarımızın bu virüsten korunmasına yardımcı olmaya çalıştık. 3 Boyutlu yazıcılar günümüzde otomotiv, medikal, makine parça sektöründe özellikle hızlı örnek ürün çıkarmak için tercih edilen önemli teknolojik makinalar. Üyelerimiz gerek mesleklerinde gerekse hobi amaçlı olarak bu teknolojiyi artık sıklıkla kullanmaktalar. Bu teknoloji ile bilgisayarlarda tasarlanan parçalar, hammaddenin belirli bir sıcaklık ve zaman içinde katman katman eritilmesi ile gerçek nesnelerin imalatında kullanılmakta.  Son günlerde virüs salgını ile oluşan kritik süreçte 3 boyutlu yazıcıları ile sağlık çalışanlarına tıbbi yüz siperliği imalatı için emek veren meslektaşlarımız ham madde desteği için odamıza başvurdular ve biz de odamız olarak kendilerine memnuniyetle bu desteği sağladık. Bu projeyi hayata geçiren ve bizlerin bu sürece dahil olmasını sağlayan 3 Boyutlu Destek Kolektif Üretim Hareketine ve katkı koyan Antalya, Isparta ve Burdur’ da ki meslektaşlarımıza teşekkür ederim. Sağlanan hammadde desteği ile meslektaşlarımız tarafından ilk etapta üretilen 500 civarında siperlik hızla sağlık çalışanlarına ulaştırıldı.  Ancak şunu bir kez daha önemle belirtmekte fayda var. Unutmamalıyız ki sağlık çalışanlarımıza en büyük desteği sosyal mesafemizi koruyup, kendimizi mümkün olduğunca izole ederek ve virüsten korunarak verebiliriz” dedi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive