GenelMahir Öztürk: ‘KENT KONSEYİ İLE BELEDİYE ARASINDA ORTAK AKIL OLUŞTURAMADIK!’

5 sene ago

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında Burdur Kent Konseyi Başkanlığı’na seçilen Tahir Mahir Öztürk’ün bu görevi bırakmasının ardından istifa nedenleri Burdur gündeminde öne çıkan tartışma konularında biri olmuştu…İstifa süreci hakkında sessizliğini bozarak istifa gerekçeleri hakkında kapsamlı bir yazılı açıklama yapan Öztürk, Kent Konseyi ile Belediye arasında ortaka akıl oluşturamadıkları için, kendisini bu noktada sorumlu gördüğü için istifa ettiğini vurguladı.

“Ben gösteri adamı değilim, örgütsel bilgi ve birikimim başarılı olamadığım noktada istifayı, bir seçenek olarak; yapacak bir şey kalmadığı anda demokrasi bilincim gereği daha iyisine devretmek adına kullanırım. Bunu bir acizlik, zayıflık olarak görmem, koltuğa sıkı sıkıya yapışmam. Sık sık medyanın huzuruna çıkıp ipe sapa gelmez demeçler vermeyi ise hiç içime sindiremem. Evet, istifa ettim” diyen Öztürk, istifasının gizli saklı bir durum olmadığını da belirtti.

Bazı çevrelerin bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduklarını, istifasına yönelik çeşitli iddialar ortaya attıklarını, öne sürülen iddiaların doğru olmadığını belirten Öztürk şunları söyledi:

“Evet, istifa ettim

İstifa nedenim, istifamı bilenler tarafından bilinmektedir; Bilindiği gibi Kent Konseyi meclis ve çalışma gruplarında bir rapor, bir plan, bir proje şeklinde oluşan görüşler, genel kurulda onaylandıktan; ortak akıl oluştuktan sonra ilgili kuruluşlara gönderilir ve gelen cevaplar kamuoyuyla paylaşılır. Belediyeye gönderilen görüşler gene yönetmeliğin Görüşlerin ilanı başlığı altında; MADDE 14 -(1)’de Kent Konseyi genel kurulunca oluşturulan görüşler, belediye meclisinin ilk toplantısında değerlendirildikten sonra belediye tarafından kent konseyine bildirilir ve uygun araçlarla kamuoyuna duyurulur.

Burada kritik olan ‘değerlendirme’ kavramıdır. Belediye Meclisi nasıl değerlendirecek?

Belediye Meclisi, Kent Konseyi görüşlerini iki kez gündemine almıştır. Fakat oylama yapmamıştır.

Değerlendirme, sadece gündeme almakla mı, yoksa oylamayla mı gerçekleştirilecektir? Temel sorun budur.

Bu noktada Kent Konseyi yürütme kurulu ve Belediye yönetimi bir ortak akıl oluşturamamıştır ve dolayısıyla ortak akıl oluşturulamamasında Kent Konseyi Başkanı sorumludur. Demek ki tezimizi tam anlatamadık. İşte istifamın asıl sebebi bu başarısızlıktır.”

Kodlama : SadeMedia Interactive