KültürManşetMahalleli topluca kitap okudu

5 sene ago

Armağan İlci Mahallesi Muhtarı Yunus Bilgiç, mahallede örnek bir etkinliğe imza attı. Mahallelilerden toplanan kitaplar, Akdeniz Evler Parkı’nda çocuklara ve diğer vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı. Mahalleli 3 Eylül Perşembe günü Akdenizevler Parkı’nda birlikte kitap okudu.

Armağan İlci Mahallesi’ndeki Kitap Okuma Etkinliği’ne Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve CHP İl Başkanı Ali Özdemir’de katıldı.

BAŞKAN ERCENGİZ NUTUK HEDİYE ETTİ

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, etkinliğe elinde Atatürk’ün Nutuk’u ile geldi. Nutuk’u, ‘bütün Türk gençleri bu kitabı mutlaka okumalı’ diyerek, Mahalle Muhtarı Yunus Bilgiç’e teslim eden Başkan Ercengiz, “Ülkemizin her devir içerden ve dışardan tehdit altında kaldığını hepimiz biliyoruz. Neredeyse bir asır öncesinde, Ulu Önder Atatürk’ün, geçtiğimiz 30-40 yılı ve bundan sonraki 50-100 yılı tehditleri, sıkıntıları, olası Türkiye’nin üzerindeki oyunları ortaya koyduğu bir kitaptır Nutuk. Her Türk gencinin okumasını tavsiye ediyorum. O yüzden de mahallemize hediye etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Okumayan bir toplum oluşumuza dikkat çeken Başkan Ercengiz, “Hafızamız çok çabuk yenilenebiliyor. Bir çok şeyi unutuyoruz. Okumayan bir milletin çok eksiği oluyor. Bu etkinliğin geleneksel hale getirilmesi ve yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Sizi tebrik ediyorum.”diye konuştu.

ÇOCUKLARI KİTAP OKUMAYA ÖZENDİRMEK AMACIYLA DÜZENLEDİK

Özellikle çocuklara ‘kitap okuyun’ mesajı verebilmek ve okumaya özendirmek amacıyla bu etkinliği düzenlediklerini dile getiren Mahalle Muhtarı Yunus Bilgiç, “Kitap okumanın önemini hepimiz biliyoruz ama okumayı ihmal ediyoruz. Bilgisayar başında herkes saatlerce vakit geçiriyor. Özellikle çocuklarımıza kitap okuyun mesajını vermek için bu etkinliği düzenledik. Mahallemizde herkesin okuyup bir köşeye koyduğu kitaplar var. Mahalle sakinlerimize mesaj attık, kitaplarını göndermeleri için. Roman, çocuk hikayeleri ve ansiklopedilerden oluşan geniş bir kitap arşivimiz oldu. Kitap okumak isteyip her zaman alamayan çocuklarımız ve büyüklerimiz için böyle bir imkan sunmak istedik.” şeklinde konuştu.

Etkinliği geleneksel hale getirmek istediklerinin altını çizen Bilgiç, mahallede kitap toplama kampanyasının sürekli olacağını ve artan kitap sayısıyla beraber, yeni bir Kitap Okuma Etkinliği hazırlayacaklarını dile getirdi.

BİR MAHALLE MUHTARI DAHA FAZLASINI YAPABİLİR

Bir mahalle muhtarının, yasal görevleri dışında hayal ederek çok şey yapabileceğine dikkat çeken Yunus Bilgiç, “Her özel günde, bayramlarda özel bir etkinlik mutlaka yapıyoruz. Yeni fikirlere de açığız. Bu etkinlikleri mahallelileri kaynaştırmak, eski komşuluk ilişkilerinin yeniden hatırlatılması için de yapıyoruz. Armağan İlci Mahallesi’ni herkesin tanıdığı, bildiği, daha sosyal, marka bir mahalle haline getirmek istiyoruz.” diye konuştu.

ÇOCUKLAR ETKİNLİĞİNDEVAMINI İSTEDİ

Etkinliğin düzenlenmesinden memnun olanların başında çocuklar geliyordu. Mahalle Muhtarı Bilgiç’e, okuma etkinliğinin daha sık yapılması talebinde bulunan çocuklar, etkinlikle ilgili duygularını şöyle dile getirdiler:

Metin Yıldırım: ‘İlk defa böyle bir etkinlik yapılıyor. Ücretsiz kitap alabiliyoruz. Böyle etkinlikler çok olsun istiyorum. Kitap okumayı çok seviyorum.’

Sadık Ege Kalkan: ‘Mahallemizde böyle bir etkinlik ilk defa yapılıyor. Burada her şey ücretsiz; su, kitap, balon. Mahalle muhtarımız Yunus Bilgiç’e çok teşekkür ederim. Etkinliklerin devamının yapılmasını istiyorum. Bu etkinlik her sene olsun, hatta senede iki kez olsun.’

Mert Yavuz: ‘Bugün arkadaşlarımızla biraya geldik, kitap okuduk. Çok güzel bir etkinlikti. Her zaman kitap alamıyoruz. Sadece kütüphaneden 15 güne bir kitap alabiliyoruz. Bu etkinlik sayesinde daha çok kitaba sahip olduk. Daha çok öykü kitapları seçtim. Bu etkinliğin devamının gelmesini istiyoruz.’

Mehmet Karaatlı: ‘Ben daha çok ansiklopedi ve Atlas gibi tarihi dergiler seçtim. Kitap okumayı seviyorum. Öğretmenlerimiz bize kitap okumayı sevdirdi. Bu etkinlikte bu yüzden çok anlamlı.’

Hüseyin Karaatlı: ‘Kitap okumayı seviyorum. Hikaye, roman ve masal türü kitaplar okuyorum.’

Etkinlik saat 17.00’den 20.00’ye kadar sürdü.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive