EkonomiManşetM. Akif Ersoy Mahallesi’nin (NATO) girişimci kadınları iş başında

5 sene ago

Burdur Kadın Girişimciler Derneği’nin, 2013 yılında Junior Kot Fabrikası ile yaptığı anlaşma ile Burdur’daki ev hanımlarına yeni bir imkan doğdu. Anlaşmayla beraber; NATO, Burç ve Yenice mahallelerinde yaşayan, işsiz veya sağlık güvencesi olmayan bir çok ev hanımı, kotların iplerini temizleyerek aile bütçesine katkı sağlamaya başladı.

Yapılan anlaşma gereği; Mehmet Akif Ersoy (Nato), Burç ve Yenice mahallelerinde üç atölye açıldı. İşsiz, sosyal güvencesi olmayan ve maddi durumu iyi olmayan kadınlar, bu atölyelerden aldıkları kotların iplerini temizleyerek, ev bütçesine katkıda bulunuyor.Yaklaşık 500 kadın bu iş imkanından faydalanıyor. Kazandıkları paralarla belli başlı ihtiyaçlarını karşılayan, çocuklarının eksikliklerini tamamlayan kadınlar, kendilerine sağlanan imkanlardan oldukça memnun…

NATO Mahallesi sakinlerinden Hanım Alan’da, bu iş imkanından yararlanan ev hanımlarından biri… Kadınların kendi imkanlarıyla ayakta kalabileceğini söyleyen Hanım Alan, “Yapmayı bilirseniz iş her zaman vardır. Yeter ki kişi azimli olsun. Ben bize sunulan bu iş imkanından dolayı aracı olanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Hanım Alan, “10 senedir yapıyorum. 3-4 yıl önce ara vermiştim ama burası açıldı tekrar başladık. İşten çok memnunum. Yapmasını, emek vermeyi bilirsen bu işten iyi kazanç elde edersin” diye konuştu.

Kadınların, kotları kendi evlerinde ya da derneğin atölyelerinde temizlediklerini söyleyen Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Vesile Cankara, “Kotların ipliklerini temizliyorlar, düğmelerini dikiyorlar. Parça başı işlerle gelir elde ediyorlar. Bunun sınırı yok. Gün içerisinde ne kadar çok kot temizlerlerse o kadar para alıyorlar. Evden dışarı çıkamayan, hasta, yaşlı, engelli ya da çocuğu vardır, dışarıda çalışamayacak kadınlar için iyi bir iş imkanı. Biz burada sadece aracıyız. Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan’da bize bu konuda katkı sağladı, aracı oldu. Burdur Sivil Toplum Platformu, kendisini kadınlar konusunda sorumlu hissediyor. Bundan sonra da kadınlarımız için birlikte çalışmalarımız olacak” diye konuştu.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive